Nepsaná pravidla v práci: Co vám nikdo neřekne, ale všichni očekávají?

Nepsaná pravidla v práci: Co vám nikdo neřekne, ale všichni očekávají?

před 1 dnem , foto: istockphoto.com/eternalcreative
V každé kanceláři existují pravidla, o kterých se nemluví, ale měl by je každý znát. Jejich nedodržování může často vést k trapným situacím nebo napětí mezi kolegy. Znáte nepsaná pravidla v práci, díky jejichž dodržování si zachováte tvář skutečného profesionála? Přečtěte si, jaké nepsané zákony vládnou v pracovním prostředí a proč se jich vyplatí držet.

1. Neodpovídejte všem v kopii e-mailu

E-maily k práci neodmyslitelně patří, a proto se k nim pojí i určitá pravidla chování. I když je každá firma jiná a jednotlivé styly komunikace se mohou lišit, některá pravidla byste ve svých odpovědích měli zachovat vždy.

Jedním z nich je správné odpovídání na hromadné e-maily. Pokud vám přijde e-mail, v jehož kopii jsou i další kolegové, kterých se e-mail týká, neodpovídejte automaticky všem zúčastněným. Dobře si rozmyslete, pro koho z nich může být vaše odpověď důležitá, a podle toho vyberte příjemce.

Pokud máte dotaz přímo na odesílatele, přičemž se jedná o doplňující otázku k tomu, co již zaznělo, adresujte e-mail přímo jemu a zbytečně nezatěžujte e-mailové schránky ostatních kolegů.

2. Pozor na přehnanou interpunkci a emotikony v e-mailech

Další pravidlo, na které byste si měli dát pozor při pracovních e-mailech, je spojeno s interpunkcí. Vyhýbejte se dvěma a více vykřičníkům či otazníkům po sobě. Nejen že jejich nadužívání působí neprofesionálně, ale také celkové vyznění sdělení může být až přehnaně emocionálně či agresivně.

Opatrně zacházejte i s emotikony. Pokud odepisujete svým kolegům a nejedná se o formální e-maily, použití emotikonu nikomu neublíží. Když však komunikujete s obchodními partnery a nemáte s nimi přátelský vztah, doporučujeme vám smajlíky vynechat úplně.

3. Osobní konverzace by měly zůstat osobními

Všichni jsme jen lidé a každému se občas stane, že jej v práci přepadne telefonát spojený s osobními problémy či záležitostmi. Na tom není nic špatného, ​​dejte si ale pozor, aby vaše osobní rozhovory osobními i zůstaly.

I když máte s kolegy blízký či přátelský vztah, některé osobní věci je lepší nechat si pro sebe. Mezi nepsaná pravidla v práci proto patří vyřizování osobních hovorů mimo pracovní místo, abyste  nebyli obklopeni ostatními kolegy.

K podobným hovorům můžete využít zasedačku nebo si na chvíli vyběhnout ven z kanceláře. Vaši kolegové to určitě pochopí a vy se nemusíte bát, že vám náhodou uniknou nechtěné informace.

4. Neřešte věci pod vlivem emocí

Když nám na práci záleží, dokáže být obtížné ovládat své emoce v situacích, kdy se setkáme s nesouhlasem, nepochopením nebo je upřednostněno rozhodnutí, o kterém tušíme, že není tím nejlepším.

Přesto byste si však měli dát pozor na emocionální reakce v práci. Naučte se ovládat své emoce a reagovat racionálně i na negativní podněty. Nenechte se zbytečně stáhnout do hádek či konfliktů, které jsou nabité emocemi a neodrážejí vhodné chování v práci.

Máte-li v určitou chvíli problém své emoce zvládnout, slušně se omluvte a řekněte, že byste si celou situaci rádi promysleli. To vám dá čas zkrotit své emoce v soukromí a nezachovat se tak nevhodně v přítomnosti kolegů.

5. Pomluv se radši zdržte

Každý máme kolegu, který nám tak úplně nesedí. Ať už je to způsobeno jeho pracovním výkonem nebo osobními vlastnostmi, jsou věci, ve kterých se zkrátka neshodneme. I když tento případ není neobvyklý a najdeme jej téměř na každém pracovišti, vždy je lepší vyhnout se pomluvám.

Nepomlouvat kolegy patří mezi nepsaná pravidla v práci, kterých je lepší se držet. Nejen že tím chráníte vlastní dobrou pověst, vyhnete se i zbytečné negativní atmosféře  v kolektivu. Některé názory je prostě lepší si nechat pro sebe.

6. Šéfovi se neodmlouvá

Vyjádřit nesouhlas v práci je v pořádku, a to i v případě, že nesouhlasíte se svým šéfem. Otevřená diskuze dokáže posouvat věci vpřed a nabízí všem zúčastněným stranám perspektivu z jiného úhlu pohledu.

Není však nesouhlas jako nesouhlas. Pokud svůj názor vyjádříte konstruktivně a podpoříte jej dobrými argumenty, máte šanci otevřít se šéfem podnětnou diskuzi.

Jestli se naopak rozhodnete reagovat emocionálně, začnete šéfovi odmlouvat a vaše komentáře nebudou podnětné, ale drzé, zřejmě nic nevyřešíte. Jediné, čeho dosáhnete, je, že se zachováte neprofesionálně, poškodíte si před šéfem dobrou pověst a svůj názor pravděpodobně neprosadíte.

7. Opatrně s pachy

Obědy v kanceláři tvoří součást pracovní kultury. Běžně se stává, že si kolegové dopřejí oběd společně a utuží tak své pracovní i osobní vztahy.

Pokud si však nosíte či objednáváte jídlo do kanceláře, dejte si pozor na jídla, která by kolegům mohla nepříjemně zapáchat. Vždy se předem zeptejte, jestli daný pach někomu vadí. Pokud zjistíte, že někomu vaše jídlo zrovna nevoní, můžete udělat kompromis a najíst se někde, kde budete o samotě.

Ohleduplnost je vždy známkou slušného chování, jež v práci ocení každý kolega. Berte na ostatní ohled a zachováte si tak dobré vztahy.

8. Na vhodném dress codu záleží

Firemní dress code dnes bývá ve firmách uvolněnější než kdysi. Trička, džíny a tenisky bývají každodenním standardem ve většině kanceláří. Mezi nepsaná pravidla v práci však platí, že by váš dress code měl být zvolen tak, aby zapadal do celkové atmosféry v kanceláři.

Pokud je ve vaší kanceláři běžný neformální dress code, džíny a teniskami rozhodně nic nezkazíte. Když však vidíte, že firma upřednostňuje smart casual, je vhodné se tomuto stylu přizpůsobit. Více informací o pracovním dress code naleznete v našem článku Co na sebe do práce? Nejčastější typy pracovního dress codu.

 Snažíte se sblížit se s kolegy a zlepšit vztahy na pracovišti? Poradíme vám, jak na small talk v kanceláři. Prolomte ledy ještě dnes!

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Přestávky v práci: Jak je využít naplno?
29. 8. 2024

Přestávky v práci: Jak je využít naplno?

Vtipné pracovní pozice, které opravdu existují!
9. 10. 2023

Vtipné pracovní pozice, které opravdu existují!

Přišel jsem o práci: Co teď?
5. 10. 2023

Přišel jsem o práci: Co teď?