Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Zkrácený úvazek: Co byste měli vědět, než si o něj požádáte

Zkrácený úvazek může být atraktivní možností pro ty, kdo hledají flexibilitu v pracovním životě. I když nabízí více volného času, přináší i určité výzvy, které je dobré mít na paměti. V tomto článku se podíváme na to, co byste měli zvážit předtím, než se rozhodnete pro zkrácený úvazek, a jaké povinnosti a nevýhody s ním mohou být spojeny.

Co se rozumí pod pojmem práce na zkrácený úvazek?

Práce na zkrácený úvazek představuje každou formu pracovního úvazku, která je kratší než 40 hodin týdně, což je standardní pracovní doba stanovená zákoníkem práce. Výjimkou jsou směnné provozy, u kterých je běžné, že bývají o pár hodin týdně kratší.

Kolik hodin týdně má mít zkrácený úvazek? To záleží jen na dohodě mezi vámi a vaším zaměstnavatelem. Mezi nejčastější typy zkrácených úvazků patří poloviční pracovní úvazek (tedy 20 hodin týdně), třetinový nebo čtvrtinový úvazek. Pokud se však domluvíte na jiné podobě zkráceného úvazku, je to také v pořádku.

Mohu si požádat o zkrácený úvazek?

Potřebujete se postarat o děti, rodinné příslušníky nebo byste rádi skloubili dvě zaměstnání, a proto uvažujete nad zkráceným úvazkem? O zkrácený úvazek si můžete u zaměstnavatele požádat vždy. Ne vždy vám však s tímto požadavkem musí vyhovět.

V případě, že patříte do některé z následujících skupin, máte na zkrácený úvazek nárok ze zákona. To znamená, že v tomto případě musí zaměstnavatel vašemu požadavku vyhovět:

  • Osoby pečující o dítě do 15 let,
  • těhotné ženy,
  • lidé pečující o osobu závislou na cizí pomoci.

V těchto situacích vám zaměstnavatel může nevyhovět pouze v případě, že zastáváte v práci nezastupitelnou klíčovou funkci s úzkou specializací, případně vašemu požadavku brání vážné provozní důvody. Tyto důvody ovšem nejsou v zákoníku práce nijak blíže specifikovány.

Zároveň od vás bude zaměstnavatel s největší pravděpodobností požadovat i rozpis toho, jak si svou zkrácenou dobu představujete. Zatímco někdy může zkrácený pracovní úvazek zahrnovat každodenní práci v menším počtu hodin, jindy se může jednat o několik plných pracovních dnů v kombinaci s dny volna.

Tento plán vám však nemusí být schválen ani v případě, že máte na zkrácený úvazek nárok. V takové situaci budete muset najít spolu s vaším zaměstnavatelem alternativní řešení rozložení zkrácené pracovní doby, která bude vyhovovat oběma stranám.

Jaké jsou nevýhody práce na zkrácený úvazek?

Práce na zkrácený úvazek je o něco flexibilnější a umožní vám věnovat se své rodině, koníčkům či další práci. Přesto má však své nevýhody, které byste měli znát dřív, než si tento typ úvazku zvolíte.

Na co byste měli myslet hned na začátku, je mzda. Ta se vám při zkráceném úvazku upraví tak, aby odpovídala počtu hodin, které týdně odpracujete. To znamená, že si vyděláte méně, než byste vydělali v případě plného úvazku.

Stejně, jak se vám při zkráceném úvazku sníží mzda, se vám sníží i počet dní dovolené, na kterou máte nárok. Jelikož se dovolená v současnosti počítá na hodiny, budete mít nárok na počet hodin dovolené, který je přímo úměrný počtu odpracovaných hodin. Více informací o nároku na dovolenou se dozvíte v našem článku o čerpání dovolené.

Při práci na zkrácený úvazek zároveň ztratíte nárok na příplatky za přesčasy. Ty se totiž standardně vyplácejí jen v případě, že zaměstnanec odpracuje více než je zákonem stanovených 40 hodin týdně. Výhodou však je, že vám v případě zkráceného úvazku zaměstnavatel nemůže nařídit práci nad rámec hodin, které máte smluvně sjednány. Jakoukoli práci navíc musíte sami odsouhlasit.

Pozor na typ smlouvy

Zkrácený úvazek lze smluvně uzavřít více způsoby. Dejte si však pozor na povinnosti, které se s jednotlivými typy smluvních vztahů spojují.

Nejjednodušším způsobem je uzavření smlouvy na HPP, ve které je přesně specifikován počet hodin, které zaměstnanec týdně odpracuje. V tomto případě se o všechny daně a odvody stará zaměstnavatel a všechny tyto povinnosti jdou mimo zaměstnance.

Pokud by však nastal případ, že by kvůli zkrácenému úvazku zaměstnanec nedosáhl na hrubou minimální mzdu, může se stát, že si zdravotní pojištění bude muset doplatit ze svého. K této situaci by došlo v důsledku toho, že se výše zdravotního pojištění odvíjí od základu ve výši minimální mzdy. Výjimku by v tomto případě představovali studenti, osoby na rodičovské dovolené nebo důchodci, kteří mají státní pojištění.

Zkrácený úvazek lze uzavřít i prostřednictvím Dohody o provedení práce (DPP) nebo Dohody o pracovní činnosti (DPČ). V těchto případech je však nezbytné dodržovat stanovené limity na počet odpracovaných hodin. 

Podívejte se, jaké druhy pracovních poměrů existují v České republice a zjistěte, který je pro vás tím pravým!