Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Strukturovaný životopis aneb jak napsat úspěšné CV

Strukturovaný životopis je dnes součástí každé žádosti o zaměstnání a téměř žádný uchazeč se bez něj neobejde. Jak správně napsat strukturovaný životopis? Co byste do něj měli uvést a co naopak vynechat? Přinášíme vám několik užitečných rad.

Co je to strukturovaný životopis?

Strukturovaný životopis, známý také pod latinským názvem curriculum vitae (zkráceně CV), je souhrn vašich dosud dosažených pracovních zkušeností, vzdělání a jiných dovedností využitelných na pracovním trhu. Životopis je dokument, který představuje prvotní kontakt mezi vámi a personalistou. Na základě tohoto dokumentu se personalista rozhoduje, zda jste pro danou pracovní pozici vhodným kandidátem.

Kromě obsahu personalisté vnímají také formu vašeho životopisu, neboť se jedná o jeden ze způsobů vaší osobní prezentace. Je proto důležité, abyste si dali co nejvíce záležet na jeho vzhledu a také na organizaci informací v tomto dokumentu. V následujících bodech vám poradíme, co ve vašem životopisu rozhodně nesmí chybět.

Osobní údaje

V úvodní části životopisu by se měly nacházet vaše osobní údaje. Povinně byste měli uvést vaše jméno, příjmení a kontaktní údaje, jimiž jsou nejčastější telefonní číslo a e-mailová adresa. Základem je, personalisté měli možnost vás kontaktovat a domluvit se s vámi na případném osobním pohovoru.

Adresa bydliště a datum narození jsou další informace, které je obvyklé udávat v kontaktních údajích. Jedná se však o nepovinné informace, proto je na vás, jestli se rozhodnete je uvést. Co se týče například data narození, ze zákona se zaměstnavatel nesmí ptát na váš věk. Proto je uvedení těchto informací výhradně na vašem uvážení.

Pokud používáte nějaké sociální sítě, například LinkedIn, nebo máte vlastní webovou stránku či online portfolio s ukázkami vaší práce, můžete je také uvést spolu s ostatními osobními údaji.

Pracovní zkušenosti

Pracovní zkušenosti jsou nejdůležitější částí vašeho životopisu, protože podle nich zaměstnavatel posuzuje, zda jste dostatečně kvalifikovaní na pozici, o kterou se ucházíte. Tuto část byste proto měli vypracovat co nejdetailněji.

Pracovní zkušenosti se zpravidla uvádějí chronologicky od nejnovější po nejstarší. Zaměstnavatele totiž nejvíce zajímají vaše nejaktuálnější pozice. Při každé pracovní zkušenosti uvádějte název pracovní pozice, společnost, ve které jste pracovali, a délku výkonu práce ve formátu měsíc a rok (např. 01/2022–12/2023).

Ke každé pracovní zkušenosti byste měli uvést také několik stručných bodů týkajících se vaší pracovní náplně. Pokud jste pracovali s firemním systémem, komunikovali v cizích jazycích, vykonávali různé druhy administrativní činnosti nebo rozličné stavební činnosti, rozhodně to k dané pracovní pozici uveďte. Doporučený počet bodů uvedených při jednotlivých pracovních zkušenostech je 3-5. Snažte se proto vyzdvihnout především činnosti a znalosti, jež by mohly být prospěšné pro pracovní pozici, o kterou se ucházíte.

Pokud jste čerstvým absolventem, rozhodně se nebojte do pracovních zkušeností uvést také stáže nebo letní brigády. Pokud dokážete vyzvednout získané dovednosti, které budou prospěšné při výkonu zvolené pracovní pozice, můžete být díky tomu ve výhodě oproti ostatním uchazečům. Jestliže se naopak v pracovním prostředí pohybujete již dlouho a prošli jste si mnoha pracovními pozicemi, soustřeďte se především na uvedení těch nejaktuálnějších.

Vzdělání

Vzdělání se v CV zpravidla uvádí chronologicky od nejvýše dosaženého. Uvedení základní školy není v životopisu zapotřebí, hlavní je uvedení střední, případně vysoké školy. Zároveň je vždy důležité uvést rok ukončení a titul, kterým byl daný úsek vzdělání ukončen, proto u střední školy nezapomeňte uvést například ukončení s maturitou a u vysoké školy příslušný akademický titul.

