Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Čerpání dovolené: Jak si naplánovat volno bez stresu?

Období dovolených se pomalu blíží a mnozí si svůj čas na oddech již začínají plánovat. Chcete si naplánovat dovolenou, ale nejste si jistí, jak čerpání dovolené vlastně funguje? Kdo rozhoduje o vybraném termínu, jaká jsou vaše práva a co dělat, když váš termín dovolené zaměstnavatel odmítne? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak si naplánovat volno bez komplikací.

Kdo určuje čerpání dovolené?

O vaší dovolené a jejím čerpání vždy rozhoduje zaměstnavatel. Ze zákona zaměstnavatel určuje, jestli můžete dovolenou ve vámi vybraném termínu čerpat nebo ne. Zákoník práce ovšem myslí i na potřeby zaměstnance, proto uvádí, že při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance.

To znamená, že by vám měl zaměstnavatel při žádosti o dovolenou ve většině případů vyhovět. Na problém můžete narazit v situacích, kdy dochází ve firmě k provozním komplikacím. Jedná se například o situace, kdy čerpá dovolenou více zaměstnanců současně a je třeba někoho zastoupit. V těchto případech vám to však zaměstnavatel standardně oznámí předem, a tak se můžete domluvit na jiných termínech čerpání.

Kdy a jak si mám nahlásit dovolenou?

O termínu dovolené rozhoduje zaměstnavatel, běžnou praxí však je, že přihlíží k potřebám a preferencím zaměstnanců. Pokud si tedy chcete nahlásit dovolenou, udělejte to přímo u svého zaměstnavatele či nadřízeného.

Zákoník práce také uvádí, že by měl zaměstnavatel zaměstnanci udat termín dovolené nejpozději 14 dní před jejím uskutečněním. Pokud si tedy chcete dovolenou nahlásit, doporučujeme vám tak učinit nejpozději 14 dní předem, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím.

Kolik dní dovolené si můžu vzít?

Od roku 2021 se dovolená počítá na hodiny, ne na týdny. K tomuto opatření došlo především kvůli lidem pracujícím na směny a lidem s flexibilní pracovní dobou. Díky tomuto pravidlu má zaměstnanec vždy nárok na počet dovolené úměrný počtu dní, které u zaměstnavatele odpracoval.

I po převodu na hodiny však zůstává platné, že má každý zaměstnanec ze zákona nárok na 4 týdny dovolené ročně, což představuje 160 hodin. Mezi časté firemní benefity v současnosti patří týden dovolené navíc. Pokud vám firma tento benefit umožňuje, váš nárok na dovolenou činí 200 hodin ročně.

Jestli jste v konkrétním kalendářním roce již odpracovali minimálně 60 dní, máte nárok čerpat plné 4 týdny (tedy 160 hodin) dovolené. V takovém případě máte podle zákoníku práce nárok na alespoň nepřetržité 2 týdny dovolené.

Co ovšem v případě, kdy jste zatím nestihli odpracovat 60 dní? V tom případě vám náleží množství dovolené, které je úměrné počtu odpracovaných dnů. Platí pravidlo, že máte nárok na 1/12 dovolené za každých odpracovaných 21 dní, což standardně představuje 1 odpracovaný měsíc.

To znamená, že když máte dle pracovní smlouvy nárok na standardní 4 týdny dovolené, po odpracování 21 dnů vám vznikne nárok na 13,33 hodin dovolené. To je přibližně 1 a půl dne dovolené.

Máte-li ve smlouvě sjednaných 5 týdnů dovolené, vznikne vám po odpracování 21 dnů nárok na 16,5 hodin dovolené, což představuje 2 a půl dne.

Máte obavy, že nestihnete veškerou dovolenou během roku vyčerpat? V tom případě se vám dovolená s největší pravděpodobností přenese do dalšího kalendářního roku. Jak funguje přenášení dovolené, vysvětlujeme v článku Zbývá mi dovolena: Lze ji převést do dalšího roku?

Může mi zaměstnavatel zrušit dovolenou?

Ano, zaměstnavatel vám může opravdu zrušit schválenou dovolenou na poslední chvíli. Není to ovšem úplně jednoduché. Ke zrušení by měl uvést i dostatečně závažné důvody, mezi které patří například náhlé provozní komplikace.

Pokud jste zároveň měli schválenou dovolenou a následně si zakoupili zájezd či letenky, zaměstnavatel je ze zákona povinen nahradit vám náklady, jež vám bez vašeho zavinění vznikly. To se může vztahovat například na zrušení již zakoupeného ubytování nebo letu na poslední chvíli.

Zaměstnavatel vám může dovolenou zrušit i ve chvíli, kdy už probíhá. Opět se však musí jednat o závažné důvody, přičemž je ze zákona povinen uhradit vám cestu zpátky na místo výkonu práce, pokud jste odcestovali, i veškeré náklady spojené s přerušením dovolené - například storno poplatky za ubytování.

Potřebujete si vybrat den volna kvůli návštěvě lékaře? Zjistěte, na co všechno máte nárok v článku Potřebuji k lékaři! Co všechno obnáší návštěva lékaře v pracovní době?