Je nuda v práci trápením nebo výzvou? Využijte ji ve svůj prospěch!

Je nuda v práci trápením nebo výzvou? Využijte ji ve svůj prospěch!

před 1 dnem , foto: istockphoto.com/Cunaplus_M.Faba
Nudit se v práci není nic neobvyklého. Ať už máte hotovo dřív než ostatní nebo vás přidělené úkoly prostě nebaví, občas se do této fáze dostane každý. Možná si říkáte, že je to jen dočasné, možná vás tento problém trápí již delší dobu. Tak či onak, nuda na pracovišti může ovlivnit vaši motivaci, výkonnost i celkovou spokojenost. V tomto článku se podíváme na to, proč k ní dochází a jak s ní naložit tak, aby se z toho nestal dlouhodobý problém.

Nuda v práci: Proč se nám to děje?

Sedíte na své kancelářské židli a bezmyšlenkovitě zíráte do notebooku. Stejná kancelář, stejná práce, každodenní stereotyp. Pořád nad vámi ve vzduchu visí pracovní úkoly, do kterých jste se ještě nepustili. Přesto se však nudíte a do ničeho se vám nechce. Znáte ten pocit? Nemusíte se cítit provinile. Dle průzkumů v tom ani zdaleka nejste sami.

Průzkumy ukazují, že 40-50 % zaměstnanců se v práci nudí či pociťuje únavu. Jako nejčastější důvod zaměstnanci uvádějí nedostatek pracovních činností, případně nedostatek příležitostí plnit pracovní úkoly efektivním způsobem.

Nuda v práci se však nemusí týkat jen zaměstnanců, kteří si své povinnosti dokáží splnit rychleji, než se od nich očekává. Často se stává, že se s nudou potýkají i zaměstnanci, kteří vykonávají rutinní a monotónní pracovní činnosti. Nuda postihuje i ty, jejichž práce je nenaplňuje a mají pocit, že jsou jejich pracovní úkoly naprosto zbytečné.

Dejte si pozor na to, když pociťujete nudu v práci i v případě, že jste zavaleni a přetížení povinnostmi. Ne vždy je totiž jednoduché rozlišit mezi obyčejnou nudou a syndromem vyhoření, který vám může způsobit značné kariérní i zdravotní komplikace.

Nuda, nebo vyhoření? Jak rozeznat, co vás opravdu trápí

Jak poznáte, jestli se v práci jen nudíte, nebo trpíte syndromem vyhoření? I když na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, můžete zkusit svou situaci zhodnotit na základě znaků, které jednotlivým případům předcházejí.

Nuda v práci bývá nejčastěji spojena s nechutí vykonávat pracovní činnosti. Ať už vás vaše práce nebaví, přijde vám neefektivní, zbytečná nebo monotónní, důvodů může být hned několik. Nuda však obvykle nebývá doprovázena stresem z práce, toxickým vedením či nesplnitelnými deadliny.

Pokud jste naopak z práce dlouhodobě vystresovaní, nestíháte plnit své pracovní povinnosti, případně cítíte nedostatek podpory ze strany kolegů či vedení, je pravděpodobné, že se do práce nedokážete pustit, protože vám v tom brání syndrom vyhoření. Jestli tato situace přetrvává, přičemž cítíte neustálou únavu a psychické vyčerpání, doporučujeme zpomalit a vyhledat odbornou pomoc.

Když vás přepadne nuda: 5 věcí, které ji způsobují

Důvodů, proč se v práci nudíte, může být spousta. Trápí vás nuda a vy netušíte proč? Možná najdete odpověď mezi následujícími důvody, které nudu v práci způsobují nejčastěji:

  • Monotonie – Pracujete na své pozici už nějakou dobu, přičemž jsou vaše úkoly každý den stejné a žádné překvapení na vás nečeká? Každodenní rutina ve spojení s monotónní prací bývá nejčastějším důvodem, proč se zaměstnanci v práci nudí.
  • Nesmyslné úkoly – Máte pocit, že úkoly, které vám zaměstnavatel dává, jsou nesmyslné, zbytečně zdlouhavé a žádným způsobem nepřispívají k rozvoji firmy, popřípadě ani nesouvisí s vaší pracovní náplní? Pokud dostáváte takových úkolů příliš, může to zapříčinit nudu v práci.
  • Chybějící osobní naplnění – Cítíte, že vás práce nebaví? Uvažujete nad tím, zda jste si zvolili správný pracovní obor, nebo vás jen ubíjí firma, ve které se právě nacházíte? Když necítíte v práci osobní naplnění, je pravděpodobné, že v jednotlivých úkolech nevidíte hlubší smysl, a proto vás nudí.
  • Nedostatek kontroly – Máte za zády micromanagera, který kontroluje každý váš krok a nedovolí vám poslat ani jeden e-mail, aniž by jej nejdřív schválil? Všechny vaše nápady musí projít složitým procesem revizí až do momentu, kdy se vaším původním myšlenkám už  ani trochu nepodobají? Nedostatek kontroly může způsobit, že přestanete vidět smysl ve vynakládání úsilí a začnete se nudit.
  • Sociální izolace – Často pracujete na home office, nebo jste ponořeni v excelovských tabulkách plných dat a nemáte dostatek příležitostí socializovat se s kolegy? Small talk v kanceláři je mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Pokud se při práci cítíte osaměle, existuje vyšší pravděpodobnost, že se začnete cítit znuděně.