U vysoké školy je nejdůležitější vystudovaný obor, avšak pokud jste studovali na prestižní univerzitě, rozhodně získáte u personalisty body navíc. Jestli jste čerstvý absolvent a máte málo pracovních zkušeností, můžete do popisu uvést také mimoškolní aktivity, jež jste se zúčastnili během vysokoškolského studia.

Pokud jste na vysoké škole studovali, ale nedokončili jste studium, uveďte to do životopisu také, nezapomeňte ale přidat důvod, proč jste se školu rozhodli nedokončit. Vyhnete se tak nepříjemným otázkám personalisty během pracovního pohovoru.

Dovednosti a znalosti

Mezi ostatní schopnosti spadají především jazykové znalosti, informace o řidičském průkazu, absolvované certifikované kurzy nebo technické a počítačové dovednosti. U certifikovaných kurzů uvádějte název obdrženého certifikátu, případně úroveň, kterou máte na certifikátu uvedenu.

U jazykových znalostí uvádějte úroveň vaší znalosti podle Společného evropského referenčního rámce pro jazykové znalosti, což je stupnice známá úrovněmi A1-C2. Jedná se totiž o standardní rámec, s jímž jsou všichni personalisté dobře obeznámeni a vědí tak, co si mají pod jednotlivými úrovněmi představit.

U znalostí počítačových programů není povinné uvádět osobní hodnocení vašich dovedností, pokud si však myslíte, že by vám to mohlo pomoci, doporučujeme vám klasifikovat vaše znalosti na základě stupnice Začátečník – Mírně pokročilý – Středně pokročilý – Pokročilý – Expert.

Mezi ostatní znalosti můžete zařadit i takzvané soft skills neboli měkké dovednosti. Jedná se o osobnostní kvality, které přispívají k dobrému pracovnímu výkonu, jakými jsou například komunikativnost, cílevědomost, asertivita nebo nekonfliktnost. Pokud se rozhodnete, že chcete do svého CV uvést také soft skills, dávejte si pozor na to, aby přímo souvisely s pracovní pozicí, na níž se hlásíte.

Na co si dát pozor?

  • Rozsah: Doporučený rozsah strukturovaného životopisu je jedna strana o velikosti A4. Ve výjimečných případech se může jednat o dvě strany. Vzhledem k pracovní vytíženosti personalistů, kteří musí prostudovat velké množství doručených CV, vám však nedoporučujeme tento rozsah překračovat.
  • Formát: Ideální formát životopisu v elektronické podobě je PDF, protože se jedná o standardní formát dokumentu, který jej zanechá v původní podobě a nikomu neumožňuje jej více upravovat.
  • Gramatické chyby: Jelikož je životopis i určitou formou vaší vizitky a sebeprezentace, personalisté si všímají i detailů, jakými jsou například gramatické nebo typografické chyby. Proto vám doporučujeme, abyste před odesláním dali váš životopis přečíst někomu blízkému.
  • Čitelnost: Jelikož bývají personalisté skutečně vytíženi, postarejte se o to, aby se při čtení vašeho životopisu nesetkali s žádnými zbytečnými problémy. Použijte vhodné písmo přiměřené velikosti a zvolte standardní neutrální barvy, jež nijak nebrání čitelnosti textu.
  • Lži: Lhát se nesmí, a i když vás možná láká si nějaké ty zkušenosti trochu přikrášlit, nedoporučujeme vám to. Personalisté totiž dobře vědí, jaké otázky mají během pracovního pohovoru pokládat, a proto by se na vaše lži velmi rychle přišlo, čímž byste zbytečně mohli přijít o pracovní příležitost.

Šablony k vytvoření CV

Pokud nevíte, jak začít, můžete si pomoci již existujícími šablonami na vytvoření CV. Některé z nich jsou dokonce přímou součástí aplikace Microsoft Word. Oficiální strukturovaný životopis od Evropské unie si však můžete zdarma vytvořit také na webu Europa.eu. Jestliže jste digitálně zdatnější, široký výběr šablon zdarma nabízí také program Canva. Pokud byste stejně nebyli spokojeni, existují samozřejmě i placené šablony, kde naleznete širší výběr, a to například na webu cvapp.cz.