Je zkušební doba povinná?
Ne, zkušební doba není ze zákona povinná. Většina zaměstnavatelů si však zkušební dobu stanovuje dobrovolně, jelikož se jedná o několikaměsíční období, kdy se mohou zaměstnavatel i zaměstnanec lépe vzájemně poznat a zjistit, zda jim vzájemná spolupráce vyhovuje.
Hlavní výhodou zkušební doby totiž je, že během ní může být pracovní poměr ukončen s okamžitou platností a bez udání důvodu jak ze strany zaměstnance, tak i ze strany zaměstnavatele.
Zkušební doba musí být sjednána nejpozději v den nástupu, a to tak, že musí být písemnou formou zahrnuta v pracovní smlouvě a podepsána zaměstnancem i zaměstnavatelem. Nestane-li se tak, dodatečné sjednání zkušební doby již zákon neumožňuje.
Jak dlouho trvá zkušební doba?
I když není samotná zkušební doba ze zákona povinná, délku jejího trvání již zákon omezuje. Standardní délka trvání zkušební doby je 3 měsíce, v případě vedoucích pozic to však může být i 6 měsíců.
Pokud by vám zaměstnavatel určil delší trvání zkušební doby, její zákoně platné trvání by bylo stále omezeno pouze na zákonem vymezené období (tedy 3 nebo 6 měsíců).
Zkušební dobu lze prodloužit, ale…
Zkušební dobu lze prodloužit, musí se však jednat o jeden z následujících důvodů:
Je možné ji zkrátit?
Na rozdíl od prodloužení lze zkušební dobu ze zákona zkrátit, a to po vzájemné dohodě zaměstnance a zaměstnavatele. Jelikož je podstatou zkušební doby především to, aby obě strany zjistily, zda chtějí v pracovním poměru i nadále pokračovat, je možné, že se na vzájemném pokračování spolupráce dohodnou dříve, než uplyne standardní trvání zkušební doby.
Zkušební dobu lze zkrátit prostřednictvím dodatku k pracovní smlouvě.
Tip: Nastupujete do nové práce? Přečtěte si, na co všechno byste si měli dát pozor při podpisu pracovní smlouvy.