Personálka.cz  →  Magazín  → 

Pracovní poradna

Nevíte si v práci rady? Pracovní poradna portálu Personálka.cz, to jsou doporučení a tipy pro každé období vaší kariéry. S námi budete vždy vědět, jak připravit úspěšný životopis, jak se chovat na pohovoru nebo jak řešit další běžné i nestandardní situace, na které v pracovním prostředí narazíte. Buďte s námi v obraze.

Brigáda je u konce: Jak ukončit brigádu profesionálně a důstojně?

Vaše brigáda se pomalu blíží ke konci, vy jste se však už dávno posunuli dál a nejraději byste ji ukončili předčasně? Ukončení brigády může být stresující, důležité ale je udělat to profesionálně a správně. V tomto článku se dozvíte, jak postupovat při ukončení brigády uzavřené prostřednictvím DPP nebo DPČ. Podíváme se na různé způsoby, jak oficiálně ukončit pracovní poměr, a na zákonné povinnosti, které je třeba dodržet.

Zkušební doba: Lze zkrátit nebo prodloužit zkušební dobu?

Zkušební doba je klíčové období, během kterého si zaměstnavatel i zaměstnanec mohou ověřit, zda jim vzájemná spolupráce vyhovuje a chtějí v ní pokračovat. Lze zkušební dobu zkrátit nebo prodloužit? Co o zkušební době říká zákoník práce v roce 2024? Všechny aktuální informace se dozvíte v tomto článku.

Nemocenské dávky: Jak se počítají?

Chcete vědět, jak fungují nemocenské dávky a jaký mají výpočet? V tomto článku se dozvíte, kdy máte na nemocenskou nárok, kdo ji vyplácí, jak se stanovuje její výše a na co si dát během pracovní neschopnosti pozor. Pomůžeme vám zorientovat se v aktuálních pravidlech pro nemocenské dávky.

Životopis v angličtině? Víme, jak na to!

Přemýšlíte, jak napsat životopis v angličtině, který bude na opravdu profesionální úrovni? Ať už se ucházíte o práci v zahraničí, nebo o práci v mezinárodní společnosti, životopis v angličtině je v dnešním globalizovaném světě často nezbytností. V tomto článku vám proto poradíme, jak napsat životopis v angličtině – od správného formátu po klíčové tipy, jak se vyhnout běžným chybám. S naším návodem budete mít jistotu, že váš životopis skutečně vynikne.

Výpověď ve zkušební době: Jak a kdy odejít

Výpověď ve zkušební době patří mezi základní a často diskutovaný aspekt pracovního práva. Pokud zvažujete odchod ze zaměstnání během zkušební doby, je důležité vědět, jak postupovat správně a co všechno obnáší proces podání výpovědi. Tento článek vám poskytne všechny potřebné informace k tomu, jak podat výpověď ve zkušební době správně.

Jaké jsou druhy pracovních poměrů v České republice?

V České republice existuje hned několik druhů pracovních poměrů, které umožňují flexibilní uspořádání pracovních podmínek pro zaměstnance i zaměstnavatele dle jejích potřeby, časových možností a typu zaměstnání. Každý druh pracovního poměru má ovšem své specifické vlastnosti, výhody a omezení. Před uzavřením pracovního poměru je proto důležité znát aktuální pravidla a předpisy pro jednotlivé typy pracovních poměrů, abyste měli možnost správně využít jejich výhod a potenciálu. Přinášíme vám krátký přehled jednotlivých druhů pracovních poměrů v České republice a základní informace, jež byste o nich nepochybně měli vědět.

Pracovní smlouva: Na co si dát pozor?

Pracovní pohovor dopadl úspěšně a vy se chystáte k uzavření spolupráce prostřednictvím pracovní smlouvy. Co všechno by však měla pracovní smlouva obsahovat, jaké dodatečné informace se v ní mohou nacházet a na co byste si měli dát při podpisu pozor? Všechny tyto informace se dozvíte v tomto článku.

