Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Brigáda je u konce: Jak ukončit brigádu profesionálně a důstojně?

Vaše brigáda se pomalu blíží ke konci, vy jste se však už dávno posunuli dál a nejraději byste ji ukončili předčasně? Ukončení brigády může být stresující, důležité ale je udělat to profesionálně a správně. V tomto článku se dozvíte, jak postupovat při ukončení brigády uzavřené prostřednictvím DPP nebo DPČ. Podíváme se na různé způsoby, jak oficiálně ukončit pracovní poměr, a na zákonné povinnosti, které je třeba dodržet.

Brigáda označuje druh dočasného pracovního poměru, který se týká především krátkodobých a sezónních prací. Tyto pracovní poměry jsou obvykle uzavřeny prostřednictvím DPP a DPČ. I když se jedná o typy smluv, které mají nepochybně uvolněnější podmínky než HPP, stále pro ně platí určitá pravidla. Pracovní poměr uzavřený na DPP nebo DPČ sice můžete ukončit kdykoliv a bez udání důvodu, nečekejte však, že váš pracovní poměr skončí tím, že se jednoho dne zkrátka neukážete v práci. K plnohodnotnému ukončení pracovního poměru totiž musíte podniknout několik zákonem daných kroků.

Přirozené uplynutí pracovní smlouvy

Nejčastější způsob ukončení brigády je, že pracovní smlouva jednoduše vyprší. Jedná se zároveň o jediný případ, kdy pro ukončení brigády nemusíte udělat nic. Posledním dnem uvedeným ve smlouvě se váš pracovní poměr automaticky ukončí a vy tak nemusíte řešit se zaměstnavatelem žádnou dodatečnou byrokracii. Máte-li vy nebo váš zaměstnavatel zájem pracovní poměr prodloužit, nejlepším způsobem je tuto možnost probrat dostatečně včas před ukončením pracovní smlouvy. 

Dohoda se zaměstnavatelem

V případě, že chcete brigádu ukončit předčasně, můžete se zkusit se zaměstnavatelem dohodnout. I když se může stát, že vám po vzájemné dohodě zkrátí zákonem danou 15denní výpovědní lhůtu, neberte to jako samozřejmost. Náhlá ztráta zaměstnance totiž představuje pro zaměstnavatele komplikaci, kterou je nucen dát do pořádku v co nejkratším čase. Buďte proto ohleduplní a máte-li možnost, nabídněte za sebe náhradu. To vám může pomoci ukončit brigádu ještě před uplynutím výpovědní lhůty. Nezapomeňte však, že i v případě vzájemné ústní dohody je třeba ukončení pracovního poměru zdokumentovat i písemně.

Podání výpovědi

Pokud vás brigáda již dále nenaplňuje, ale nedokážete se se zaměstnavatelem dohodnout, můžete vždy podat výpověď. V tomto případě vás 15denní výpovědní lhůta určitě nemine, jedná se však o zákonně správnou cestu. Nezapomeňte výpověď hlavně podat písemně a ujistit se, že byla doručena do rukou zaměstnavatele. Vaše výpovědní lhůta totiž začne ubíhat právě ode dne doručení výpovědi zaměstnavateli. Pokud jste byli zaměstnáni na DPP nebo DPČ, důvod své výpovědi uvádět nemusíte a zaměstnavatel nemá ani právo jej od vás vyžadovat.

Okamžité ukončení pracovního poměru

I když tato možnost existuje a skutečně vám umožní odejít z brigády ze dne na den, je možná jen v případě hrubého porušení podmínek stanovených v zákoníku práce. Jedním z takových případů je například situace, kdy vám zaměstnavatel nevyplatí mzdu na základě smluvně stanovených podmínek. Pokud k žádnému hrubému porušení zákoníku práce nedošlo, měli byste brigádu řádně ukončit některým ze způsobů, které uvádíme výše.

Co když brigádu ukončí zaměstnavatel?

I v případě, že bude vaše brigáda ukončena ze strany zaměstnavatele, platí pro ukončení pracovního poměru stejné podmínky jako v případě zaměstnance. Zaměstnavatel musí stejně jako zaměstnanec respektovat 15denní výpovědní lhůtu, pokud nedojde ke vzájemné dohodě, která bude písemně zdokumentována.

Zaměstnavatel zároveň nemusí udávat důvod ukončení pracovního poměru, s výjimkou okamžitého ukončení spolupráce. Pokud s vámi zaměstnavatel ukončí spolupráci okamžitou výpovědí, je povinný v písemné výpovědi uvést konkrétní důvod ukončení pracovního poměru.

Výpověď z brigády – vzor

Jelikož je výpověď vždy nutné podat i písemnou formou, přinášíme vám vzor výpovědi z brigády, který vám usnadní nezbytnou administrativu.

Zaměstnavatel:
Název firmy:
IČO:
Adresa sídla:

(dále jen "zaměstnavatel")

a

Zaměstnanec:
Jméno a příjmení:
Datum narození:
Trvalá adresa bydliště:

(dále jen "zaměstnanec")


VÝPOVĚĎ DOHODY O PROVEDENÍ PRÁCE / DOHODY O PRACOVNÍ ČINNOSTI

Dne __________ byla mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem uzavřena dohoda o provedení práce / dohoda o pracovní činnosti na pozici __________________. Na základě § 76 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, se tímto oznamuje výpověď z dohody o provedení práce. Výpovědní lhůta je stanovena na 15 dnů, přičemž výpověď nabývá účinnosti dnem doručení této výpovědi zaměstnavateli.

Děkuji za pochopení.

 

Podpis zaměstnance

Potvrzení o převzetí:

V ____________ dne ____________

 

Podpis zaměstnavatele

 

Podat výpověď z brigády není zas tak složité. Co však v případě výpovědi ve zkušební době? Vše se dozvíte v našem článku Výpověď ve zkušební době: Jak a kdy odejít.