Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je typ zkráceného pracovního úvazku, který slouží pro dlouhodobější typ spolupráce. Jedná se o pracovní vztah, který zaměstnanci umožňuje pracovat v rozsahu maximálně 20 hodin týdně u jednoho zaměstnavatele.
Pracovní úvazek na DPČ můžete mít uzavřen i u více zaměstnavatelů. Limit 20 hodin týdně se v tomto případě počítá u každého zaměstnavatele zvlášť. Pokud však máte uzavřených několik DPČ u stejného zaměstnavatele, limit odpracovaných hodin nesmí přesáhnout 20 hodin týdně u všech smluv dohromady.
Jelikož je DPČ vymezena jasným hodinovým rámcem týdně, je vhodná pro dlouhodobé spolupráce s nižším rozsahem pracovní činnosti. Pokud potřebujete zaměstnance pro krátkodobou práci v plném nasazení, bude pro vás vhodnější uzavřít s ním DPP.
Dohoda o pracovní činnosti se řídí základními pravidly, na která byste měli myslet jako zaměstnanec i zaměstnavatel:
Ano, v případě DPČ lze od roku 2024 čerpat dovolenou, dokonce i příplatky za práci o svátcích. Při pracovní smlouvě na DPČ si můžete dovolenou vybrat po 4 týdnech a zároveň poté, co odpracujete alespoň 80 hodin u daného zaměstnavatele.
V jaké výši můžete čerpat dovolenou? Podmínky pro čerpání dovolené se v případě DPČ počítají stejným způsobem, jako byste pracovali na poloviční úvazek. Za každých 20 odpracovaných hodin vám vzniká nárok na 1,5 hodiny dovolené, přičemž finální číslo se zaokrouhluje na celé hodiny vždy směrem nahoru.
Co když si svůj nárok na dovolenou nevyčerpáte? Nevyčerpanou dovolenou vám je po skončení pracovního poměru zaměstnavatel povinen vyplatit v podobě náhrady tak, jak je tomu i v případě HPP.
U smlouvy na DPČ platí standardní sazba daně ve výši 15%. Výhodou však je, že příjem zdaněný z DPČ již nemusíte uvádět v daňovém přiznání.
V případě, že byl váš příjem v průběhu celého roku poměrně malý, se však může stát, že vám vznikne nárok na přeplatek na dani. V takovém případě se Vám zdaněný příjem z DPČ do daňového přiznání vyplatí uvést. Přeplatek vám následně bude uhrazen na účet finančním úřadem.
Pro zaměstnavatele je u DPČ důležitá i výše příjmu zaměstnance.
Má-li zaměstnanec u zaměstnavatele podepsané prohlášení poplatníka nebo jeho příjem přesahuje 4500 Kč za měsíc, příjem zaměstnance je zdaněn v podobě zálohové daně.
Je-li zaměstnancův příjem do 4000 Kč měsíčně, případně nemá zaměstnanec u zaměstnavatele podepsané prohlášení poplatníka, daň z jeho příjmu je odváděna jako srážková.
Výše výdělku hraje roli i v případě odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Pokud je váš měsíční příjem nižší než 4500 Kč, nemusíte platit odvody vy ani váš zaměstnavatel. Pokud je váš měsíční příjem vyšší než uvedená částka, část odvodů platíte vy a část zaměstnavatel, stejně jako v případě smlouvy na HPP.
Dejte si však pozor na odvody v případě, že je za vás neplatí jiný zaměstnavatel (například na HPP) nebo stát. V takové situaci jste totiž povinni hradit si zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP).
Přesné rozdíly mezi pracovními poměry na HPP, DPP a DPČ vám rádi vysvětlíme v našem malém přehledu pracovních poměrů v České republice.