Magazín.Personálka.cz  / Poradna  /

Je název pracovní pozice opravdu důležitý?

V práci je důležitý každý detail, ať už jde o vaše zkušenosti nebo pracovní postavení. Je ale důležitý název pracovní pozice? Přesný název nejen dobře popisuje vaši práci, ale odráží i vaše schopnosti a zařazení ve firmě. Podívejme se blíže na význam názvu pracovní pozice a na to, kdy je rozhodující.

Proč na názvu pracovní pozice záleží?

Ano, na názvu pracovní pozice opravdu záleží. Úkolem tohoto názvu je především co nejpřesněji vystihnout vaši pracovní náplň. Název pracovní pozice však nepochybně odkazuje i na jiné aspekty související s vaší pracovní činností. V jakých případech je název pracovní pozice důležitý?

  • Při hledání zaměstnání – Pokud si někdo všímá názvů pracovních pozic, jsou to rozhodně personalisté. Názvy předchozích pracovních pozic jim totiž nejrychleji napoví více o vašich dosavadních pracovních zkušenostech, díky čemuž umí lépe vyhodnotit, zda se na obsazovanou pozici opravdu hodíte. Kromě samotných pracovních zkušeností však název pozice často mluví i o úrovni vašich znalostí, což také pomáhá personalistům vytvořit si lepší představu.
  • Při jednání s klienty – Při jednání s klienty obecně platí, že čím seniornější pozici člověk zastává, tím má větší šanci získat pro firmu klíčové klienty. I v případě, že zastáváte vedoucí pozici, si však dávejte pozor na to, aby název pracovní pozice při oslovování klientů nehrál proti vám. Pokud například jako ředitel firmy kontaktujete juniora nebo asistenta, může se stát, že bude oslovená firma váhat, proč ve vaší pozici pořád plníte běžné pracovní úkoly osobně.
  • Při týmové organizaci – Názvy pracovních pozic mají svůj smysl i v rámci firemní hierarchie. Díky nim mají totiž kolegové lepší představu o tom, kdo má v týmu jakou roli. To napomáhá nejen přiměřenému rozdělení pracovních úkolů mezi kolegy, ale také dává informaci o tom, na koho je vhodné se obrátit při konkrétním problému.
  • Při zvýšení platu – Název pracovní pozice může mít vliv i při zvyšování platu. Zvýšit plat vám firma sice může i bez toho, aby při tom jakkoli upravovala název vaší pracovní pozice. Pokud by však váš plat měl narůst do takové výše, že by dosáhl platu seniornějšího kolegy, je pravděpodobné, že budete povýšeni, čímž se automaticky změní i název vaší pracovní pozice.
  • Při kariérním postupu – Pokud jste na pracovní pozici, která je specifikována jako juniorní, a chcete přejít do jiné firmy na manažerskou pozicie, může vám název pozice tento kariérní postup zkomplikovat. Při kariérním postupu vždy záleží především na zkušenostech a letech praxe, nevhodný název pracovní pozice vám ho může ztížit.
  • Pokud si zakládáte na sociálním postavení – I v dnešním světě stále platí, že se lidé často dívají na společenské postavení mimo jiné i přes práci, kterou zastáváte. Pokud vám na názoru lidí záleží a rádi se svým pracovním titulem prezentujete, jistě víte, že na názvu pracovní pozice v tomto případě opravdu záleží.

Kdy na něm nezáleží?

I když má název pracovní pozice své opodstatnění, jsou i situace, kdy na něm zas tak moc nezáleží. Některými z nich jsou například tyto:

  • Při nadstandardním platu – Máte-li nadstandardní plat, jste ve firmě spokojeni a nemáte potřebu kariérního růstu či změny zaměstnání, název pracovní pozice pro vás nemusí být důležitým.
  • Ve firmách s malým týmem – U firem s malým týmem záleží rozdělení pracovních úkolů nejen na samotné náplni práce, ale častokrát i na vzájemné dohodě. Právě proto se dělení úkolů neodvíjí striktně od pracovních pozic, které lidé zastávají. Pro tyto firmy bývají také názvy pracovních pozic o něco méně důležité.
  • Pokud vám na tom nezáleží – Pokud jste se svou prací spokojeni a věříte, že své schopnosti dokážete plně využít a obhájit bez ohledu na to, jak se vaše pracovní pozice nazývá, tak tuto otázku prostě nemusíte řešit.

Pozor na matoucí názvy

I v případě, že si na názvech pracovních pozic zakládáte, dejte si pozor na matoucí názvy. Ty vám totiž mohou v kariéře uškodit víc, než mírně nepřesné pojmenování pracovní pozice. Název pozice má být stručný, jasný, výstižný a má v něm být jasně dáno, jakou funkci ve firmě zastáváte. Pokud je název vaší pracovní pozice nestandardní a nejasný, může vám to uškodit nejen při ucházení se o nové zaměstnání, ale i v jednání s klienty. Méně je někdy více, a proto vám doporučujeme držet se známých a zažitých názvů.