Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Čas letních brigád je tady! Jak novela zákoníku práce ovlivňuje zaměstnávání mladistvých?

Začíná sezóna letních brigád a s ní přichází i otázky, za jakých podmínek mohou pracovat mladiství. Od kolika let je legální pracovat? Jaké práce smějí vykonávat a jaká pravidla musí zaměstnavatelé dodržet? V roce 2025 přinesla novela zákoníku práce důležité změny, které se týkají právě zaměstnávání mladistvých, a to včetně těch, kteří ještě nedokončili povinnou školní docházku. V tomto článku se podíváme na aktuální legislativu, povolené pracovní činnosti, omezení pracovní doby i povinnost vstupní lékařské prohlídky.

Od jakého věku je možné zaměstnávat mladistvé?

Novela § 34 občanského zákoníku nově umožňuje zaměstnávání mladistvých i v případě, že ještě neukončili povinnou školní docházku. Podmínkou je, že se jednat o lehké práce, které nemají negativní vliv na morální vývoj, vzdělání či zdraví. Mladiství v daném věku mohou uzavírat smlouvy na DPP nebo DPČ bez souhlasu rodičů.

Jaké práce mohou vykonávat mladiství?

Osoby mladší 15 let mohou v rámci letní brigády provádět výhradně lehké práce. Co byste si měli pod tímto pojmem představit? Obecně se jedná o zaměstnání, která spadají do pracovní kategorie 1. Zároveň se musí jednat o práce, které nevyžadují žádné zvláštní oprávnění. Pokaždé záleží na náplni práce a veškerých podmínkách spojených s jejím výkonem.

Mladiství zároveň nesmí uzavírat dohodu o hmotné odpovědnosti. To znamená, že v případě ztráty nebo odcizení hodnotného zboží a peněz nese odpovědnost zaměstnavatel. Pokud se ovšem jedná o odpovědnost za způsobenou škodu, platí stejná pravidla jako v případě plnoletých zaměstnanců.

Do kategorií lehkých povolání pro mladistvé patří například:

  • roznos letáků,
  • ruční mytí aut,
  • pomocná síla v kuchyni,
  • obsluha v pohostinství (bez prodeje alkoholu),
  • vedoucí v táboře,
  • animátor,
  • administrativní výpomoc,
  • marketingové práce (správa sociálních sítí, tvorba prezentací, grafiky),
  • doučování.

Pozor na pracovní dobu

Při zaměstnávání mladistvých si vždy dejte pozor na limity týkající se pracovní doby, které  naleznete uvedené v § 79a zákoníku práce.

Je důležité vědět, že pokud zaměstnáváte osoby mladší 15 let, jejich pracovní doba je omezena na 7 hodin denně a 35 hodin týdně. Jedná se o maximální limit povolený zákonem.

V případě mladistvých starších 15 let s ukončenou povinnou školní docházkou jsou limity o něco shovívavější. Denní pracovní doba je omezena na maximum 8 hodin denně, což představuje limit 40 odpracovaných hodin týdně.

Nezapomínejte také na to, že mladistvé nikdy nesmíte zaměstnávat na noční směny. V případě mladistvých starších 15 let to znamená zákaz výkonu práce v časovém rozmezí od 22:00 do 06:00. Pokud zaměstnáváte mladistvé mladší 15 let, myslete na to, že pro ně platí navíc zákaz výkonu práce mezi 20:00 a 22:00.

Nezapomeňte na povinnou lékařskou prohlídku

I když nová flexinovela zákona upravuje podmínky pro vstupní lékařské prohlídky pro práce spadající do pracovní kategorie 1, na mladistvé se povinnost jejího absolvování i nadále vztahuje. Zaměstnavatel je zároveň povinen veškeré náklady, které mladistvému ​​za prohlídku vzniknou, podle zákona uhradit.

Hledáte si letní brigádu? Ty nejlepší a nejaktuálnější nabídky pro vás má Personálka.cz.