Magazín.Personálka.cz /

Pracovní poradna

Nevíte si v práci rady? Pracovní poradna portálu Personálka.cz, to jsou doporučení a tipy pro každé období vaší kariéry. S námi budete vždy vědět, jak připravit úspěšný životopis, jak se chovat na pohovoru nebo jak řešit další běžné i nestandardní situace, na které v pracovním prostředí narazíte. Buďte s námi v obraze.

Lze prodloužit zkušební dobu kvůli nemoci?

Zkušební doba je pro zaměstnavatele i zaměstnance klíčovým obdobím k vzájemnému poznávání. Co se však děje v případě, že onemocníte? Jaké jsou podmínky pro prodloužení zkušební doby kvůli nemoci? Můžete čerpat dovolenou během zkušební doby? A co se stane v případě těhotenství? Tento článek vám zodpoví všechny tyto otázky.

Je název pracovní pozice opravdu důležitý?

V práci je důležitý každý detail, ať už jde o vaše zkušenosti nebo pracovní postavení. Je ale důležitý název pracovní pozice? Přesný název nejen dobře popisuje vaši práci, ale odráží i vaše schopnosti a zařazení ve firmě. Podívejme se blíže na význam názvu pracovní pozice a na to, kdy je rozhodující.

Díry v životopisu: Co s nimi?

V nejednom životopisu se občas objeví díra mezi dvěma pracovními poměry. I když dnes už mnozí zaměstnavatelé chápou, že nás život občas dokáže překvapit, pro jiné mohou být díry v životopisu stále pokládány za negativum. Máte ve svém životopisu nějakou mezeru? Nezoufejte a pojďte s námi objevit, jak ji přeměnit v příležitost pro váš kariérní růst!

Časté otázky na pracovním pohovoru: Jak se na ně připravit

Pracovní pohovory bývají pro uchazeče náročné a stresující. Většina uchazečů se chce na pracovní pohovor dobře připravit a udělat co nejlepší dojem. Předem však nemůžete tušit, jaké dotazy si na vás personalista připravil. Nebo snad ano? Ve skutečnosti existují takové otázky, se kterými se setkáte téměř na každém pohovoru. V tomto článku vám představíme několik z nich spolu s malým návodem, jak se na ně připravit.

Návod, jak napsat motivační dopis

I když není motivační dopis v dokumentech vyžadovaných od uchazeče zdaleka takovou samozřejmostí jako strukturovaný životopis a průvodní dopis, stále existuje mnoho zaměstnavatelů a personalistů, kteří si ho žádají. Motivační dopisy se těší velké oblibě i při výběrovém řízení na univerzitní studium či studentské stáže. Nevíte, jak správně napsat motivační dopis? Přinášíme vám kompletní přehled, kde začít, co by měl motivační dopis obsahovat a čeho byste se měli naopak vyvarovat.

Práce přesčas: Kdy máte nárok na příplatky?

S blížícími se svátky mají mnozí zaměstnanci ještě více práce než obvykle. Všichni se snaží stihnout finální uzávěrky a povinnosti co nejdříve, aby si mohli užít klidné svátky s rodinou a svěží start do nového roku. Ne vždy však standardní pracovní doba postačuje k tomu, abyste stihli vše, co potřebujete. Co kdybyste v tomto hektickém období zkusili práci přesčas? Jaké jsou limity práce přesčas a na jaký příspěvek za přesčasy máte ze zákona nárok? To vše a mnohem více se dozvíte díky naší poradně.

Pracovní pohovor: Na co se ptát zaměstnavatele?

V rámci přípravy na pracovní pohovor se obvykle všichni soustředíme na to, jak co nejlépe prodat naše znalosti, zkušenosti a osobnostní kvality. Na prakticky každém pracovním pohovoru se však setkáváme i s podnětem zaměstnavatele, zda máme nějaké doplňující dotazy. V dané situaci mnozí uchazeči zamrznou a nenapadne je nic, co by jim mohlo pomoci získat o pracovní pozici lepší představu. Na co byste se tedy měli ptát na pracovním pohovoru? Přinášíme vám 5 univerzálních otázek, kterými rozhodně nic nezkazíte.

Nabídka práce: Jak napsat lákavý inzerát?

Potřebujete najít nového kolegu pro volnou pracovní pozici ve vaší společnosti. Jak ale překonáte konkurenci nabídek práce a napíšete inzerát, který mezi ostatními nabídkami zazáří? Přinášíme vám několik jednoduchých tipů, jak napsat lákavý inzerát.

Je fotka na životopisu důležitá?

Pokud jste si někdy prohlíželi vzory strukturovaných životopisů na internetu, určitě jste natrefili jak na šablony obsahující fotografii uchazeče, tak na šablony, kde prostor pro fotografii naopak chyběl. Je fotografie v životopisu nutností, jaké jsou její výhody a podle čeho byste se měli rozhodnout, jestli tam tu svou uvedete? Odpovědi na tyto otázky naleznete v našem dnešním článku.

Průvodní dopis: Jak ho napsat správně

Rádi byste reagovali na pracovní nabídku zasláním životopisu. K životopisu ovšem nezbytně patří také průvodní dopis. Co je to průvodní dopis a jak ho napsat? Přečtěte si náš návod a několik užitečných tipů.

Nejčastější chyby v životopisu: Čeho se vyvarovat?

Při tvorbě životopisu každý z nás usiluje o co nejlepší sebeprezentaci. Dáváme si záležet na jeho úpravě, formátu, shrnutí všech pracovních zkušeností, znalostí a co nejlepším popisu jednotlivých pracovních činností. I při vší této snaze se však může stát, že se nevyhneme určitým chybám a překlepům. Jaké bývají nejčastější chyby v životopisu? Poradíme vám, jak se jim vyhnout!

Strukturovaný životopis aneb jak napsat úspěšné CV

Strukturovaný životopis je dnes součástí každé žádosti o zaměstnání a téměř žádný uchazeč se bez něj neobejde. Jak správně napsat strukturovaný životopis? Co byste do něj měli uvést a co naopak vynechat? Přinášíme vám několik užitečných rad.