Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Výpověď ve zkušební době: Jak a kdy odejít

Výpověď ve zkušební době patří mezi základní a často diskutovaný aspekt pracovního práva. Pokud zvažujete odchod ze zaměstnání během zkušební doby, je důležité vědět, jak postupovat správně a co všechno obnáší proces podání výpovědi. Tento článek vám poskytne všechny potřebné informace k tomu, jak podat výpověď ve zkušební době správně.

Co je to zkušební doba a jaké má trvání?

Zkušební doba je období na začátku pracovního poměru a jejím hlavním účelem je poskytnout oběma stranám možnost ověřit si, zda uzavřená spolupráce odpovídá jejich očekáváním a potřebám. V České republice je standardní trvání zkušební doby 3 měsíce, přičemž u vedoucích pracovníků může být prodloužena až 6 měsíců. Důležité však je, že zkušební doba musí být pokaždé sjednána písemně již při uzavření pracovní smlouvy a nelze ji dodatečně změnit či dál prodlužovat. Více informací o situaci, kdy je zkušební dobu ze zákona možné prodloužit, se dozvíte v našem článku Lze prodloužit zkušební dobu kvůli nemoci?

Lze podat výpověď ve zkušební době?

Ano, podání výpovědi ve zkušební době je možné pro obě strany – jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Výpověď ve zkušební době navíc nevyžaduje uvedení důvodu a není nutné ani dodržet klasickou výpovědní lhůtu. 

Jak podat výpověď ve zkušební době?

Jediným pravidlem je, že musí být výpověď podána písemnou formou a doručena druhé straně aspoň den před zamýšleným ukončením pracovního poměru. To znamená, že pokud chcete pracovní poměr ukončit v pátek, musíte výpověď v písemné podobě zaměstnavateli dodat nejpozději ve čtvrtek. Pokud tak neučiníte, riskujete, že se vám z důvodu nepřítomnosti začnou počítat neomluvené absence, díky kterým může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr z důvodu hrubého porušení pracovní kázně. V tomto případě by tato informace byla zaznamenána do vašeho zápočtového listu, který se přikládá novému zaměstnavateli, a mohla by vám způsobit problémy při nástupu do nového zaměstnání.

Kdy může podat výpověď ve zkušební době zaměstnavatel?

Stejně jako je tomu v případě zaměstnance, i zaměstnavatel může ve zkušební době ukončit pracovní poměr kdykoliv a bez udání důvodu. Jedinou výjimkou je situace, ve které zaměstnanec nastoupí na nemocenskou během zkušební doby. V tomto případě zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr po dobu prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti.

Vzor podání výpovědi ve zkušební době

Dobrou zprávou je, že neexistuje žádný zákonem daný vzor podání výpovědi ve zkušební době. Právě proto si tuto výpověď můžete velmi jednoduše sepsat svépomocí. Jediné, co je třeba dodržet, je, že předmět výpovědi nenazvete Výpověď ve zkušební době. I když se tento termín hovorově používá, ve skutečnosti je terminologicky správné označení Zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Pokud si nejste jisti, jak správně formulovat výpověď ve zkušební době, zde vám přikládáme  jednoduchý vzor, který vám může pomoci:

Moderní oděvy, s.r.o. 

Hlavní 24, 

110 00 Praha 1

Oznámení o ukončení pracovního poměru ve zkušební době

Na základě pracovní smlouvy uzavřené dne 1. 1. 2024 jsem zaměstnána ve Vaší společnosti na pozici Asistentka prodeje. V pracovní smlouvě je se mnou dohodnuta zkušební doba trvající do 1. 3. 2024.

Tímto Vám oznamuji, že pracovní poměr ve smyslu § 66 Zákoníku práce ukončuji ve zkušební době k datu 3. 2. 2024.

V Praze, dne 2. 2. 2024

………………………… ………………………….

podpis zaměstnance podpis zaměstnavatele