Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Nejčastější chyby v životopisu: Čeho se vyvarovat?

Při tvorbě životopisu každý z nás usiluje o co nejlepší sebeprezentaci. Dáváme si záležet na jeho úpravě, formátu, shrnutí všech pracovních zkušeností, znalostí a co nejlepším popisu jednotlivých pracovních činností. I při vší této snaze se však může stát, že se nevyhneme určitým chybám a překlepům. Jaké bývají nejčastější chyby v životopisu? Poradíme vám, jak se jim vyhnout!

1. Překlepy a gramatické chyby

Možná si myslíte, že správný pravopis v životopisu je samozřejmostí, kterou vám nemusí nikdo připomínat. Ve skutečnosti se však v téměř každém životopisu personalisté setkávají alespoň s jednou gramatickou chybou, případně nechtěným překlepem. Před odesláním byste si proto měli váš životopis řádně přečíst a zkontrolovat. Pokud si chcete být jisti, že jste skutečně nic nepřehlédli, můžete dát váš životopis prostudovat i někomu z vašich blízkých. Více očí má totiž větší šanci nalézt i ty nejmenší chyby.

2. Nevhodný formát

Nikdo sice neočekává, že bude váš životopis uměleckým designovým kouskem, přesto byste však měli dbát na jeho úpravu a správný formát. Standardním formátem životopisu bývá PDF, jelikož je univerzální, k jeho otevření není zapotřebí žádný specifický program a zároveň vypadá na všech zařízeních naprosto stejně. Co se týče samotné úpravy, měli byste udržovat jednotný druh písma a jeho velikost u všech nadpisů i samotného textu životopisu. Vhodná je také menší grafická úprava, kterou hravě zvládnete s použitím již existujících šablon programu Word, případně šablon na stránkách Europass či Canva.

3. Univerzální životopis pro všechny pozice

Ve snaze najít si práci zasíláme životopis mnohdy na různé druhy pracovních pozic, o kterých si myslíme, že na ně máme vhodné předpoklady a kvalifikaci. Na této strategii není nic špatného, je však důležité, abyste váš životopis vhodně přizpůsobili každé pracovní pozici zvlášť. Snažte se každou vaši dosavadní pracovní zkušenost prezentovat tak, aby všechny schopnosti, které zmíníte, mohly být přínosné pro pracovní pozici, na níž se hlásíte. Vyhýbejte se však přikrášlování a vymýšlení zkušeností, které nemáte. Personalisté na to totiž dříve či později přijdou, což by se vám mohlo vymstít.

4. Opomenutí pracovních úspěchů

Při popisu pracovních zkušeností obvykle uvádíme hlavní činnosti spojené s naší pracovní náplní. Mnoho lidí však zapomíná, že by do svého CV měli uvést i pracovní úspěchy, kterých na dané pozici dosáhli. Díky poukázání na pracovní úspěchy máte jedinečnou příležitost ukázat vašim potenciálním zaměstnavatelům, že ke své práci přistupujete zodpovědně a jste v ní dobří.

5. Používání klišé přívlastků

Přívlastky jako zodpovědný, asertivní, schopný pracovat samostatně i v týmu působí na první pohled atraktivně a reprezentativně. Ve skutečnosti se však jedná o značně obehraný soubor vlastností, které si do životopisu s radostí uvádí téměř každý uchazeč. Místo podobného seznamu vám proto doporučujeme do životopisu uvádět vlastnosti a schopnosti, které umíte přímo propojit s aktivitou či pracovní funkcí, při níž jste je nabyli. Podobný popis toho, kdy a proč jste se naučili pracovní odpovědnosti má totiž mnohem větší váhu než samostatně uvedený bod v seznamu.

6. Špatně uvedené osobní údaje

Tato chyba v životopisu vás rozhodně může stát šanci získat novou práci. Stejně jako gramatické chyby a překlepy byste si měli několikrát a důsledně zkontrolovat i uvedené osobní údaje. V případě osobních údajů totiž i sebemenší překlep znamená, že se s vámi personalista nebude schopen zkontaktovat, což povede ke ztrátě nejedné pracovní příležitosti.

7. Pozor na délku  

Myslete na to, že podle všeobecných průzkumů věnuje personalista přečtení jednoho životopisu jen několik sekund. Dávejte si proto pozor, aby nebyl váš životopis příliš rozvleklý. Pokud jste zkušeným odborníkem ve své pracovní oblasti a máte velké množství zkušeností, je zřejmé, že bude váš životopis delší nežnapříklad životopis čerstvého absolventa. Přesto byste však měli brát v úvahu, že optimální délka životopisu je 1-3 strany. Jestli se vám nepodaří personalistu ohromit již první stranou, můžete si být jisti, že se nebude snažit dočíst ho až na konec páté.

Teď už víte, jakým chybám byste se měli při tvorbě životopisu rozhodně vyvarovat. Jak ale napsat co nejlepší životopis? Podívejte se na naše tipy pro napsání úspěšného CV.