Práce na směny: 6 tipů, jak mít energii, čas i klid

Práce na směny: 6 tipů, jak mít energii, čas i klid

před 11 hodinami , foto: istockphoto.com/maselkoo99
Práce na směny umí být pořádnou výzvou - nedostatek spánku, kolísající energie i složité plánování volného času. Jak si udržet fyzickou kondici, duševní pohodu a zároveň mít čas i pro sebe? V tomto článku vám přinášíme 6 praktických tipů, které vám pomohou zvládat směnný provoz bez ztráty motivace. Naučíte se lépe odpočívat, plánovat i čerpat energii z toho, co vám dělá radost. Získejte kontrolu nad svým časem i zdravím!

1. Spánek jako superschopnost

Základem úspěšných a produktivních dní je především dobrý spánek. Kvalita spánku ovlivňuje nejen naše zdraví a energii, ale také každodenní schopnost soustředit se, provádět pracovní úkoly a plnit si osobní cíle.

Směnný provoz bývá časově náročný a vyčerpávající.  Přestože po směně máte nárok na odpočinek, ne vždy je jednoduché využít jej k úplné regeneraci. Chcete-li se vyhnout zdravotním problémům či syndromu vyhoření, neměli byste spánek podceňovat ani během pracovních dnů.

Ať už pracujete na denní, nebo noční směny, dejte si pozor na to, abyste se každý den vyspali alespoň 7 nebo 8 hodin. Pokud vás zajímají tipy pro kvalitní spánek, doporučujeme vám článek Zdravý spánek jako klíč k pracovnímu úspěchu.

2. Ve zdravém těle zdravý duch

Kromě spánkového režimu byste neměli podcenit ani další návyky spojené se zdravým životním stylem. I když to může být náročné, snažte se do svého rozvrhu zahrnout pravidelné pohybové aktivity.

Ať už se jedná o sporty, jako je běh, plavání, tenis a skupinové aktivity, nebo chození do fitka, ideální je, pokud se vám podaří věnovat se pohybu alespoň třikrát týdně. K pravidelnému pohybu můžete využít například volných dnů mezi pracovními směnami.

Nezapomínejte také na pravidelnou a vyváženou stravu. Jídlo často ovlivňuje nejen to, jak se cítíme, ale také to, kolik máme energie a jak zvládáme naše každodenní úkoly. Kvalitní a zdravá strava vám dodá více sil, elánu a zajistí, že se budete cítit dobře.

Na rozdíl od cvičení se zdravá strava může stát běžnou součástí i vašich pracovních dní. Existuje mnoho zdravých a vyvážených receptů, které zvládnete rychle připravit v pohodlí domova a vzít s sebou do práce. Několik tipů vám přinášíme v našem článku o zdravých svačinách do práce.

3. Najděte smysl v chaosu směn

V náročných pracovních směnách, které bývají někdy rutinní, se vám může stát, že pociťujete jednak pracovní vyčerpání, ale zároveň vám chybí hlubší smysl v tom, co děláte. Jak dosáhnout produktivních dnů a kariérního uspokojení v práci?

Snažte se svůj den dobře naplánovat. Zapomeňte na multitasking a věnujte se raději každé činnosti postupně, díky čemuž získáte jistotu, že svou práci zvládáte dobře a děláte ji důkladně.

Zároveň se nebojte své pracovní dny využít naplno. Zaměřte se na činnosti, které vás baví, a zamyslete se nad tím, jak byste se chtěli kariérně rozvíjet. Učte se novým věcem a nebojte se převzít více odpovědnosti. I když budou vaše pracovní dny únavné, budete mít ze sebe lepší pocit, pokud z nich vytěžíte maximum.

4. Večer patří vám, ne práci

Po návratu z práce se ujistěte, že si dopřejete dostatek času jen pro sebe. Ať už to bude v podobě dobré večeře, kvalitního filmu, knížky nebo péče o sebe a své tělo, hlavní je, abyste si kvalitně mentálně i fyzicky odpočinuli. Jděte spát včas, nenechte se rušit okolními vlivy, a hlavně nemyslete na práci. Pokud své práci věnujete maximum během pracovního dne, po návratu z práce si zasloužíte plnohodnotný odpočinek.

5. Blízcí jako zdroj energie

Kromě dostatečného odpočinku a času pro sebe myslete také na socializaci. Snažte se část svých volných dnů věnovat svým blízkým, rodině a přátelům. Nepodceňujte sílu kvalitně stráveného času s lidmi, na kterých vám záleží. Právě to je totiž ideálním způsobem, jak načerpat novou energii, odreagovat se a připravit se na další náročnou pracovní směnu.

6. Buďte flexibilní

Chcete-li si dobře zorganizovat čas mezi pracovními směnami, musíte počítat i s nečekanými situacemi. Lékaři, vyřizování věcí na úřadech, nečekané situace spojené s domácností, rodinou či domácími mazlíčky – vždy se může stát, že budou náhle potřebovat vaši pozornost.

Snažte se myslet na to, jak máte rozvržené směny a nezbytné mimopracovní povinnosti si plánujte na volné dny. Vždy mějte zároveň v záloze den volna k dobru, pokud byste svoji směnu potřebovali náhle změnit. Nezapomeňte také udržovat dobré vztahy s kolegy, kteří vám v těchto situacích mohou pomoci.

Hledáte práci na směny, nebo byste ji naopak raději vyměnili za práci s pevnou pracovní dobou? Personálka.cz vám pomůže najít ideální pracovní pozici právě pro vás!

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Je třeba se odvděčit: Víte, jak projevit vděčnost v práci?
10. 4. 2025

Je třeba se odvděčit: Víte, jak projevit vděčnost v práci?

Chci nahoru! Tipy jak požádat o povýšení
12. 8. 2024

Chci nahoru! Tipy jak požádat o povýšení

Jak rozpoznat špatného šéfa co nejdřív?
9. 5. 2024

Jak rozpoznat špatného šéfa co nejdřív?