Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Čas na pauzičku: Zjistěte, jak fungují přestávky v práci!

Víte, jak fungují přestávky v práci? Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na povinné přestávky – ať už jde o přestávku na jídlo nebo bezpečnostní přestávky v práci. Jaký je jejich rozsah, kdy na ně máte nárok a co vám hrozí, pokud je nedodržujete? Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího.

Kolik přestávek v práci můžu mít?

Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na povinnou přestávku v práci. Standardně se jedná o jednu přestávku dlouhou 30 minut, na kterou má zaměstnanec nárok po odpracování určitého počtu hodin.

Tuto přestávku lze rozdělit i na více částí, ta nejdelší z nich však musí trvat alespoň 15 minut. Přestávka v práci je neplacenál a nespadá proto do celkového počtu hodin, které máte dle pracovní smlouvy odpracovat v rámci jedné směny.

Kdy si mohu dát v práci přestávku?

Nárok na přestávku máte vždy po 6 odpracovaných hodinách. V případě mladistvých je tato doba zkrácena na 4,5 odpracovaných hodin.

Časový úsek 6 odpracovaných hodin se vztahuje na všechny typy směn. Stejný limit pro vás proto platí bez ohledu na to, zda děláte 8hodinové směny nebo 12hodinové směny.

V případě 6hodinové pracovní směny vám ze zákona nepřipadá nárok na přestávku.

Přestávka v práci na oddech a jídlo

Přestávky v práci slouží především k odpočinku od pracovní činnosti, jídlu a potřebám, které si zaměstnanec potřebuje splnit.

Svou přestávku však nemusíte nutně využít jenom na jídlo. Jelikož přestávka nespadá do pracovní doby a nemáte ji zaplacenou, můžete ji využít i k procházce, nákupu nebo jakékoli jiné činnosti, kterou si zvolíte.

Váš zaměstnavatel nemá právo vás nutit trávit přestávku na místě výkonu práce, můžete proto klidně zajít do restaurace nebo se setkat s blízkými. Jediné, co podle zákona musíte dodržet, je délka trvání přestávky, která je omezena na 30 minut.

Pokud se rozhodnete přece jen strávit vaši přestávku na pracovišti, je to naprosto v pořádku. Myslete však na to, že i na přestávku se v tomto případě vztahují bezpečnostní předpisy vašeho pracoviště.

Jak si vybrat přestávku, když mám home office?

Co s přestávkami v případě, že pracujete z domova? I když se osobně nenacházíte na pracovišti, pravidla platí stejná. Zaměstnavatel je povinen vám poskytnout 30minutovou přestávku v práci po 6 odpracovaných hodinách a vy máte právo tuto přestávku čerpat.

Home office bývá často uvolněnějším režimem, přičemž nejste pod kontrolou zaměstnavatele do takové míry jako na pracovišti. Přesto vám však doporučujeme si přestávky v práci zaznamenávat, a to zvláště v případě, že máte striktnějšího zaměstnavatele.

Co jsou to bezpečnostní přestávky v práci a jak fungují?

Bezpečnostní přestávky v práci se týkají především rizikových profesí. Pracujete-li například u výrobní linky, jste řidič z povolání nebo se na vás vztahují jiné ztížené podmínky, jako jsou práce v horku či zimě, máte nárok na bezpečnostní přestávky.

Na bezpečnostní přestávky máte právo i v případě, že je pracovní činnost, kterou vykonáváte monotónní, nebo si sami nemůžete určit pracovní tempo.

Délku bezpečnostní přestávky vždy určuje nařízení vlády. Obvykle se však jedná o přestávky dlouhé 5-10 minut po každých 2 odpracovaných hodinách.

Tyto přestávky se zaměstnancům na rozdíl od 30minutové přestávky na jídlo započítávají do počtu hodin odpracované směny, a proto jsou placené. Pokud se navíc stane, že se vám současně sejdou přestávka na jídlo s bezpečnostní přestávkou, celá obědová přestávka vám bude započtena do pracovní doby a automaticky proplacena.

V některých profesích vzniká zaměstnancům nárok na takzvané mikropřestávky. Jedná se o 5minutové přestávky po každé odpracované hodině. Tyto přestávky jsou důležité k tomu, aby chránily zdraví zaměstnanců z dlouhodobého hlediska.

Týkají se například zaměstnanců, kteří jsou vystaveni práci s počítačem. Malé přestávky slouží k ochraně zraku či jako prevence před vznikem syndromu karpálních tunelů. Nárok na tyto přestávky přesněji upravuje vyhláška č.j. 361/2007 Sb.

Mohu mít problém, když nedodržím přestávku?

Ano, nedodržování přestávek vám opravdu může způsobit problémy. Přestávky v práci nejsou jen doporučení – jsou stanovené zákonem a zaměstnavatel má povinnost je rozvrhnout, zatímco vy byste je měli dodržovat.

Pokud si například svévolně prodlužujete bezpečnostní přestávky nebo pravidelně vynecháváte pauzu na oběd, může to být vnímáno jako porušení pracovních povinností.

Zaměstnavatel v takovém případě obvykle postupuje následujícím způsobem:

  1. Připomenutí povinností – nejprve vás upozorní neformálně.
  2. Důrazná zpětná vazba – pokud se situace opakuje.
  3. Písemné napomenutí – formální krok, který může mít dopad na váš pracovní poměr.

Přestávky slouží k regeneraci a ochraně zdraví. Jejich nedodržování může mít proto nejen zdravotní, ale i pracovněprávní následky.

Víte, jak trávit přestávky v práci efektivně a co nejvíc si odpočinout? Poradíme vám v článku Přestávky v práci: Jak je využít naplno?