Životopis v angličtině by měl být stručný, jasný a dobře strukturovaný. Stejně jako v tom našemi v anglicky mluvícím světě se od vás očekává, že se v životopisu zaměříte na to, co jste dokázali a jaké přínosy můžete zaměstnavateli nabídnout. Každý odstavec by měl být přehledný a logicky organizovaný tak, aby personalista rychle našel relevantní informace.
Jak tomu bývá ve standardním strukturovaném životopisu, i životopis v angličtině může obsahovat několik úvodních vět o vás. Tyto věty slouží k tomu, abyste se v krátkosti představili po profesní stránce. V angličtině tuto část životopisu nazýváme Personal Statement, případně Career Objective, uvádět tyto názvy do životopisu však není nutné. Rozhodnete-li se tento úvod do svého životopisu zahrnout, dejte pozor na to, aby jeho délka nepřesáhla 3 věty. Snažte se přitom vystihnout své dosavadní kariérní zkušenosti a cíle.
Příklad:
„A results-driven marketing specialist with over 5 years of experience in digital marketing, specializing in content creation, SEO, and social media strategies. Seeking to leverage my expertise to contribute to the success of a dynamic marketing team at XYZ Company.“
Životopis v angličtině musí jednoznačně obsahovat osobní údaje, jejichž prostřednictvím vás personalista kontaktuje. Na rozdíl od českého životopisu se však do toho anglického obvykle nepřikládá fotografie, informace o věku či pohlaví, jelikož jsou tyto informace v anglicky mluvících zemích pokládány za příliš osobní. Pokud však posíláte životopis v angličtině do české společnosti, můžete přidání fotografie zvážit.
Příklad:
Životopis angličtině musí stejně jako každý jiný životopis obsahovat především vaše pracovní zkušenosti. Ty v anglickém životopisu označujeme názvy Work Experience nebo Professional Experience. Dejte si pozor hlavně na to, že slovo experience je vždy v jednotném čísle, a to i v případě, že uvádíte v životopisu více pracovních pozic.
Pracovní zkušenosti uvádějte vždy na začátku, pokud zrovna nejste čerstvým absolventem. Zároveň uvádějte nejnovější pracovní zkušenosti jako první v pořadí a chronologicky postupujte k těm starším. U každé pracovní zkušenosti uveďte také místo a dobu jejího trvání. Při popisu jednotlivých pozic buďte struční a používejte slovesa, která přímo poukazují na to, co jste vykonávali, čeho jste dosáhli nebo jaké projekty a týmy vedli.
Příklad:
Kromě pracovních zkušeností bude každého zaměstnavatele nepochybně zajímat také vaše vzdělání. Pod nadpis Education proto vždy uvádějte název instituce, získaný titul, obor studia a rok ukončení.
Příklad: Bachelor of Arts in Marketing, University of Leeds, 2015–2018
Pokud jste absolvovali kurzy relevantní pro pracovní pozici, na kterou se hlásíte, nebo jste dokonce získali oficiální certifikáty, nebojte se svůj životopis v angličtině vylepšit přidáním sekce Courses and Certifications.
Příklad: Google Analytics Certification, 2021
Do této sekce patří všechny dovednosti, které jsou relevantní pro pozici, o kterou se ucházíte. Můžete sem zahrnout jazykové dovednosti, technické dovednosti, ale také soft skills, které jsou adekvátní pro pracovní pozici, o níž máte zájem.
Příklad:
Chcete-li se svým životopisem odlišit od ostatních uchazečů, můžete do svého životopisu v angličtině přidat sekci Volunteer Activities, ve které uvedete své volnočasové aktivity spojené s vaší pracovní činností. Dbejte však na to, aby dané aktivity měly souvislost s pracovní pozicí, o kterou se ucházíte.
Příklad: Volunteer Work: Member of the Chartered Institute of Marketing (CIM)
Před odesláním své finální verze životopisu v angličtině si pořádně zkontrolujte, zda se někde nenachází gramatická chyba. Ke kontrole pravopisu můžete použít volně dostupné nástroje, jako je například Grammarly. Máte-li takovou možnost, doporučujeme životopis nechat zkontrolovat rodilým mluvčím.
Při psaní životopisu se rozhodně vyhýbejte použití hovorových výrazů, neformálních frází, případně slangu. Anglický životopis by měl působit formálně a profesionálně, proto byste neformálními výrazy mohli vzbudit u personalisty negativní dojem.
Nesnažte se ve svém životopisu zaujmout svými jazykovými znalostmi tak, že budete používat příliš složitá souvětí či zbytečně komplikované výrazy. Životopis má být především jasný, stručný a má adekvátně vystihovat vaše dosavadní pracovní zkušenosti. Držte proto ve stejném duchu i použití angličtiny ve svém životopisu.
Při tvorbě životopisu si dávejte také pozor na základní rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou. V mnoha případech se totiž běžná slova píší o něco jinak v každé z uvedených variant. Ujistěte se proto, že je při tvorbě vašeho životopisu použití angličtiny jednotné a vy tak píšete jen v jedné z těchto dvou forem jazyka.
Pokud si i přes naše rady nejste jisti, jak správně napsat životopis v angličtině, můžete si svůj životopis vytvořit prostřednictvím platformy LinkedIn nebo Europass, kde své osobní údaje vyplníte do již přednastavených vzorů životopisů v angličtině. Mnoho vzorových anglických životopisů však naleznete také na internetu, případně v grafickém programu Canva, který vám umožní zdarma a jednoduše vytvořit esteticky atraktivní verzi vašeho CV.
Jestli se chcete dozvědět více informací o tom, jak vytvořit strukturovaný životopis a co vše by měl obsahovat, přečtěte si náš článek Strukturovaný životopis aneb jak napsat úspěšné CV.