Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Zkušebka na čtyři i osm měsíců? Tohle říká zákon od roku 2025

Zkušební doba od června 2025 přináší zásadní změny. Flexinovela zákoníku práce umožňuje prodloužení zkušební doby až na osm měsíců a upravuje podmínky jejího sjednání i prodlužování. Jaké novinky platí pro zaměstnance i zaměstnavatele? Přinášíme přehled klíčových pravidel, která byste měli znát.

Sjednání zkušebky zůstává beze změny

I když s sebou tato novela přináší mnoho změn, které zásadně mění dosud zažitá smluvní ustanovení a limity v pracovním prostředí, možnost samotného sjednání zkušební doby zůstává nedotčena. Nadále platí, že zkušební doba je zcela dobrovolná a je jen na zaměstnavateli, zda se ji s novým zaměstnancem rozhodne uzavřít.

V případě, že se zaměstnavatel pro zkušební dobu rozhodne, zůstává v platnosti pravidlo, že musí být sjednána nejpozději v den nástupu zaměstnance do práce, a to písemně buď jako součást pracovní smlouvy nebo dodatkem k ní.

Jaká jsou nová pravidla pro délku zkušební doby?

Flexinovela přinesla zásadní změny především v délce trvání zkušební doby. Jaké novinky zákon nově umožňuje?

I nadále zůstává v platnosti dělení na řadové a vedoucí zaměstnance, které je stanoveno v zákoníku práce. Právě tento rozdíl upravuje délku zkušební doby pro zaměstnance jednotlivých kategorií. Aktuálně platí následující pravidla:

  • Řadový zaměstnanec může mít sjednanou zkušební dobu trvající maximálně 4 po sobě jdoucí měsíce ode dne vzniku pracovního poměru (původně 3 měsíce).
  • Vedoucí zaměstnanec může mít sjednanou zkušební dobu trvající maximálně 8 po sobě jdoucích měsíců ode dne vzniku pracovního poměru (původně 6 měsíců).

Novela zákona tedy zaměstnavatelům umožňuje sjednat s novými zaměstnanci delší zkušební dobu, než bylo původně stanoveno zákoníkem práce. Jelikož bylo dosud zvykem, že si zaměstnavatelé volili maximální možné trvání zkušební doby, je pravděpodobné, že budou této možnosti využívat i nadále.

Pořád však zůstává v platnosti, že minimální délku zkušební doby určuje zaměstnavatel. Uzná-li tedy za vhodné, může se s vámi domluvit i na kratším období.

Zároveň si zaměstnavatelé musí dát pozor na maximální délku zkušební doby v případě vedoucích zaměstnanců. I nadále totiž zůstává v platnosti pravidlo, že délka zkušební doby nesmí překročit polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru na dobu určitou. Pokud uzavřete se zaměstnancem standardní smlouvu na dobu určitou trvající 1 rok, zkušební doba u vedoucího zaměstnance může trvat maximálně 6 měsíců.

Prodloužení zkušební doby: Co nově dovoluje zákoník práce

V první řadě je důležité zmínit, že se zkušební doba vždy automaticky prodlužuje o příslušné pracovní dny zaměstnance v případě, že neodpracoval pracovní směnu v plné délce kvůli:

  • překážkám v práci,
  • čerpání dovolené,
  • neomluvené absenci.

Novela zákona zároveň formuluje podmínky prodloužení zkušební doby tak, že z nich jasně vyplývá, že se vždy musí jednat o prodloužení o celé pracovní směny. Dojde-li k tomu, že zaměstnanec ve zkušební době čerpá dovolenou v délce půl dne a v jiný den má překážku v práci, nelze tyto úseky sčítat. Zkušební doba se prodlužuje pouze o celé pracovní dny.

Pokud by se však jednalo o situaci, ve které má zaměstnanec půl pracovního dne dovolenou, přičemž ve druhé polovině téhož pracovního dne dojde k překážkám ve výkonu práce, lze zkušební dobu prodloužit o jeden pracovní den.

Novinkou je v tomto případě přidání neomluvené absence k důvodům, pro které lze zkušební dobu prodloužit. Toto opatření je výhodné především pro zaměstnavatele, kteří mají problém dodat zaměstnancům písemnou výpověď do vlastních rukou, jelikož se do práce rozhodnou nedostavit bez uvedení důvodu.

Další z novinek je i možnost prodloužení zkušební doby poté, co již byla písemně sjednána při nástupu zaměstnance do práce. Zaměstnavatel může nově prodloužit zkušební dobu zaměstnance i v průběhu jejího trvání. Prodloužená zkušební doba však nesmí přesáhnout maximum, které je uvedeno v zákoníku práce.

To znamená, že má-li zaměstnavatel s řadovým zaměstnancem sjednanou zkušební dobu na 3 měsíce, může mu ji během trvání zkušební doby prodloužit maximálně o 1 měsíc. Pokud byla již na začátku sjednána zkušební doba v trvání 4 měsíců, nelze ji dále prodlužovat.

Všechny změny, které s sebou flexinovela přináší, platí od 1. 6. 2025. Pokud tedy byla se zaměstnancem sjednána zkušební doba před tímto datem, nové změny pro ni neplatí.

Flexinovela se dotkla i podmínek pro zaměstnávání mladistvých. Podívejte se spolu s námi, co říkají novinky v zákoníku práce o zaměstnávání mladistvých.