Náročné období pandemie lidem otevřelo možnost práce na dálku, která umožnila zaměstnancům plnit všechny pracovní povinnosti z pohodlí domova a dodržet tak nezbytná protipandemická opatření. Mnoho zaměstnavatelů však zaznamenalo výhody, které tento režim přináší nejen zaměstnancům, ale i samotné firmě, a proto se v něm rozhodli pokračovat i po skončení krizového období.
V roce 2023 tak vznikla novela zákoníku práce, která upřesňuje pravidla pro home office. Podle uvedených pravidel musí být mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, kteří se na tomto režimu dohodnou, sjednána písemná dohoda o výkonu práce na dálku. V případě, že home office není sjednán písemnou formou, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše 300 tisíc Kč.
Dohoda o práci na dálku může být rozvázána písemnou dohodou bez udání důvodu, a to ze strany zaměstnance i zaměstnavatele. Zákoník práce však umožňuje dohodu o práci na dálku upravit tak, aby měly obě strany možnost domluvit se na délce výpovědní doby či způsobu vypovězení sjednané smlouvy.
Konkrétní pravidla o tom, co má dohoda o práci na dálku obsahovat, zákoník práce neudává. Abyste se vyhnuli případným komplikacím, doporučujeme vám do dohody zahrnout následující body:
Při práci na dálku rozlišujeme dva základní režimy, které závisí na tom, kdo určuje pracovní dobu – zaměstnanec, nebo zaměstnavatel.
Zaměstnavatel nejčastěji určuje pracovní dobu v případě, že potřebuje, aby byl zaměstnanec k dispozici v pravidelných časových úsecích. Pravidelnou pracovní dobu může zaměstnavatel požadovat kvůli schůzkám nebo kontaktu s klienty během provozní doby.
Pokud si zaměstnanec určuje pracovní dobu sám, má zpravidla větší volnost a pracuje tehdy, kdy mu to vyhovuje. Je ovšem třeba myslet na to, že pro něj v takovém případě neplatí některá pravidla uvedená v zákoníku práce. Jedná se například o pravidla týkající se rozvrhu pracovní doby, prostojů nebo přerušení práce kvůli špatnému počasí.
Nově má ale i takový zaměstnanec nárok na příplatek za práci přesčas, za práci ve svátek nebo na náhradní volno. Na druhou stranu po něm ale zaměstnavatel nemůže chtít dostupnost v konkrétních hodinách.
Jak je to s náhradou nákladů spojených s výkonem práce, když pracujete na home office? V zásadě platí, že se zaměstnavatel na jejich hrazení může, ale nemusí podílet. Vše záleží na tom, co jste si se zaměstnavatelem domluvili. Způsob náhrad bývá nejčastěji sjednán přímo v pracovní smlouvě, případně může být uveden v kolektivní smlouvě či stanoven vnitřním předpisem.
V případě, že vám zaměstnavatel ve smlouvě neurčí způsob, jakým se bude dokládat výše vzniklé náhrady, nebo tento bod nezahrne do vnitřních předpisů, máte nárok na náhradu všech nákladů, které zaměstnavateli prokážete.
Existují dva způsoby, kterými vám zaměstnavatel může uhradit náklady vzniklé při práci na dálku:
V oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) nerozlišuje zákoník práce ani další právní předpisy mezi výkonem práce na pracovišti a na dálku. To znamená, že se na práci na dálku vztahují veškerá ustanovení BOZP v plném rozsahu.
Pokud pro zaměstnavatele pracují osoby vykonávající práci na dálku, interní dokumentace BOZP by měla zohledňovat specifika a podmínky tohoto pracovního režimu. V takovém případě by měl být důraz kladen zejména na pravidla pro školení zaměstnanců – jak před zahájením práce na dálku, tak v jejím průběhu.
Součástí dokumentace by rovněž měla být i pravidla pro kontrolu domácího pracoviště. To, jak zaměstnanec v rámci home officu plní povinnosti v oblasti BOZP, lze sledovat například prostřednictvím tzv. check-listu, na jehož základě zaměstnanec pravidelně vyhodnocuje vhodnost svého pracovního prostředí.
Ano, vždy si můžete podat písemnou žádost o práci na dálku. To ovšem neznamená, že musí zaměstnavatel vašemu požadavku vyhovět. Zaměstnavatel může vaši žádost zamítnout bez udání důvodu. Zamítnutí žádosti o práci na dálku musí zaměstnavatel písemně odůvodnit pouze v případech, že žádost o home office písemně podá:
Pokud pečujete o osobu s určitým stupněm závislosti, zaměstnavatel má právo vyžádat si od vás doklad o této skutečnosti v podobě rozhodnutí či potvrzení od Úřadu práce. Zaměstnavatel si však nemá právo bez vašeho souhlasu pořídit kopii předloženého dokumentu. Dle zákona má právo do něj pouze nahlédnout.
I vás láká práce na dálku? Nejnovější pracovní nabídky najdete vždy u nás na Personálka.cz.