Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Jaká jsou práva zaměstnance při hromadném propouštění?

Hromadné propouštění může být stresující situací, která však podléhá jasně stanoveným pravidlům zákoníku práce. Víte, co všechno musí zaměstnavatel splnit, na jaké odstupné máte nárok a zda má smysl vyjednávat o své pozici? Zjistěte, jak se efektivně připravit na tuto situaci a co podniknout, aby vás nezaskočila. Přečtěte si naše praktické rady a buďte v obraze.

Jak je definováno hromadné propouštění? 

Pod pojmem hromadné propouštění rozumíme ukončení pracovního poměru většího počtu zaměstnanců v určitém, poměrně krátkém časovém úseku. Co ovšem rozumíme pod pojmy větší počet zaměstnanců a krátký časový úsek?

Krátký časový úsek obvykle označuje období 30 dní, ve kterém je propuštěn větší počet zaměstnanců.

O hromadné propouštění se zároveň jedná podle §62 zákoníku práce v případě, že je výpověď daná následujícím počtem zaměstnanců:

  • minimálně 10 lidí ve firmě, která má 20 až 100 zaměstnanců,
  • minimálně desetina zaměstnanců ve firmě, která má 101 až 300 zaměstnanců,
  • minimálně 30 zaměstnanců ve firmě, která má více než 300 zaměstnanců.

Důležité je také zmínit, že pokud by za daných podmínek podalo výpověď více než 5 zaměstnanců, budou také započteni k ostatním hromadně propuštěným zaměstnancům.

Z jakých důvodů může dojít k hromadnému propouštění? 

Hromadné propouštění není zásahem, o kterém zaměstnavatel rozhodne ze dne na den. Toto rozhodnutí bývá nejčastěji spojeno s dlouhodobě špatnou ekonomickou situací ve firmě nebo na trhu. Podle zákoníku práce musí být hromadné propouštění zaměstnanců podmíněno některým z následujících důvodů:

  • zaměstnavatel nebo jeho část se ruší,
  • zaměstnavatel nebo jeho část se přesouvá,
  • zaměstnanec se stane nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.

Jaké náležitosti musí být dodrženy ze strany zaměstnavatele? 

Aby bylo hromadné propouštění zaměstnanců v souladu se zákonem, musí zaměstnavatel dodržet několik stanovených kroků. Pokud tedy ve firmě dochází k hromadnému propuštění, dejte si pozor na to, zda byly následující body řádně splněny:

  • písemné informování zaměstnanců o hromadném propouštění nejpozději 30 dnů před jeho uskutečněním,
  • uvedení důvodů hromadného propuštění,
  • celkový počet zaměstnanců, kteří budou propuštěni, a jejich profesní složení,
  • předložení kritérií, na jejichž základě proběhl výběr propouštěných zaměstnanců,
  • právo zaměstnanců na odstupné.

Byl/a jsem hromadně propuštěn/a – mám nárok na odstupné?

Ano, v případě hromadného propouštění máte ze zákona nárok na odstupné. Jeho výše je vyměřena na základě délky vašeho působení ve firmě, a to následujícím způsobem:

  • pokud váš pracovní poměr trval méně než rok, máte nárok na jednonásobek průměrného výdělku,
  • pokud váš pracovní poměr trval minimálně rok ale méně než dva roky, máte nárok na dvojnásobek průměrného výdělku,
  • pokud váš pracovní poměr trval minimálně 2 roky, máte nárok až na trojnásobek průměrného výdělku.

Je však důležité brát na vědomí, že pokud se na vás vztahuje způsob rozvržení pracovní doby zavedený kolektivní smlouvou, případně jiný vnitřní předpis u zaměstnavatele, může se výše odstupného od těchto pravidel lišit.

Má cenu se zaměstnavatelem vyjednávat? 

Přijít o práci není nic příjemného, ​​obzvlášť když jste ve firmě už nějaký čas, jste dlouhodobě spokojeni a rádi byste zůstali. Má v případě hromadného propouštění smysl vyjednávat?

Jelikož se jedná o propuštění z organizačních důvodů, zřejmě nezměníte rozhodnutí firmy vaši pozici či oddělení zachovat. Můžete se však pokusit nadřízeným navrhnout vaše přesunutí na jiné oddělení. Pokud vám vyhoví, máte šanci se ve firmě udržet.

Jedná se však o zásadní rozhodnutí, které má vliv na vaši současnou i budoucí kariéru. Nebuďte proto impulzivní a dobře si rozmyslete, zda byste práci na jiné pozici zvládli a zda o ni opravdu stojíte.

Rozhodnutí je definitivní. Co teď?

Pokud definitivně padlo rozhodnutí, že jste součástí hromadného propuštění, zůstáváte zaměstnáni posledních 30 dní. Následně se oficiálně stáváte nezaměstnaným. Dlouho jste v této situaci nebyli a nevíte, jak byste měli postupovat? Se všemi potřebnými náležitostmi vám poradíme v článku Přišel jsem o práci: Co teď?

Co vás rozhodně nemine je registrace na úřadu práce. Ta je důležitá zejména proto, abyste se vyhnuli hrazení zdravotního pojištění jako samoplátce po celou dobu vaší nezaměstnanosti. Úřad práce vám navíc ve většině případů také zajistí vyplácení podpory v nezaměstnanosti. 

Pokud chcete, aby za vás pojistné hradil stát, jste povinni registrovat se na úřadu práce v prvních 3 dnech vaší nezaměstnanosti. Jak tato registrace probíhá a na co si dát pozor vám vysvětlíme v našem článku Úřad práce: Jak se přihlásit a co všechno je nutno vědět?

V hledání nové práce vám pomohou každý den aktualizované pracovní nabídky na našem portálu Personálka.cz.