Pracovní pohovor v angličtině: Jak se na něj připravit?

Příprava na pracovní pohovor může být nervy drásající zážitek, ale se správným přístupem můžete udělat skvělý dojem. Cesta k úspěšnému pracovnímu pohovoru v angličtině totiž začíná dlouho předtím, než vstoupíte do místnosti. Rozhodující je důkladná příprava, která vám umožní snadno a profesionálně zodpovědět všechny otázky personalisty. Jak se připravit na pracovní pohovor v angličtině? S našimi tipy se rozhodně neztratíte!

Jak na e-mailovou komunikaci v pracovním prostředí?

Správná e-mailová komunikace v práci je klíčová pro efektivní spolupráci a budování profesionálních vztahů. V tomto článku jsme si pro vás proto připravili klíčový přehled všeho, co potřebujete vědět o psaní pracovních e-mailů. Spolu s námi se dozvíte, jak správně zvolit předmět e-mailu, vhodně oslovit adresáta, napsat stručný a efektivní obsah zprávy a na co si při odesílání e-mailu dát pozor.

Jak udržet zájem kandidátů během výběrového řízení?

Najít správného kandidáta pro váš tým není vždy snadný úkol. Abyste zaujali ty nejlepší talenty a udrželi jejich zájem během celého procesu výběrového řízení, je třeba dodržovat určitá pravidla a postupy. V tomto článku se proto seznámíte s efektivními metodami, které vám pomohou nalézt a udržet ty nejlepší kandidáty pro váš tým.

Rizikové profese: které to jsou a proč?

Zajímá vás, které profese nesou na svých bedrech větší riziko a proč tomu tak je? Tento článek vám přiblíží, jaká rizika hrozí v různých zaměstnáních a jak kategorizujeme zaměstnání podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Přečtěte si, jaké faktory ovlivňují rizikovost práce a která povolání patří do jednotlivých kategorií. Rizikové profese totiž nejsou jen o extrémních situacích – nacházíme v nich i povolání každodenního života.

Lze prodloužit zkušební dobu kvůli nemoci?

Zkušební doba je pro zaměstnavatele i zaměstnance klíčovým obdobím k vzájemnému poznávání. Co se však děje v případě, že onemocníte? Jaké jsou podmínky pro prodloužení zkušební doby kvůli nemoci? Můžete čerpat dovolenou během zkušební doby? A co se stane v případě těhotenství? Tento článek vám zodpoví všechny tyto otázky.

Je název pracovní pozice opravdu důležitý?

V práci je důležitý každý detail, ať už jde o vaše zkušenosti nebo pracovní postavení. Je ale důležitý název pracovní pozice? Přesný název nejen dobře popisuje vaši práci, ale odráží i vaše schopnosti a zařazení ve firmě. Podívejme se blíže na význam názvu pracovní pozice a na to, kdy je rozhodující.

Díry v životopisu: Co s nimi?

V nejednom životopisu se občas objeví díra mezi dvěma pracovními poměry. I když dnes už mnozí zaměstnavatelé chápou, že nás život občas dokáže překvapit, pro jiné mohou být díry v životopisu stále pokládány za negativum. Máte ve svém životopisu nějakou mezeru? Nezoufejte a pojďte s námi objevit, jak ji přeměnit v příležitost pro váš kariérní růst!

Časté otázky na pracovním pohovoru: Jak se na ně připravit

Pracovní pohovory bývají pro uchazeče náročné a stresující. Většina uchazečů se chce na pracovní pohovor dobře připravit a udělat co nejlepší dojem. Předem však nemůžete tušit, jaké dotazy si na vás personalista připravil. Nebo snad ano? Ve skutečnosti existují takové otázky, se kterými se setkáte téměř na každém pohovoru. V tomto článku vám představíme několik z nich spolu s malým návodem, jak se na ně připravit.

