Ne kariéra, ale smysl: Češi přehodnocují, co od práce chtějí

Ne kariéra, ale smysl: Češi přehodnocují, co od práce chtějí

před 6 hodinami , foto: istockphoto.com/VoronchukDaria
Kariérní žebříček přestává být cílem. Češi čím dál víc hledají v práci smysl, prostor pro osobní rozvoj a rovnováhu mezi výkonem a vlastním životem. Co stojí za touto proměnou? A proč už „dobrá práce“ neznamená to, co dřív? Podívejte se, jak se mění hodnoty zaměstnanců napříč generacemi a co to pro firmy, které si chtějí udržet talenty, znamená.

Češi netouží po kariéře, ale po osobním rozvoji

Nejnovější průzkum Workmonitor od společnosti Randstad objevil zjištění, která mnohé překvapí. Průzkum uvádí, že jen 39 % Čechů má kariérní ambice, zatímco až 45 % respondentů uvádí, že nemá o kariérní růst zájem.

To ovšem neznamená, že by byli Češi málo ambiciózní. Průzkum totiž ukazuje, že si průměrně až 59 % respondentů přeje mít v práci možnost osobního růstu. Tato čísla tedy poukazují na změnu vnímání práce v životě lidí.

Odpovědi respondentů značí, že pro ně práce znamená víc než jen dosahování vrcholu kariérního žebříčku. Místo toho v práci hledají možnost osobního rozvoje, učení se novým věcem a vykonávání činností, které je naplňují a mají pro ně hlubší smysl.

Až 75 % respondentů vyjádřilo zájem o vzdělávání a získávání nových znalostí a zkušeností v práci. Největší zájem obecně projevili o rozvoj komunikačních a prezentačních dovedností, technologický rozvoj a rozvoj v oblasti umělé inteligence.

Zároveň až 88 % respondentů potvrdilo, že se jim práce vykonává lépe, pokud se cítí být součástí kolektivu. To značí, že pracovní prostředí, pozitivní atmosféra na pracovišti a dobré mezilidské vztahy představují pro české zaměstnance rozhodující prvek při výběru zaměstnání.

Zaměstnanci upřednostňují work-life balance

Až 63 % respondentů v průzkumu uvedlo, že je pro ně osobní život důležitější než práce, přičemž 25 % respondentů zastává názor, že je pro ně možnost pracovat z domova něčím, co pokládají za samozřejmost. Je tedy patrné, že flexibilní pracovní doba představuje pro zaměstnance důležitý faktor, na jehož základě se také rozhodují při výběru zaměstnání.

Tento trend se přitom netýká jen generace Z, se kterou bývá prosazování flexibilní pracovní doby spojováno nejčastěji. Průzkum ukazuje, že je pro generaci X (33 %) a mileniály (28 %) flexibilita a práce na home office větší prioritou než pro generaci Z (25 %).

Jelikož se péče o domácnost, děti a rodinný život v současnosti týká více mileniálů a generace X než mladé generace Z, výsledky tohoto průzkumu nejsou až tak překvapivé, jak by se na první pohled zdálo. Právě flexibilní pracovní doba a home office totiž mnohým zaměstnancům umožňují skloubit osobní a pracovní život tak, aby věnovali všem prioritám dostatek času a vyhnuli se syndromu vyhoření.

Proč tomu tak je?

I když patří důraz na správnou rovnováhu mezi osobním a pracovním životem obvykle k hodnotám generace Z, podle statistik vidíme, že se tento názor rozšířil i mezi jejich starší mileniální předchůdce a generaci X. Co přispělo k této výrazné změně v posledních letech?

Období pandemie otřáslo světem z mnoha hledisek. Rostoucí inflace přispěla k těžko dostupnému bydlení a mladí lidé už nemají na dosah ruky stejné jistoty, jako měli jejich rodiče či prarodiče. Zvyšující se důchodový věk jim nedává vidinu klidného odpočinku po tvrdě odpracovaných letech, a proto se jejich priority postupně mění.

