Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Zbývá mi dovolená: Lze ji převést do dalšího roku?

Konec roku se pomalu blíží a spolu s ním i čerpání zbývajících dní dovolené. Zjistili jste, že vám do konce roku zůstává pořád velké množství nevyčerpané dovolené? V tomto článku vás informujeme, za jakých podmínek je možné si starou dovolenou převést do nového roku a jaké úkony jsou spojeny s jejím dodatečným čerpáním.

Kdo zodpovídá za čerpání dovolené?

I když se vám to možná zdá být neobvyklé, za čerpání dovolené zaměstnanců je plně zodpovědný zaměstnavatel. Ten má podle zákoníku práce povinnost rozvrhnout celou dovolenou, na kterou má zaměstnanec v daném roce nárok.

Běžnou praxí samozřejmě bývá, že zaměstnavatel při čerpání dovolené přihlíží k vůli a potřebám zaměstnance. Finální rozhodnutí je však vždy na zaměstnavateli, a proto vám může dovolenou nařídit i zakázat.

Jediný případ, kdy je zaměstnavatel ze zákona povinen vyhovět zaměstnanci žádosti o dovolenou, je tehdy, požádá-li o dovolenou zaměstnankyně v návaznosti na svou mateřskou dovolenou.

Pokud zaměstnavatel zaměstnancům neumožní čerpání dovolené dle pravidel zákoníku práce a nemá k tomu žádný zákonný důvod, může ho od inspektorátu práce čekat pokuta.

Kdy je možné si dovolenou převést do nového roku?

Jak už jsme zmínili, zaměstnavatel je povinen určit čerpání dovolené v kalendářním roce, ve kterém vznikl nárok na tuto dovolenou. Převod dovolené do následujícího roku je možný pouze, pokud:

  1. Zaměstnavatel nemohl dovolenou určit (např. kvůli provozním důvodům nebo kvůli nepřítomnosti zaměstnance z důvodu překážek v práci, jako je nemoc, mateřská či rodičovská dovolená).
  2. Zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat (např. z důvodů spojených s pracovními nebo zdravotními důvody).
  3. Zaměstnanec může požádat o převod části dovolené přesahující 4 týdny – Pokud má zaměstnanec nárok na více než 4 týdny dovolené (například v rámci firemního benefitu u zaměstnavatele), může požádat o převod této části dovolené do dalšího roku, pokud se na tom se zaměstnavatelem dohodne.

Pokud dovolenou nelze vyčerpat v daném roce, musí být převedena do nového roku, přičemž je zaměstnavatel povinen určit její čerpání tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího roku.

Je možné proplacení zbývající dovolené?

Ano, proplacení dovolené je možné, avšak pouze v případě, že došlo k ukončení daného pracovního poměru. Pokud zůstáváte ve stejné firmě pracovat i nadále, zaměstnavatel nemá právo poskytnout vám za nevyčerpanou dovolenou náhradu mzdy.

Jaké jsou podmínky čerpání staré dovolené?  

V případě, že zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat z osobních nebo provozních důvodů, případně se jedná o převod nevyčerpané dovolené do dalšího kalendářního roku, je zaměstnavatel povinen určit termín čerpání dovolené v období následujícího roku.

Pokud zaměstnavatel pevně nestanoví termín čerpání staré dovolené do 30. června následujícího roku, má právo určit termín čerpání samotný zaměstnanec. V obou případech však platí, že druhou stranu musí o vybraném termínu informovat alespoň 14 dní předem, pokud se nedohodnou na kratší lhůtě.

Jste ve zkušební době a zajímá vás, jestli si v tomto období můžete vybrat dovolenou? Všechny potřebné informace se dozvíte v našem článku o zkušební době.