Jednoduchá odpověď na tuto otázku zní, že se v případě nezaměstnanosti na úřad práce hlásit nemusíte, pokud o to nemáte zájem. Jedná se totiž o vaše právo, nikoli o zákonnou povinnost.
Je však důležité si uvědomit, že zatímco jste zaměstnáni, vaše zdravotní pojištění je hrazeno vaším zaměstnavatelem. V případě, že práci nemáte, ale jste na úřadu práce registrováni jako uchazeč o zaměstnání, vaše zdravotní pojištění hradí úřad práce. Pokud se však rozhodnete, že se na úřadu práce po skončení pracovního poměru nezaregistrujete, budete si muset zdravotní pojištění hradit jako samoplátce.
Na úřad práce se můžete zaregistrovat v následujících případech:
Kromě hrazení zdravotního pojištění vám úřad práce pomáhá i s hledáním nového zaměstnání či případnou rekvalifikací. V určitých případech úřad práce poskytuje i podporu v nezaměstnanosti, a právě proto byste registraci rozhodně měli zvážit.
TIP: Na nejnovější nabídky práce se můžete podívat na našem webu Personálka.cz
Do kdy je třeba se přihlásit na úřad práce?
V případě, že se rozhodnete registrovat u úřadu práce, měli byste tak učinit do 3 pracovních dnů od ukončení vašeho pracovního poměru, studia nebo jiné z výše uvedených okolností.
Co všechno potřebuji k registraci na úřadu práce?
Chystáte se přihlásit na úřad práce? Připravte si několik důležitých dokumentů. Proces samotné registrace je sice jednoduchý, ale bez správných dokumentů se neobejdete. Co tedy budete potřebovat?
Každý uchazeč sebou musí mít svůj občanský průkaz. Bez něj se bohužel neobejdete. Spolu s ním je nutné doložit dokumenty o ukončení vašeho předchozího pracovního poměru, například výpověď, dohodu o ukončení nebo potvrzení o ukončení pracovní smlouvy. Nezapomeňte také na zápočtový list, který vám zaměstnavatel ze zákona musí vystavit ke dni ukončení pracovního poměru, a na potvrzení o výši průměrného měsíčního čistého výdělku, pokud máte zájem o podporu v nezaměstnanosti.
Pokud jste právě dokončili školu, nezapomeňte na diplom či jiný doklad o dosaženém vzdělání.
Podnikatelé by měli dodat potvrzení o ukončení živnosti a potvrzení o vyměřovacím základu, aby jim mohla být přiznána podpora v nezaměstnanosti.
A co v případě maminek po rodičovské dovolené? Připravte si potvrzení o ukončené náhradní době.K přihlášení se na úřad práce jsou nezbytné i dva dokumenty – žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Pokud máte možnost, doporučujeme vám si tyto dokumenty doma předem vytisknout a vyplnit, abyste na samotné schůzce ušetřili čas.
Jak probíhá schůzka na úřadu práce?
Prvním krokem k registraci na úřadu práce je schůzka na kontaktním pracovišti, které je nejblíž k vašemu bydlišti. Jak přesně tato schůzka probíhá a co můžete očekávat?
Po příchodu na úřad vás uvítá pracovník přepážky, který si od vás vyžádá všechny potřebné dokumenty.
Samotné jednání s referentem je zaměřeno na zjištění vaší situace a preferencí. Budou se vás ptát zejména na předchozí pracovní zkušenosti, vzdělání, vaše očekávání ohledně budoucího zaměstnání a možná i na možnosti rekvalifikace. Nejedná se o formální pohovor, ale o krátkou konverzaci, která pomáhá úřadu zjistit, jak vám nejlépe pomoci.
Na závěr vám referent sdělí, jaké kroky vás čekají dál. Může vám například navrhnout konkrétní volné pozice, pozvat vás na další schůzku nebo doporučit rekvalifikační kurzy. Schůzka na úřadu práce není jen o hledání práce, ale i o získání podpory a informací, jež vám mohou pomoci v této složité situaci.
Lze se registrovat online?
Ano, registrace na úřadu práce je možná online v případě, že máte některou z následujících prerekvizit:
Následně vám stačí vyplnit všechny potřebné formuláře na oficiálních stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Online lze vyřídit dokonce i žádost o podporu, kterou je nutné po vyplnění zaslat na adresu kontaktního pracoviště nejbližšímu vašemu bydlišti.
Myslete však na to, že je k dokončení registrace na úřad práce online nezbytné, abyste měli zřízenou datovou schránku nebo kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis.
Online registrace vám ušetří čas, ale je dobré mít na paměti, že některé kroky mohou stále vyžadovat osobní účast. Úřad vás proto může dodatečně pozvat na osobní schůzku k dokončení procesu.
Přišli jste o práci a nevíte, co dál? Všechny potřebné kroky se dozvíte v našem článku Přišel jsem o práci: Co teď?