Neznamená to ale, že by současná generace mladých lidí a lidí ve středním věku byla nezodpovědná. Nejistá doba je však podnítila k tomu, aby si vážili života v každé jeho fázi. Trendy jako zdravý životní styl, péče o mentální zdraví a možnosti cestovat či osobnostně růst dávají lidem příležitost vážit si každodenních maličkostí a nehnat se tolik za materiálními jistotami, které dnes stejně nejsou tak jisté, jak bývaly.

Pozitivní vztahy na pracovišti, pocit zadostiučinění, osobní naplnění, soulad s hodnotovým žebříčkem firmy a možnost flexibilní pracovní doby se proto pro mnoho lidí staly prioritami, které jim dávají větší smysl než ocitnout se na vrcholu s co nejvyšší sumou na výplatní pásce. Změna priorit ve společnosti je zřejmá, jsou na ni však čeští zaměstnavatelé připraveni?

Co na to zaměstnavatelé?

Jak se těmto požadavkům zaměstnanců přizpůsobují čeští zaměstnavatelé? Průzkum bohužel odhalil značně odlišnou realitu, než by si mnozí přáli.

Průzkum ukázal, že možnost flexibilní pracovní doby má v Česku jen 42 % zaměstnanců, přičemž pracovat z různých míst může jen 47 % zaměstnanců. Oproti evropskému průměru je to přibližně o 20 % zaměstnanců méně. To značí, že oproti okolním zemím Česko s možností flexibility pořád zaostává.

Pozitivní výsledky nejsou viditelné ani v oblasti pochopení a důvěry. Až 43 % Čechů má pocit, že musí v práci skrývat část své osobnosti, přičemž jen 28 % projevilo důvěru vůči svému zaměstnavateli. Celosvětový průměr v oblasti důvěry je až 77 %, což pro Česko nepřináší dobré zprávy.

Jak najít kompromis?

Pokud chtějí zaměstnavatelé zůstat v kurzu a být schopni získat do týmu mladé talentované posily, je důležité, aby nebrali koncepty jako work-life balance či flexibilní pracovní dobu jen jako prázdné sliby. Jak ukazují statistiky, nejedná se jen o krátkodobé trendy, ale o změnu v hodnotovém žebříčku společnosti, která je stále více přítomna ve všech kariérních oblastech.

Kromě flexibilní pracovní doby by měli zaměstnavatelé zvážit i aktivity, díky nimž svým zaměstnancům pomohou s pocitem osobního naplnění. Zaměstnanci by mohli ocenit například kvartální individuální pohovory, v rámci kterých jim zaměstnavatel dá zpětnou vazbu na jejich pracovní výkon a otevřeně se jich zeptá, v čem by se chtěli dále rozvíjet a jak si představují pokračování své kariérní cesty. Klíčové je, aby se zaměstnanci cítili vyslyšeni, pochopeni a bylo jim poskytnuto dostatek příležitostí k rozvoji v práci.

K utužení kolegiálních vztahů zase mohou posloužit pravidelné teambuildingové aktivity, kde se zaměstnanci mají možnost lépe vzájemně poznat v neformálním a uvolněném prostředí.

Hledáte práci, která by vám přinesla ten správný work-life balance a osobní naplnění? Zkuste si vybrat ze široké nabídky pracovních pozic na Personálka.cz.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz

Také by vás mohlo zajímat:

Mise: Nová práce. Jak zdrhnout z práce na pohovor bez odhalení?
26. 6. 2025

Mise: Nová práce. Jak zdrhnout z práce na pohovor bez odhalení?

10 typů kolegů: Ve kterém se najdeš?
23. 10. 2023

10 typů kolegů: Ve kterém se najdeš?

Porady mimo kancelář: Kde je pořádat a jaké jsou výhody
18. 4. 2024

Porady mimo kancelář: Kde je pořádat a jaké jsou výhody