Chcete vědět, jak fungují nemocenské dávky a jaký mají výpočet? V tomto článku se dozvíte, kdy máte na nemocenskou nárok, kdo ji vyplácí, jak se stanovuje její výše a na co si dát během pracovní neschopnosti pozor. Pomůžeme vám zorientovat se v aktuálních pravidlech pro nemocenské dávky.

Kdy máte nárok na nemocenské dávky/nemocenskou? 

K tomu, abyste získali nárok na nemocenskou, musíte nejprve splňovat tyto dvě podmínky:

  • Musíte mít uznanou dočasnou pracovní neschopnost nebo karanténu, jejíž předepsané trvání je delší než 14 dnů. Vznik o těchto podmínkách dokládá zaměstnavateli váš ošetřující lékař.
  • Musíte být nemocensky pojištěni.

Na nemocenské dávky máte zpravidla nárok od 15. dne uznané pracovní neschopnosti nebo karantény. Prvních 14 dní vám nejsou vypláceny nemocenské dávky, ale náhrada mzdy za nemoc. Tuto náhradu vám vyplácí zaměstnavatel, přičemž představuje 60 % průměrného výdělku. Proplacené vám však mohou být jen pracovní dny, které spadají na standardní pracovní týden (to znamená, že náhradu za víkendové směny zaměstnavatel nehradí).

Kolik procent je nemocenská?

Procentuální výše nemocenských dávek se mění na základě délky trvání pracovní neschopnosti. Čím déle stav pracovní neschopnosti nebo karantény trvá, o to vyšší procento nemocenské vám náleží. Zákonem stanovené procentuální nastavení je v roce 2024 následující:

  • Pracovní neschopnost trvající do 30 dnů - 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu,
  • Pracovní neschopnost trvající od 31 do 60 dnů - 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu,
  • Pracovní neschopnost trvající více než 61 dní - 72 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

Nemocenské dávky vám ze zákona mohou být vypláceny nejdéle po dobu 380 dnů. Pokud však toto období vyprší a vy se i nadále nacházíte ve stavu dočasné pracovní neschopnosti, můžete si požádat o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby. O schválení vaší žádosti následně rozhodne Česká správa sociálního zabezpečení. Po uznaném prodloužení je však maximální možná doba vyplácení nemocenských dávek dalších 350 dní.

Jak se počítá nemocenská?

Nemocenské dávky se počítají z denního vyměřovacího základu, jež představuje hrubý denní příjem. Ten se počítá jako průměrný denní příjem za posledních 12 kalendářních měsíců a následně se při výpočtu redukuje podle zákonem daných redukčních hranic.

V roce 2024 se vyměřovací základ redukuje následujícím způsobem:

  • Denní vyměřovací základ do výše 1 466 Kč se započítává z 90 %,
  • Denní vyměřovací základ od 1 466 Kč do 2 199 Kč se započítává z 60 %,
  • Denní vyměřovací základ od 2 199 Kč do 4 397 Kč se započítává z 30 %.
  • K dennímu vyměřovacímu základu ve výši nad 4 397 Kč se již nepřihlíží.

Samotná výše nemocenských dávek následně záleží na délce trvání dočasné pracovní neschopnosti. Chcete-li si vypočítat, jaká částka nemocenských dávek vám náleží, doporučujeme vám využít online kalkulačku nemocenské.

Zkušební doba a nemocenská

Na nemocenské dávky máte nárok i během zkušební doby v případě, že se účastníte nemocenského pojištění. To bývá automaticky splněno při práci na HPP nebo na zkrácený úvazek. V případě pracovního poměru na DPP nebo DPČ záleží na výši vašeho měsíčního příjmu (viz níže).

Nárok na nemocenské dávky máte dokonce i v případě ukončení pracovního poměru, avšak pouze v případě, že došlo k nástupu na nemocenskou v 7denní ochranné lhůtě po ukončení pracovního poměru.

Jak jsou na tom OSVČ, DPP a DPČ s nemocenskými dávkami?

V případě OSVČ je vyplácení nemocenských dávek možné pouze v případě, že se účastní dobrovolného nemocenského pojištění.

Osoby pracující na DPP a DPČ mají také nárok na vyplácení nemocenských dávek, avšak pouze v případě, že je jejich měsíční příjem dostatečně vysoký na to, aby zakládal účast na nemocenském pojištění. U osob pracujících na DPP se tedy jedná o měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč hrubého a pro osoby pracující na DPČ je to hrubý měsíční příjem vyšší než 4000 Kč.

Může přijít během nemocenské kontrola? 

V režimu pracovní neschopnosti jste povinni řídit se režimem, který vám předepsal váš ošetřující lékař. To znamená, že se musíte nacházet na adrese, kterou jste lékaři sdělili a je uvedena na neschopence. V případě možnosti vycházek byste měli dodržovat hodiny a úseky dne, které vám váš lékař vyhradil.

Během celého období čerpání nemocenské má ČSSZ právo přijít na kontrolu na adresu uvedenou na neschopence. Pokud by se během kontroly zjistilo nedodržování předepsaného režimu, riskovali byste odebrání nebo zkrácení nemocenské, případně sankci v podobě pokuty.

Kdo a kdy vyplácí nemocenské dávky? 

Nemocenské dávky vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve lhůtě jednoho měsíce následujícího po dni, v němž byla žádost této správě doručena.