Magazín.Personálka.cz  / Poradna  /

Díry v životopisu: Co s nimi?

V nejednom životopisu se občas objeví díra mezi dvěma pracovními poměry. I když dnes už mnozí zaměstnavatelé chápou, že nás život občas dokáže překvapit, pro jiné mohou být díry v životopisu stále pokládány za negativum. Máte ve svém životopisu nějakou mezeru? Nezoufejte a pojďte s námi objevit, jak ji přeměnit v příležitost pro váš kariérní růst!

Co jsou díry v životopisu?

Díry v životopisu jsou mezery mezi dvěma pracovními poměry. Zatímco některé mezery vznikají kvůli hledání nového zaměstnání, jiné mohou být způsobeny například mateřskou dovolenou, studiem či cestováním. Zatímco některé díry v životopisu mohou trvat jen pár měsíců, některé se dokážou natáhnout i na několik let.

Jsou díry v životopisu problémem? Vnímání mezer v životopisu jako důvodu, pro který budete mít problém najít si práci, je stigma, které na pracovním trhu pomalu ustupuje. Většina zaměstnavatelů dnes již chápe, že nečekané zdravotní problémy, mateřská dovolená nebo rok pracovní pauzy nejsou faktory určujícími kvalitu zaměstnance.

Je také důležité vědět, že zaměstnavatele nejčastěji zajímají vaše aktuální pracovní aktivity. Pokud tedy máte pracovní pauzu v životopisu starou 5 let, zřejmě se nad ní nikdo nepozastaví. Méně výrazné jsou také díry v životopisu trvající maximálně 3 měsíce, které pravděpodobně zůstanou bez povšimnutí.

Jaké jsou nejčastější důvody děr v životopisu?

  • Hledání si práce - Najít tu správnou práci umí být občas pořádným oříškem. Nejprve hledáte ty správné nabídky, poté chodíte po pohovorech a čekáte na odpověď i několik týdnů. Díra v životopisu kvůli hledání nové práce proto patří mezi ty nejběžnější a rozhodně se nejedná o problém, který by zaměstnavatel nepochopil.
  • Mateřská dovolená - Mateřská dovolená je běžnou dírou v životopisu mnoha žen. Jedná se však o mezeru, kvůli které vás nikdo nemůže diskriminovat, jelikož se jedná o nezbytné období v životě každé matky.
  • Vážné onemocnění - Život umí být nevyzpytatelný a může se stát, že kvůli vážnému zranění nebo onemocnění skončí zaměstnanec jako dlouhodobě práceneschopný. V tomto případě mu může v životopisu také vzniknout díra. Pokud však zaměstnanec prokáže, že je již v plné síle schopen vykonávat danou pracovní činnost, nemělo by se jednat o žádnou komplikaci.
  • Péče o blízkého - V některých případech může skončit ve špatné zdravotní situaci váš blízký, přičemž bude odkázán na nepřetržitou péči. I tato specifická situace je však obhajitelná, jelikož za dané okolnosti nemůžete.
  • Dokončování vzdělání – Rozhodli jste se pro kariérní změnu nebo se chcete ve vaší kariéře dále rozvíjet, a tak jste se rozhodli přerušit pracovní život a jít studovat? Snaha o kariérní rozvoj je pro mnohé zaměstnavatele klíčová a tak je možné, že tento váš krok dokonce ocení.
  • Cestování - Obzvlášť v posledních letech díky rozsáhlým cestovatelským možnostem se mnoho lidí rozhodne udělat si v kariéře pauzu a věnovat rok svého života poznávání světa. Pokud daný rok vašeho života dokážete obhájit nejen jako osobní přínos ale i nový náhled na váš budoucí kariérní život, můžete na pohovoru zaujmout.

Jak je objasnit?

Buďte upřímní

Za žádných okolností se nesnažte mezeru v životopisu zakrýt například tím, že si uměle prodloužíte pracovní poměr u svého předchozího zaměstnavatele. Postavte se k této situaci čelem a upřímně budoucímu zaměstnavateli objasněte svou situaci. Pokud je pro vás daná událost citlivá, nemusíte zacházet do úplných detailů, vyhněte se však lžím, zatajování okolností či přikrášlení reality. Díra v životopisu není něčím, co je nutné skrývat a váš budoucí zaměstnavatel to jistě pochopí, pokud s ním budete komunikovat otevřeně.

Mějte pozitivní přístup

Pokud máte díry v životopisu, nesnažte se je za každou cenu omluvit, jako by se jednalo o něco negativního. Upřednostněte pozitivní přístup a soustřeďte se hlavně na to, co jste se během této doby naučili. Jestli jste si například nemohli najít práci, řekněte, že vám toto období pomohlo zamyslet se nad vaší kariérou a nad tím, jakým směrem se opravdu chcete ubírat. Pokud jste naopak studovali, poukažte na to, co vám studium přineslo do kariérního života.

Využijte kariérní pauzy na progres

To, že jste se z nějakého důvodu ocitli bez práce, vůbec nemusí znamenat, že se ve své kariéře nemůžete dále rozvíjet. Ať už se staráte o blízkého, cestujete nebo jste na mateřské dovolené, buďte v kontaktu s novými trendy ve svém pracovním odvětví. Snažte se kariérně vzdělávat, a pokud vám to situace umožňuje, absolvujte kurzy, díky kterým svoji kariéru posunete na další úroveň.