Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Potřebuji k lékaři! Co všechno obnáší návštěva lékaře v pracovní době?

Návštěva lékaře v pracovní době – máte na ni nárok? Co říká zákoník práce? Mnoho zaměstnanců tápe, kdy mohou k lékaři během pracovní doby a zda jim bude čas strávený v ordinaci proplacen. V tomto článku se dozvíte, za jakých podmínek vám zaměstnavatel musí udělit volno, jestli je třeba návštěvu nahlásit a na co si dát pozor, aby vše proběhlo bez komplikací.

Mám nárok na návštěvu lékaře během pracovní doby?

Aby byla odpověď na tuto otázku jasná, je důležité nejprve pochopit, jak je návštěva lékaře definována v zákoníku práce. Podle zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce) představuje návštěva lékaře jinou důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance. V případě takového typu pracovní překážky je zaměstnavatel ze zákona povinen udělit zaměstnanci pracovní volno.

Zaměstnanec je však povinen návštěvu lékaře ohlásit zaměstnavateli s dostatečným předstihem, a to včetně zdůvodnění, proč nemůže návštěvu lékaře uskutečnit mimo pracovní dobu. Na základě pracovněprávních vztahů totiž platí, že zaměstnanec má právo na návštěvu lékaře v pracovní době pouze v případě, že není možné vyšetření provést mimo pracovní dobu.

Výjimkou pro toto pravidlo jsou urgentní a nepředvídatelné situace, které zaměstnanec nemůže předpokládat. V tomto případě je zaměstnanec povinen zaměstnavatele o své návštěvě lékaře informovat co nejdříve to bude možné, přičemž dodatečně doloží důvod dané návštěvy. Nemusí se však se zaměstnavatelem předem dohadovat, zda může vyšetření absolvovat.

Kolik času mohu věnovat návštěvě lékaře v pracovní době?

Nárok na placené pracovní volno z důvodu návštěvy lékaře má zaměstnanec na nezbytně nutnou dobu. Běžné lékařské vyšetření však může trvat 20 minut, ale také 2 hodiny. Jak lze tedy časově ohraničit tento těžko definovatelný pojem?

Podle zákoníku práce je klíčové, aby zaměstnanec absolvoval vyšetření v zařízení, které je co nejblíže jeho bydlišti nebo zaměstnání. Za těchto okolností se totiž předpokládá, že zaměstnanec na cestě stráví co nejméně času.

V případě, že se zaměstnanec rozhodne navštívit jiné než nejbližší zařízení, nemusí mu být proplacena doba strávená mimo práce nad rámec nezbytně nutné doby, což tedy představuje každý časový úsek, který se netýká samotného vyšetření nebo času stráveného čekáním v čekárně.

Bude mi čas stráven u lékaře proplacen?

Ano, ze zákona má zaměstnanec právo na náhradu mzdy za dobu strávenou u lékaře, přičemž výše této náhrady vychází z jeho průměrné mzdy stejně, jako je tomu v případě dovolené.

Aby však byla zaměstnanci návštěva lékaře v pracovní době proplacena, je povinen splnit následující podmínky:

  • Absolvovat lékařské vyšetření ve zdravotnickém zařízení, které je co nejblíže místu jeho bydliště nebo místu výkonu jeho práce.
  • Lékařské vyšetření musí zaměstnanec absolvovat v zařízení, které má smluvní vztah s jeho zdravotní pojišťovnou a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout.

K čemu slouží propustka?

Jelikož zákoník práce definuje návštěvu lékaře jako překážku v práci, je zaměstnanec povinen tuto překážku zaměstnavateli prokázat. Právě k tomuto účelu slouží takzvané propustky.

Propustka je formulář, který zaměstnanci poskytne samotný zaměstnavatel. Obvykle je k dispozici na příslušných firemních odděleních nebo je možné si ho stáhnout z interních stránek či serveru.

O propustku si zaměstnanec může požádat v případě, že potřebuje v době pracovní doby provést:

  • vyšetření nebo ošetření,
  • očkování,
  • pracovně lékařskou prohlídku,
  • doprovod rodinného příslušníka k lékaři.

S propustkou od zaměstnavatele přijde zaměstnanec k lékaři, kde mu ji lékař po provedení vyšetření potvrdí. Potvrzenou propustku pak musí zaměstnanec dodat zpět zaměstnavateli v co nejbližší možné době.

Chcete zjistit, jestli máte nárok na nemocenské dávky? Vše o nemocenských dávkách se dozvíte v našem článku Nemocenské dávky: Jak se počítají?