Hlavní pracovní poměr (HPP) je v Česku rozhodně nejběžnějším a nejstabilnějším typem pracovního poměru. Tento typ úvazku je vhodný, pokud hledáte stabilní a dlouhodobé zaměstnání s možností postupného získávání kariérních dovedností a následným kariérním postupem.
Na hlavní pracovní poměr je ve většině případů sjednaná zkušební doba, která má standardní délku 3 měsíce. Během zkušební doby může kdykoliv dojít k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance i zaměstnavatele bez udání důvodu.
Zaměstnavatel s vámi může hlavní pracovní poměr uzavřít na dobu určitou, která má standardně délku jednoho roku a může být opakovaně uzavřená celkem dvakrát. Následně s vámi zaměstnavatel musí uzavřít smlouvu na dobu neurčitou nebo ukončit spolupráci.
Kromě zkušební doby se na hlavní pracovní poměr vztahuje i výpovědní lhůta při ukončení pracovního poměru, která má standardní délku 2 měsíce. Zaměstnanec pracující na HPP pracuje na plný úvazek, což obvykle znamená 40 hodin týdně. HPP zároveň nabízí zaměstnancům širokou škálu výhod, mezi které patří:
HPP také zahrnuje povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění, což zajišťuje zaměstnancům přístup k veřejnému zdravotnímu systému a důchodovému zabezpečení.
Zkrácený úvazek je vhodný pro zaměstnance, kteří potřebují najít způsob, jak vyvážit pracovní a osobní povinnosti. Nejčastěji se jedná o rodiče malých dětí, studenty vysoké školy nebo osoby pečující o rodinné příslušníky. Pracovní doba je v případě zkráceného úvazku kratší než 40 hodin týdně, přičemž práva zaměstnanců zůstávají stejná jako při HPP. Tato práva ovšem bývají přímo úměrně upravena dle smluvně stanovené délky pracovní doby.
V případě nároku na dovolenou záleží od počtu odpracovaných dnů v týdnu a délky pracovní doby. I když máte při práci na zkrácený úvazek nárok na dovolenou, její množství v hodinách závisí od toho, o kolik přesně je váš úvazek zkrácený. Standardních 160 hodin dovolené se v tomto případě vynásobí délkou vaší týdenní pracovní doby, z čeho vyplyne přesný počet hodin dovolené, na kterou máte v daném roce nárok.
V souvislosti se zkráceným pracovním poměrem existuje i možnost sdíleného pracovního místa, které funguje tak, že vykonávají dva zaměstnanci stejnou pracovní činnost v rámci jednoho pracovního místa, které vzájemně sdílí, přičemž má každý z nich se zaměstnavatelem uzavřený zkrácený pracovní poměr. Tento typ úvazku však zaměstnavatelé obvykle neupřednostňují především kvůli vysoké administrativní zátěži.
Mezi hlavní výhody zkráceného úvazku patří:
Dohoda o provedení práce (DPP) je ideální pro krátkodobé nebo jednorázové práce. Tento typ pracovního poměru je proto ze zákona omezen na maximálně 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele.
Důležité je také vědět, že pokud odpracujete na DPP více než 180 dní za posledních 12 měsíců, máte nárok písemně si požádat o zaměstnání v plném pracovním poměru. Zaměstnavatel má následně právo tuto žádost písemně přijmout, ale také zamítnout.
Výkon práce na DPP zároveň nikdy nesmí přesáhnout 12 odpracovaných hodin během po sobě jdoucích 24 hodin. Právě proto je zaměstnavatel v případě DPP povinen zaměstnanci naplánovat pracovní dobu v souladu se zákonem, a to nejpozději 3 týdny před začátkem pracovního poměru.
V případě DPP nemá zaměstnanec nárok na nemocenské dávky a neplatí zde ani 3 měsíční zkušební doba. Výpovědní lhůta v případě DPP činí 15 dnů a může být bez udání důvodu stejně ze strany zaměstnance, jako ze strany zaměstnavatele.
Zaměstnanec na DPP má však nárok na příplatky za práci o víkendech, svátcích a za práci ve ztížených podmínkách. Od ledna 2024 má zaměstnanec na DPP nárok i na čerpání dovolené, a to v případě, že má odpracováno alespoň 80 hodin a délka jeho pracovního poměru trvá nepřetržitě alespoň 4 týdny. Mezi hlavní výhody práce na DPP patří:
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) na rozdíl od DPP umožňuje zaměstnanci pracovat maximálně 20 hodin týdně, což je polovina standardní pracovní doby. Právě proto je DPČ vhodná pro pravidelné a dlouhodobější práce, které však nepokryjí délku trvání standardní úvazku.
Zaměstnanec zaměstnaný na DPČ není povinen odvádět sociální a zdravotní pojištění jen v případě, že jeho měsíční příjem nepřesáhne 3000 Kč. V případě nároku na čerpání dovolené, nemocenské, příplatků za svátky a víkendy či odstupného platí stejná pravidla jako u DPP. Výpovědní lhůta u DPČ je 15 dní, přičemž může být výpověď iniciována z obou stran bez udání důvodu. Stejně jako u DPP, ani u DPČ není přítomna zkušební doba.
Agenturní zaměstnávání je specifický typ pracovního poměru, kdy zaměstnanec uzavírá smlouvu s personální agenturou, která ho následně přiděluje k práci u klientských firem. Tento typ zaměstnávání přináší několik výhod:
Zaměstnanec musí s agenturou uzavřít hlavní pracovní poměr nebo DPČ, nikdy však ne DPP. Zaměstnanec dostává plat ve stejné výši, jako ostatní zaměstnanci na stejné pozici ve firmě, pro kterou v danou chvíli pracuje. Jelikož si agenturu najímá daná firma, samotný zaměstnanec agentuře neplatí žádné náklady.
Agentura v tomto případě stejně jako zaměstnavatel odvádí za zaměstnance zdravotní a sociální pojištění. Jelikož se tento typ pracovního poměru týká zejména krátkodobých projektů, není možné přidělit zaměstnance do stejné společnosti na více než 12 měsíců, pokud se nejedná o zástup za rodičovskou dovolenou nebo pokud o to zaměstnanec agenturu sám nepožádá.
Každý z těchto druhů pracovních poměrů má své specifické výhody a omezení. Proto je důležité si při výběru vhodného pracovního poměru uvědomit své potřeby a požadavky, abyste mohli plně využít všech dostupných možností a zajistit si stabilní a uspokojivý pracovní život.