Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czStejně jako každý kolektiv, ani ten pracovní se drbům nevyhne. Stačí jedna zajímavá informace z osobního či pracovního života některého z kolegů a rázem se čerstvé “novinky” šíří rychlostí světla. Zatímco v každodenním životě drby vznikají především z nudy nebo závisti, v pracovním prostředí je to o něco složitější. V práci spolu totiž obvykle denně tráví čas lidé, kteří jsou mnohdy povahově odlišní a spojuje je především spolupráce na pracovních záležitostech. Pokud se k tomu přidají faktory jako soutěživé prostředí, neshody v pracovních názorech či slabé vedení týmu, pracovní prostředí se hned stává náchylnějším na drby a toxické chování. Pracujete-li v prostředí, kde je nadměrně rozšířena tato forma chování, je důležité si uvědomit, co je její zdroj, abyste měli možnost se s ní lépe vyrovnat a bojovat s ní.
Drby v práci jsou poměrně běžnou záležitostí. Zatímco kritika nového účesu kolegyně nebo zapomenuté jídlo ve společné chladničce řadíme mezi nevinné poznámky, ani drby v práci nesmí překročit určité hranice. Pokud jste se stali svědkem nebo obětí pomluvy, která vážně poškozuje něčí pověst, kariérní postavení, případně je spojena s jakoukoli formou diskriminace, jedná se o problém, jež je vhodné nahlásit a řešit s vedením. Pokud se při prošetření totiž prokáže jakákoliv forma šikany na pracovišti, jejímu iniciátorovi hrozí i propuštění.
Není ničím neznámým, že se drby šíří především proto, že jim lidé věnují pozornost. Pokud by negativnímu pomlouvání kolegů ostatní členové týmu nevěnovali dostatek pozornosti, šířící se drb by rychle upadl v zapomnění. Chcete-li se v práci drbům vyhnout, pokuste se řídit tímto pravidlem a jednoduše se drbání s kolegy nezúčastňujte. Nevyjadřujte se o ostatních kolezích negativně za jejich zády a v případě problému je raději konfrontujte férově a otevřeně.
Pokud jste se ocitli v kolektivu, ve kterém je zvykem šířit drby, musíte si stanovit jasné hranice. Dejte pomlouvačům jasně najevo, že nemáte zájem se této části firemní kultury účastnit. Pokud za vámi někdo přijde s pomluvou jiného kolegy, sdělte mu, že se raději soustředíte na pozitivní věci a že vám není příjemné mluvit o jiných negativně za jejich zády. Pokud v pracovním kolektivu dlouhodobě vnímáte tyto tendence, snažte se zároveň nesvěřovat kolegům se svými osobními záležitostmi či problémy. Nikdy totiž nevíte, jakým způsobem se to může obrátit proti vám.
Pokud vás trápí drby v práci a rádi byste proti nim bojovali aktivně, snažte se bojovat šířením pozitivity. Vyjádřete svým kolegům kompliment za jejich dobře odvedenou práci či trefný postřeh na týmové poradě. Pokud máte pocit, že výsledky práce vašeho kolegy mají výrazně pozitivní vliv na chod firmy, nebojte se o tom ostatním kolegům říct a vyzdvihnout ho i v jeho nepřítomnosti. Tímto způsobem můžete s negativními drby v práci zatočit tou nejlepší možnou formou, a to pozitivitou a laskavostí.
Pokud jste se vy sami stali předmětem drbů, o kterých víte, že jsou nepravdivé a znáte i člověka, který je jejich zdrojem, konfrontuje ho otevřeně. V podobných situacích je totiž nejlepším řešením postavit se za sebe a uvést věci na pravou míru. Promluvte si s daným kolegou v soukromí a zjistěte, z jakého důvodu o vás daný drb roznesl. Zároveň mu vysvětlete, že tyto nepravdivé informace vám ubližují nejen osobně, ale i kariérně, a proto by se tato situace měla vysvětlit a víckrát neopakovat.
Pokud se vám drby v práci nepodaří vyřešit žádným z výše uvedených způsobů a především pokud jste se ocitli v situaci, kdy jste jejich obětí, kontaktujte nadřízené a informujte je o celé situaci. Vedení do problému angažujte především v případě, když máte pocit, že celá situace přerostla do formy šikany, přičemž je vaší pověsti ubližováno z osobního i kariérního hlediska. Pokud jsou drby natolik vážné, že ovlivňují váš pracovní výkon a znemožňují vám provádět každodenní pracovní činnosti, zásah vedení je nezbytný.
Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPlatí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.