Na většině pracovních pozic má zaměstnanec v pracovní náplni hned několik různých vzájemně souvisejících činností. Když se hlásíte do nového zaměstnání, může se vám stát, že vás některé činnosti z pracovní náplně zaujmou více než jiné. Také můžete být na určité činnosti plně kvalifikováni, zatímco jiné zvládáte s menším přehledem.
Právě z těchto důvodů je důležité informovat se o tom, jak vypadá běžný pracovní den na dané pozici. Díky této otázce máte možnost zjistit, které pracovní úkony jsou pro společnost důležitější a budou tak převažovat nad těmi ostatními. Pokud zjistíte, že je náplň práce zaměřena především na úkony, které ovládáte méně, může vám to značně usnadnit finální rozhodování o nástupu na danou pozici.
Informovat se o firemní kultuře vám pomůže lépe zapadnout do nového pracovního prostředí. Ať už se jedná o dress code, obědové pauzy nebo společné pracovní a mimopracovní aktivity, je důležité, abyste o nich byli informováni co nejdříve a uměli se rozhodnout, zda vám daná firemní kultura vyhovuje a zda se do ní dokážete začlenit.
Zároveň vám však doporučujeme, abyste pohled manažerů na firemní kulturu brali s trochou nadhledu. Manažer totiž vidí společnost a svůj tým z pohledu řídící pozice, a právě proto se jeho pohled na kolegiální vztahy může lišit od pohledu jeho podřízených.
Díky této otázce máte možnost dozvědět se detaily, které rozhodně nenajdete v žádném oficiálním popisu práce. Každá práce se pojí s určitými výzvami, a proto je pro vás důležité vědět, s jakými překážkami se ve své budoucí práci běžně setkáte.
Položíte-li tuto otázku zaměstnavateli v průběhu pracovního pohovoru, získáte také příležitost mluvit o tom, jak byste se s jednotlivými problémy vypořádali, čímž můžete prokázat několik pracovních i osobnostních kvalit navíc. Zároveň se sami lépe informujete o náročnosti pracovní pozice a budete tak mít lepší přehled o tom, zda je daná práce pro vás ta pravá.
Odpověď na tuto otázku vám může sloužit jako užitečná pomůcka ke zvládnutí zkušební doby. Mnoho nových zaměstnanců se ve zkušební době cítí pod tlakem, protože si nejsou jisti, zda splňují očekávané požadavky zaměstnavatele. Budete-li mít představu, co od vás budoucí zaměstnavatel očekává, budete se ve zkušební době cítit sebejistě a budete vědět, kterým pracovním úkolům byste měli věnovat více pozornosti.
Pokud jste zkušenější a v daném pracovním odvětví se pohybujete již nějakou dobu, otázka ohledně nároků zaměstnavatele vám může pomoci posoudit, zda nemá firma na své zaměstnance příliš vysoké nároky.
I práce snů dokáže člověka omrzet ve chvíli, kdy nemá příležitost k dalšímu kariérnímu rozvoji. Pokud hledáte dlouhodobou práci, měli byste se informovat, zda máte z dané pracovní pozice možnost kariérního růstu. Díky této otázce uvidíte, zda si vedení společnosti všímá kvality svých zaměstnanců a je ochotno je odměnit například povýšením.
Zároveň můžete také zjistit, že kariérní postup v dané společnosti neprobíhá zcela podle vašich představ, což vám umožní posunout se k hledání vhodnějších pracovních nabídek.
I když vám tyto otázky mohou posloužit jako vhodná pomůcka k pracovnímu pohovoru, nezapomínejte se informovat především na věci, které vás upřímně zajímají. Je sice pochopitelné, že se během pracovního pohovoru snažíte udělat na budoucího zaměstnavatele dojem, myslete ale především na vlastní potřeby a preference.