Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Na co máte nárok, pokud si potřebujete vybrat volno na pohřeb?

Ztráta blízkého člověka je emočně i organizačně náročná situace. Kromě smutku a zařizování posledního rozloučení se musíte vypořádat i s praktickými otázkami spojenými s prací. Jak si správně vyřídit volno na pohřeb a na co si dát pozor, aby vše proběhlo hladce? V tomto článku vám přehledně vysvětlíme vše, co potřebujete vědět.

Kdy mám nárok na volno na pohřeb dle zákoníku práce?

Zákoník práce stanoví všechny potřebné informace o pracovním volnu z důvodu pohřbu v nařízení vlády č.j. č. 590/2006 Sb. Ze zákona máte nárok na placené pracovní volno z důvodu úmrtí blízké osoby. To, kolik dní volna máte k dispozici a jaké jsou podmínky pro čerpání tohoto volna, však záleží na tom, v jakém vztahu jste byli se zesnulým. Zákoník práce upravuje podmínky následujícím způsobem:

  • Úmrtí nejbližšího člena rodiny (dítě, manžel/manželka) - v případě úmrtí nejbližšího člena rodiny máte nárok na 2 dny placeného volna a jednoho dne volna určeného k samotnému pohřbu. Maximálně tedy můžete mít 3 dny placeného volna.
  • Úmrtí blízkého příbuzného (rodič, sourozenec, prarodiče, strýc/teta, tchán/tchyně, švagr/švagrová, zeť/snacha) - v tomto případě máte nárok na 1 den placeného volna. V případě, že pohřeb zařizujete, musí vám podle zákona zaměstnavatel umožnit 2 dny placeného volna.
  • Úmrtí blízkého přítele – v tomto případě se délka volna může lišit dle domluvy se zaměstnavatelem, standardní je však placené volno na 1 den.
  • Úmrtí osoby, se kterou jste sdíleli domácnost – v případě úmrtí příbuzného nebo osoby, která není zmíněna v seznamu výše, máte nárok na 1 den placeného volna jen v případě, že s vámi daná osoba žila ve společné domácnosti. Toto pravidlo se vztahuje i na partnera, se kterým jste nebyli v manželském svazku.
  • Úmrtí kolegy/kolegyně z práce – v tomto případě se náhrada mzdy vztahuje jen na dobu smutečního obřadu, po kterém jsou zaměstnanci ze zákona povinni vrátit se zpět do práce. Nárok na náhradu mzdy při úmrtí kolegy zároveň nevzniká automaticky a zaměstnavatel má právo sám rozhodnout, kteří zaměstnanci se mohou pohřbu zúčastnit.
  • Jiné případy – pokud potřebujete jít na pohřeb osoby, která nespadá do žádné z výše uvedených kategorií, můžete čerpat vlastní dovolenou, případně se se zaměstnavatelem dohodnout na dnu neplaceného volna. Pokud však máte v daném měsíci neomluvenou absenci v práci, může vám zaměstnavatel ze zákona nárok na placené volno zamítnout.

Jaké náležitosti je třeba vyřídit se zaměstnavatelem?

Před samotným pohřbem nezapomeňte na všechny náležitosti, které je nutné vyřešit s vaším zaměstnavatelem:

1. Informujte zaměstnavatele – nejprve musíte zaměstnavatele informovat o úmrtí a oficiálně požádat o volno na pohřeb. Zaměstnavateli byste měli také co nejdříve specifikovat váš vztah k zesnulé osobě.

2. Uveďte termín pohřbu – informujte zaměstnavatele o termínu pohřbu co nejdříve to bude možné, aby se na vaši nepřítomnost včas připravil a dokázal zajistit náhradní organizace práce.

3. Doklad o úmrtí – zaměstnavatel si od vás může vyžádat potvrzení o úmrtí zesnulé osoby. To můžete doložit prostřednictvím úmrtního listu, potvrzení o úmrtí či jiného dokumentu vystaveného příslušným orgánem.

4. Doklad o vztahu k zesnulé osobě – zaměstnavatel má také právo vyžádat si o vás doklad o vašem vztahu k zesnulé osobě. Obvykle se jedná o rodný list, doklad o rodinném stavu, případně jiný dokument, který potvrzuje příbuzenský vztah. Nutnost předložit doklad o vztahu k zesnulému je plně na uvážení zaměstnavatele.

5. Informujte se o délce volna – informujte se u zaměstnavatele, kolik dní placeného volna vám bude umožněno. Počet dní by měl vždy vycházet z pravidel uvedených v zákoníku práce.

6. Potvrzení o účasti na pohřbu – zaměstnavatelé si od zaměstnanců často žádají potvrzení o účasti na pohřbu, které zaměstnanec obvykle doloží v den návratu do práce.

Všechny uvedené doklady a potvrzení se vztahují na práva zaměstnavatele podle zákoníku práce. Neznamená to však, že od vás bude zaměstnavatel automaticky požadovat všechny tyto dokumenty. Záleží především na vzájemné dohodě a interních předpisech firmy.

Jak získám potvrzení o účasti na pohřbu?

Potvrzení o účasti na pohřbu vydává v České republice pohřební služba, která všechny náležitosti spojené s pohřbem zařizuje. Stačí, když si po skončení smutečního obřadu toto potvrzení vyžádáte.

Jakým způsobem je volno na pohřeb placené?

Placené volno na pohřeb je hrazeno zaměstnavatelem, a to bez ohledu na to, zda se jedná o státní nebo soukromou sféru. Toto pravidlo je řádně stanoveno v zákoníku práce.

Zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy v plné výši po dobu trvání, které je blíže upřesněno v kategoriích, jež uvádíme výše.

Podle zákona se pod pojmem pohřeb chápe uložení ostatků do hrobu, urny či jejich rozptýlení. To znamená, že pokud máte naplánovanou smuteční událost spojenou s pohřbem na jiný den, než je den samotného pohřbu, nárok na placené volno vám již nevzniká.

Na placené volno máte nárok i v případě návštěvy lékaře během pracovní doby. Za jakých podmínek? Vše se dozvíte v našem článku Potřebuji k lékaři! Co všechno obnáší návštěva lékaře v pracovní době?