Podle zákoníku práce má zaměstnanec, který pracuje o svátcích, nárok primárně na náhradní volno v časovém rozsahu práce, kterou odpracoval v den státního svátku. Náhradní volno musí být zaměstnanci poskytnuto do tří měsíců od odpracované služby během svátku.
V případě, že tak zaměstnavatel neučiní, může si zaměstnanec nárokovat příplatek. Ten musí být podle zákoníku práce minimálně ve výši 100% průměrného výdělku. To znamená, že pokud vaše hodinová mzda představuje 150 Kč, v případě práce přes svátky máte nárok na 300 Kč na hodinu.
Chcete-li se tomuto procesu vyhnout, existuje možnost předem se se zaměstnavatelem domluvit, že máte zájem o příplatek za práci přes svátek místo náhradního volna. Tato alternativa je ze zákona možná, musí s tím však souhlasit obě strany.
V případě, že jste zaměstnáni na DPP nebo DPČ vám však ze zákona nenáleží žádný nárok na příplatek za práci přes svátek. Jedinou výjimkou je situace, kdy máte tento nárok sjednaný přímo v pracovní smlouvě.
Práce o svátcích je vnímána jako přesčas jen v případě, že zaměstnavatel předem nařídil práci přesčas, kterou naplánoval na den státního svátku a splnil při tom všechny zákonné podmínky uvedené v paragrafu 91 zákoníku práce.
Je důležité vědět, že pokud vám byla nařízena práce přesčas, která připadá na den státního svátku, máte nárok nejen na náhradní volno nebo příplatek za práci přes svátek, ale také na příplatek za práci přesčas.
Připadne-li svátek na všední den, v důsledku čehož nepracujete a máte volno, náleží vám ze zákona náhrada mzdy ve výši 100% průměrného denního platu. Zároveň neexistuje zákonná povinnost, podle které byste si svátky museli dodatečně napracovat.
Pokud by od vás váš zaměstnavatel požadoval dodatečné napracování si svátku, jednalo by se o práci přesčas. To znamená, že by vám v tomto případě náležel příplatek ve výši minimálně 25% průměrného výdělku nebo by vám zaměstnavatel mohl poskytnout náhradní volno.
Pokud během svátku ve všední den budete pracovat, platí pravidla, která jsme vysvětlili výše. V tomto případě vám tedy náleží náhradní volno nebo příplatek ve výši 100% průměrného výdělku.
V případě, že svátek připadne na víkend a vy i tak pracujete, máte nárok nejen na příplatek za práci o víkendu, který představuje 10% průměrného výdělku, ale i na příplatek za práci přes svátek, případně náhradní volno. Práce přes svátek o víkendu je proto pro zaměstnance finančně zajímavá a mají-li tu možnost, často si ji volí i sami.
Ano, zaměstnavatel vám může práci přes svátek nařídit. Musí se však jednat o pracovní činnosti, které jsou nezbytné a jejich provedení nemůže počkat do nejbližšího pracovního dne. Může se jednat například o nezbytné opravné práce, inventury, uzávěrky či vykládací práce. Veškeré práce, které lze klasifikovat jako nezbytné, naleznete blíže specifikované v paragrafu 91 zákoníku práce.
Teď už víte, na jaké příplatky máte nárok v případě práce o svátcích. Zjistěte také kdy máte nárok na prémie.