Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Zaměstnavatel vyžaduje výpis z rejstříku trestů: Co všechno potřebujete vědět?

Chcete získat výpis z rejstříku trestů, ale nevíte, jak na to? Zjistěte, co vše obsahuje, kde o něj požádat a kolik stojí. Poradíme vám také, kdy ho může zaměstnavatel vyžadovat a za jakých podmínek. Ať už potřebujete výpis k nové práci, nebo jinému účelu, díky našemu přehlednému návodu budete přesně vědět co dělat. Čtěte dál a zjistěte všechny důležité informace.

Co všechno obsahuje výpis z rejstříku trestů?

Rejstřík trestů je evidence spadající pod Ministerstvo vnitra. Tato evidence obsahuje seznam pravomocně odsouzených fyzických osob. Mimo jiné je však tento orgán odpovědný za vydávání takzvaného výpisu z rejstříku trestů, který může sloužit jako právní doklad o bezúhonnosti fyzických osob.

Výpis z rejstříku trestů obsahuje pouze záznam o trestných činech fyzických osob, nenajdete v něm tedy přestupky. Ve výpisu zároveň najdete jen informace o pravomocných odsouzených. Zahlazená odsouzení nebo rozsudky, u kterých platí fikce neodsouzení, se ve výpisu z rejstříku trestu nenacházejí.

Pokud jste v minulosti byli odsouzeni, avšak dlouhodobě vedete spořádaný život, přičemž se u vás nevyskytly žádné další problémy se zákonem, máte možnost požádat o vymazání záznamu z rejstříku trestu. Tento krok můžete uskutečnit v rozmezí 1-15 let po spáchání trestného činu, přičemž uplynulá časová doba záleží na závažnosti spáchaného činu.

Jak získat výpis z rejstříku trestů?

V současnosti je možné požádat o výpis z rejstříku trestů nejen elektronicky, ale i osobní návštěvou některého z příslušných pracovišť. Oba způsoby jsou jednoduché, přičemž můžete svůj výpis získat prakticky na počkání.

Pokud vlastníte datovou schránku, můžete si o výpis z rejstříku trestů požádat jednoduše právě touto online formou.

O výpis z rejstříku trestů můžete zdarma požádat i na oficiálních stránkách veřejné správy. S takzvanou funkcí CzechPOINT@home je ovšem také spojena povinnost vlastnit datovou schránku.

Poslední online možností je Portál občana. V tomto případě však musíte mít zřízenou alespoň bankovní identitu. Výpis z rejstříku trestu vám po vyžádání bude automaticky zaslán přímo do aplikace Portál občana.

Pokud datovou schránku nevlastníte, případně upřednostňujete fyzické vyzvednutí dokumentů, výpis z rejstříku trestů vám vydají na kterémkoliv z následujících míst:

  • Czech POINT na České poště – Česká pošta na každé ze svých poboček disponuje kontaktním místem, kde vám na počkání vystaví výpis z rejstříku trestů. Stačí, když předložíte svůj občanský průkaz.
  • Všechny obecní a městské úřady, které vedou matriku, jsou schopné vám na počkání vydat výpis z rejstříku trestů. V tomto případě je však potřeba předložit nejen průkaz totožnosti, ale i vyplněný tiskopis s žádostí o daný výpis.
  • Sídlo rejstříku trestů – toto sídlo najdete v Praze na adrese Legerova 1877/7. Dejte si ovšem pozor na to, že pokud chcete výpis z rejstříku na počkání, obdržíte ho pouze pokud jste občanem ČR nebo občanem státu, který není členským státem EU. Pokud jste občanem jiné země EU, může tento proces trvat až 25 dnů.

Kolik stojí výpis z rejstříku trestů?

V současnosti platí, že pokud si o výpis z rejstříku trestů zažádáte online formou, vyjde vás to zcela zdarma.

V případě osobní žádosti na Czech POINTu nebo na některém z obecních a městských úřadů, můžete očekávat správní poplatek ve výši 100 Kč.

Pokud si však o výpis z rejstříku trestů žádáte v zahraničí, a to například na některém ze zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi, poplatek je stanoven až na 400 Kč.

Kdy má zaměstnavatel právo ho požadovat?

Obecně platí, že od vás zaměstnavatel nemá právo žádat žádné informace, které bezprostředně nesouvisí s výkonem práce. Zákon přitom přesně definuje informace, kterých se toto omezení týká. Mezi tyto informace mimo jiné spadá i trestněprávní bezúhonnost. I přesto však existují výjimky, které zaměstnavatele opravňují vyžádat si od vás výpis z rejstříku trestů.

Existují povolání, u kterých je zákonem dáno, že musí být člověk trestně bezúhonný, aby je mohl vykonávat. V tomto případě je zaměstnavatel povinen vyžádat si od zaměstnanců výpis z rejstříku trestů. Mezi tato zaměstnání patří například:

  • Policisté,
  • hasiči,
  • zdravotní sestry,
  • sociální pracovníci,
  • učitelé,
  • auditoři,
  • notáři,
  • advokáti.

Záleží však i na tom, zda je požadována absolutní bezúhonnost, nebo pouze bezúhonnost ve vztahu k určitým trestným činům, které jsou klíčové pro daný pracovní obor. Požadována může být také bezúhonnost ve vztahu pouze k úmyslným trestným činům. Tyto podmínky se liší u každé z uvedených pracovních pozic.

O výpis z rejstříku trestů si zaměstnavatel může požádat i v případě pozic, které nejsou přímo uvedené v zákonu. V tomto případě ale jeho žádost musí splňovat následující podmínky:

  • Žádost musí být oprávněná, což znamená, že k ní musí existovat věcný důvod přímo související s podstatou vykonávané práce.
  • Žádost musí být přiměřená. 

Co to znamená? Například že v případě zaměstnanců pracujících s financemi může zaměstnavatel vyžadovat prokázání bezúhonnosti v oblasti krádeže či zpronevěry. Zaměstnavatel však musí vždy předem dobře zvážit, u kterých pracovních pozic má tento požadavek skutečně oprávněný důvod, jinak může uchazeč podat stížnost na inspektorát práce.

TIP: Čeká vás nástup do nového zaměstnání? Zjistěte, na co si dát při podpisu pracovní smlouvy!