Personálka.cz  →  Magazín  →  Poradna  → 

Které otázky na pohovor nepatří a jak na ně reagovat?

Chystáte se na pracovní pohovor? Dejte si pozor na otázky, které personalista nemá právo pokládat! Některé mohou být nejen nevhodné, ale i nezákonné. Jaké otázky na pohovor nepatří, proč na ně nemusíte odpovídat a jak taktně reagovat, pokud se s nimi setkáte? Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších nevhodných dotazů a tipy, jak si s nimi poradit.

Které otázky na pohovor nepatří?

1. Osobní údaje

Osobní údaje jako rodné číslo, místo trvalého pobytu či název zdravotní pojišťovny jsou pro zaměstnavatele důležitými údaji. Tyto údaje jsou nezbytné k uzavření pracovního poměru, jelikož souvisí především s daněmi a odvody.

To ovšem neznamená, že by si je od vás měl zaměstnavatel či personalista žádat již v průběhu pracovního pohovoru. Pracovní pohovor slouží k seznámení se s uchazeči a jejich zkušenostmi, na základě kterých si teprve firma vybere toho správného. Jakékoliv osobní údaje má zaměstnavatel právo od vás žádat až při samotném podpisu pracovní smlouvy.

2. Informace o rodinném stavu

Některé zaměstnavatele zajímá, zda máte rodinu, děti, případně zda založení rodiny plánujete v brzké době. I když je pochopitelné, že se firma zajímá o vaši pracovní dostupnost, neznamená to, že je v pořádku tuto otázku na pohovoru položit.

Jakékoli rodinné informace jsou osobní a nejste povinni je sdílet s nikým ve firmě. Ať už žijete v manželství, máte malé děti, staráte se o starší rodinné příslušníky nebo si plánujete rodinu brzy založit, nic z toho na pohovoru rozhodně sdělovat nemusíte.

3. Sexuální orientace

Jedná se o nevhodnou otázku, na kterou zaměstnavatel nemá právo žádat odpověď během pracovního pohovoru, ani v případě, že jste již zaměstnáni. Vaše sexuální orientace žádným způsobem nesouvisí s výkonem vaší práce, a proto ji nemusíte s nikým sdílet, pokud sami nechcete.

4. Náboženské preference

Stejně jako sexuální orientace, ani vaše víra či náboženská příslušnost nemá žádný vliv na výkon vaší práce. To, zda se tento fakt rozhodnete sdílet s personalistou, zaměstnavatelem či novými kolegy, je proto jen na vašem uvážení.

5. Rasová příslušnost

Tato otázka může mít v určitých kontextech diskriminační podtón, a proto rozhodně nemá na pracovním pohovoru co hledat. Pokud jste zahraničního původu a personalisty či budoucího zaměstnavatele zajímá, zda zvládnete pracovat na vybrané pozici v Česku, měl by se dotazovat na vaše vzdělání, jazykové znalosti a pracovní zkušenosti, nikoli původ.

6. Politické názory

Politika do práce nepatří a na pohovor už vůbec ne. Své politické názory a preference si můžete plným právem nechat jen pro sebe. Pokud byste se s touto otázkou na pohovoru náhodou setkali, neexistuje žádný důvod, proč byste ji měli zodpovědět.

7. Informace o zdravotním stavu

Zaměstnavatel má právo od vás vyžadovat jen ty zdravotní informace, které přímo souvisí s výkonem vaší práce. Tyto informace obvykle získá poté, co absolvujete pracovnělékařskou prohlídku, při které lékař zhodnotí, zda můžete daný typ práce vykonávat. 

Pracovnělékařskou prohlídku by měli zaměstnanci absolvovat při nástupu do nového zaměstnání, proto není důvod, aby byly zdravotní otázky diskutovány již na pracovním pohovoru.

Jak se vyhnout nevhodným otázkám?

Pokud nechcete, nemusíte odpovídat vůbec

Pokud na některou z nevhodných otázek na pohovoru narazíte, nemusíte na ni odpovědět vůbec. Taktně naznačte personalistovi či budoucímu zaměstnavateli, že vám tato otázka přijde osobní a není vám příjemné na ni odpovědět.

Abyste odlehčili atmosféru, můžete dodat, že máte o danou pracovní pozici velký zájem a myslíte si, že z vás vaše vlastnosti a zkušenosti dělají skvělého kandidáta. Jednotlivé vlastnosti můžete také vyjmenovat podle toho, v jakém kontextu byla otázka položena. Základem je nasměrovat komunikaci na téma, které je vám příjemnější a hodí se na pohovor.

Chci odpovědět – Jak na to?

Možná se s některou otázkou setkáte v kontextu, který vám nebude připadat nevhodný. Například budete během pohovoru vést přátelskou konverzaci, kterou se k otázce dopracujete přirozeně a vám nebude nepříjemné na ni odpovědět. Co v takovém případě?

Odpovídejte jen na ty otázky, se kterými nemáte problém. Dobře si však promyslete, abyste nesdíleli zbytečně mnoho informací. Nikdy totiž nevíte, jestli se některá odpověď nemůže otočit ve váš neprospěch. Uvedete-li částečné informace a personalista bude žádat více, vždy můžete taktně naznačit, že není nutné zacházet do detailů. Následně můžete přirozeně přejít na váš zájem o danou pracovní pozici.

Chystáte se na pracovní pohovor? Podívejte se spolu s námi na nejčastější lži zaměstnavatelů a nenechte se nachytat!