Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czMicromanagement je způsob managementu, při kterém má šéf přehnanou potřebu kontrolovat své zaměstnance. Tato kontrola se vztahuje především na způsob plnění jednotlivých úkolů, to, jak dlouho zaměstnancům dané úkoly trvají a jaký je jejich postupný progres. Micromanager se snaží mít všechny pracovní činnosti zaměstnanců pod kontrolou a nedovolí jim učinit samostatná rozhodnutí.
Proč volí někteří šéfové micromanagement? Na tuto otázku sice nelze jednoznačně odpovědět, důvodů však může být hned několik. Může se například jednat o šéfa, který je posedlý kontrolou a potřebuje mít ve své pozici pocit dominance. I když vás tento příklad zřejmě napadl jako první, nemusí být vždy tou správnou odpovědí. Někteří micromanageři mohou mít strach ze selhání, cítí se být pod tlakem, a proto chtějí mít průběh projektů pod extrémní kontrolou.
Může se jednat také o nezkušeného manažera, který si je sebou nejistý a nechce to na sobě dát znát. Pokud se z vašeho šéfa náhle stane micromanager, je možné i to, že prochází osobními problémy a nechce, aby se mu sesypalo i pracovní zázemí. I když je velmi jednoduché mikromanagera odsoudit, myslete na to, že tato negativní praktika nemusí být z jeho strany vždy úmyslná.
Každý manažer má za úkol své zaměstnance určitým způsobem vést, rozdělovat jim pracovní úkoly a kontrolovat je. Kdy je však tato kontrola přehnaná? Podívejte se s námi na několik typických znaků micromanagementu:
Pracovat pod vedením micromanagera není rozhodně příjemné ani snadné. Pokud jste se však ocitli v této situaci, zkuste se s tím vyrovnat následujícími kroky:
Jak jsme již zmiňovali, ne každý micromanager musí být člověkem, který si libuje v kontrole jiných. Možná se za jeho chováním skrývá nejistota, která micromanagement podněcuje. Pokuste se proto chování micromanagera pochopit dřív, než jej odsoudíte.
Než se vrhnete do diskuse se svým manažerem, zamyslete se nad svou pracovní morálkou. Skutečně pracujete dostatečně poctivě a svědomitě? Splnili byste všechny pracovní úkoly správně a se stoprocentním nasazením, i kdybyste nad sebou neměli neustálou kontrolu? Pokud o tom nejste zcela přesvědčeni, pokuste se o to a uvidíte, jestli se vám nepodaří získat si jeho důvěru, abyž vám dopřál více osobní svobody a méně kontroly nad vaší prací.
Chcete-li se vyhnout micromanagování, můžete zkusit pozorovat a předvídat požadavky svého šéfa. Pokud víte, že si každé pondělí žádá přehled aktivit z minulého týdne nebo že vás bude honit s evidováním nových dokumentů, udělejte to dřív, než vás o to požádá. Nejen že tak máte šanci vymanit se jeho přehnané kontrole, možná vás dokonce začne vnímat jako spolehlivého a vždy připraveného zaměstnance.
Pokud víte, že se váš šéf předtím nechoval jako micromanager a jedná se o náhlou změnu v jeho chování, případně máte-li co do činění s nezkušeným manažerem, navrhněte mu změnu. Jestli je mezi vámi důvěra, dejte mu najevo, že máte pocit, že je kontrola z jeho strany poněkud přehnaná. Možná se právě nachází ve stresové situaci a své chování si neuvědomil. Pokud však víte, že je micromanagement jeho dlouhodobou strategií již od začátku, otevřenou konfrontaci vám nedoporučujeme.
Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPlatí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.