Návod, jak napsat motivační dopis

I když není motivační dopis v dokumentech vyžadovaných od uchazeče zdaleka takovou samozřejmostí jako strukturovaný životopis a průvodní dopis, stále existuje mnoho zaměstnavatelů a personalistů, kteří si ho žádají. Motivační dopisy se těší velké oblibě i při výběrovém řízení na univerzitní studium či studentské stáže. Nevíte, jak správně napsat motivační dopis? Přinášíme vám kompletní přehled, kde začít, co by měl motivační dopis obsahovat a čeho byste se měli naopak vyvarovat.

Práce přesčas: Kdy máte nárok na příplatky?

S blížícími se svátky mají mnozí zaměstnanci ještě více práce než obvykle. Všichni se snaží stihnout finální uzávěrky a povinnosti co nejdříve, aby si mohli užít klidné svátky s rodinou a svěží start do nového roku. Ne vždy však standardní pracovní doba postačuje k tomu, abyste stihli vše, co potřebujete. Co kdybyste v tomto hektickém období zkusili práci přesčas? Jaké jsou limity práce přesčas a na jaký příspěvek za přesčasy máte ze zákona nárok? To vše a mnohem více se dozvíte díky naší poradně.

Pracovní pohovor: Na co se ptát zaměstnavatele?

V rámci přípravy na pracovní pohovor se obvykle všichni soustředíme na to, jak co nejlépe prodat naše znalosti, zkušenosti a osobnostní kvality. Na prakticky každém pracovním pohovoru se však setkáváme i s podnětem zaměstnavatele, zda máme nějaké doplňující dotazy. V dané situaci mnozí uchazeči zamrznou a nenapadne je nic, co by jim mohlo pomoci získat o pracovní pozici lepší představu. Na co byste se tedy měli ptát na pracovním pohovoru? Přinášíme vám 5 univerzálních otázek, kterými rozhodně nic nezkazíte.

Nabídka práce: Jak napsat lákavý inzerát?

Potřebujete najít nového kolegu pro volnou pracovní pozici ve vaší společnosti. Jak ale překonáte konkurenci nabídek práce a napíšete inzerát, který mezi ostatními nabídkami zazáří? Přinášíme vám několik jednoduchých tipů, jak napsat lákavý inzerát.

Je fotka na životopisu důležitá?

Pokud jste si někdy prohlíželi vzory strukturovaných životopisů na internetu, určitě jste natrefili jak na šablony obsahující fotografii uchazeče, tak na šablony, kde prostor pro fotografii naopak chyběl. Je fotografie v životopisu nutností, jaké jsou její výhody a podle čeho byste se měli rozhodnout, jestli tam tu svou uvedete? Odpovědi na tyto otázky naleznete v našem dnešním článku.

Průvodní dopis: Jak ho napsat správně

Rádi byste reagovali na pracovní nabídku zasláním životopisu. K životopisu ovšem nezbytně patří také průvodní dopis. Co je to průvodní dopis a jak ho napsat? Přečtěte si náš návod a několik užitečných tipů.

Nejčastější chyby v životopisu: Čeho se vyvarovat?

Při tvorbě životopisu každý z nás usiluje o co nejlepší sebeprezentaci. Dáváme si záležet na jeho úpravě, formátu, shrnutí všech pracovních zkušeností, znalostí a co nejlepším popisu jednotlivých pracovních činností. I při vší této snaze se však může stát, že se nevyhneme určitým chybám a překlepům. Jaké bývají nejčastější chyby v životopisu? Poradíme vám, jak se jim vyhnout!

Strukturovaný životopis aneb jak napsat úspěšné CV

Strukturovaný životopis je dnes součástí každé žádosti o zaměstnání a téměř žádný uchazeč se bez něj neobejde. Jak správně napsat strukturovaný životopis? Co byste do něj měli uvést a co naopak vynechat? Přinášíme vám několik užitečných rad.