Co dělat, když je v práci nuda?

1. Udělejte si z rutinních úkolů osobní výzvy

I když umí být každodenní pracovní rutina ubíjející, zřejmě se vám nepodaří zbavit se jí úplně. Jak si ji však dokážete zpříjemnit a splnit si povinnosti, aniž byste se cítili znuděně a otráveně?

Udělejte si z rutinních pracovních úkolů malé osobní výzvy. Uzavřete sázky sami se sebou a dejte si ke splnění úkolů vlastní časové limity. Můžete si například určit, kolik povinností stihnete splnit za den, přičemž se budete snažit tento termín dodržet. Nezapomeňte se odměnit za každý malý pracovní úspěch. Tímto způsobem se nejen zabavíte, ale také zůstanete produktivní.

2. Ukliďte si pracovní prostor

Buďme upřímní, kdo z nás nemá nepořádek na pracovním stole, v šuplících či šanonech? I když patříte mezi milovníky pořádku, můžete si být jisti, že minimálně ve svých počítačových složkách narazíte na nejednu nesrovnalost. Zřejmě si pokaždé, když něco neumíte najít, řeknete, že si v tom konečně musíte udělat pořádek. Najít si na to čas je už ovšem o něco složitější.

Trápí vás nuda v práci? Využijte ji a udělejte pořádek všude, kde je to potřeba. Nejen že tak využijete čas produktivně, nemusíte si ani vymýšlet výmluvy. Pokud totiž uděláte pořádek ve sdílených souborech, vaši iniciativu nepochybně ocení nejen kolegové, ale i vedení.

3. Učte se novým věcem

Nudíte se v práci, protože stagnujete a máte pocit, že nemáte žádnou příležitost pro kariérní růst? Vymaňte se z této situace tím, že se začnete učit nové věci. Přečtěte si vědecký článek, udělejte si online kurz, naučte se používat nástroje umělé inteligence či jiné programy, které jsou potřebné ve vašem oboru. Fantazii se meze nekladou.

Právě tato iniciativa vám pomůže nejen zbavit se nudy, ale také pohnout se z místa a zvýšit šanci najít si práci, která vás bude naplňovat.

4. Najděte si čas na networking

Networking s ostatními profesionály v oboru otevírá lidem mnohé pracovní i osobní příležitosti. Ne vždy však máme čas na to, abychom se do něj pustili, zvláště ne po dlouhém a vyčerpávajícím dni v práci.

Pokud se v práci nudíte, zkuste svůj volný čas využít právě k networkingu. Díky sociální síti LinkedIn zvládnete vše levou zadní online a nemusíte se ani pohnout z kanceláře. Nikdy nevíte, jestli si právě díky tomuto kroku nenajdete lepší pracovní místo.

5. Dejte si pauzu s kolegy

Nemusíte se socializovat jen prostřednictvím LinkedInu. Začít můžete přímo v kanceláři! Zajděte s kolegy v rámci malé pauzy na kafe a veďte s nimi nezávaznou konverzaci. Možná se díky tomu lépe poznáte a utužíte kolegiální vztahy. Zároveň si alespoň na chvíli odpočinete od každodenní pracovní rutiny.

 Vnímáte nudu v práci jako znamení, že jste svou pracovní pozici již přerostli, a rádi byste se pohnuli dál? Ty nejnovější pracovní nabídky vám přinášíme na Personálka.cz!

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Pracovní pohovor: Jak objevit vhodného kandidáta?
11. 3. 2024

Pracovní pohovor: Jak objevit vhodného kandidáta?

Jak důležitá je jazyková znalost pro úspěšnou kariéru?
23. 9. 2024

Jak důležitá je jazyková znalost pro úspěšnou kariéru?