Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czVyjádřit nesouhlas v práci může být výzvou, obzvlášť když se nacházíte na začátku kariéry. Odmítnout pracovní postup nebo zadaný úkol vám může připadat nevhodné či troufalé. Možná dokonce zápasíte s myšlenkou, že vám takové odmítnutí může kariérně uškodit.
Ve skutečnosti je však vyjádření nesouhlasu, které vám pomůže vymezit potřebné hranice, v kariéře klíčové. Zatímco někteří zaměstnavatelé rádi zkoušejí zaměstnance tím, že jim postupně přidávají více pracovních úkolů a sledují, kolik toho vydrží, jiní si jen neuvědomují neefektivitu pracovních procesů, které v danou chvíli navrhují. Pokud dokážete ve správný čas vyjádřit nesouhlas a odmítnout neefektivní pracovní úkol, můžete pomoci nejen sobě, ale i svým kolegům, kterým práci také nepochybně usnadníte.
Pokud dokážete říci „ne“ v těch správných pracovních situacích, pomůže vám to budovat osobní hranice, díky kterým budete nejen celkově spokojenější a budete mít větší šanci dosáhnout work-life balance, ale získáte i přirozený respekt u kolegů. Ten je nezbytný k úspěšnému navigování vašeho dalšího kariérního života a růstu.
Máte pocit, že jste dostali roli, která se neshoduje s vaší pracovní náplní? Než začnete panikařit, ujistěte se, z čeho se daný pracovní úkol skládá. Následně si pečlivě projděte svou náplň práce a udělejte si přehled o tom, co všechno uvedené body skutečně zahrnují.
Pokud si přesto nejste jisti, zda se zadaný pracovní úkol shoduje s vaší pracovní náplní, poraďte se se zkušenějším kolegou. I když máte pocit, že byste uvedený úkol nezvládli a nemáte s ním na první pohled nic společného, může se pořád jednat o výzvu, která by vaši kariéru pozvedla na novou úroveň.
Pokud však cítíte, že byste tento úkol vzhledem ke své pracovní náplni plnit neměli, případně nemáte dostatek kapacity kvůli jiným důležitějším pracovním povinnostem, nebojte se hranici v podobě nesouhlasu otevřeně vyjádřit.
Díky deadlinům funguje organizace práce efektivně a manažeři se ujišťují, že se předběžné plány skutečně plní. Ne vždy si však manažer dokáže realisticky představit, jak dlouho může některý z komplexnějších pracovních úkolů skutečně trvat, a právě v těchto situacích často dochází k udávání nerealistických deadlinů.
Máte-li podezření, že vám byl zadán nesplnitelný deadline, pokuste se celý projekt rozdělit na jednotlivé úseky práce, které bude třeba provést. Detailně se zaměřte na to, kolik času může trvat každý z těchto úseků, přičemž počítejte také s možnými, ale realistickými komplikacemi.
Pokud na základě tohoto přehledu usoudíte, že daný deadline skutečně nelze splnit, obraťte se se svými obavami na vedení. Nezapomeňte svůj názor podložit relevantními fakty a zároveň navrhnout nový, splnitelný termín. Tento krok je zvlášť důležitý, pokud nechcete vypadat, že se povinnostem vyhýbáte.
Dovolená je čas, kdy máte ze zákona nárok na potřebný odpočinek a regeneraci. Před tím, než na dovolenou odjedete, se proto pokuste splnit všechny své povinnosti a uzavřít otevřené úkoly, aby vám vytoužený odpočinek nenarušil nežádoucí telefonát od zmatených kolegů.
Pokud si během dovolené nepřejete být rušeni, ještě před odjezdem na dovolenou dejte kolegům najevo jasné hranice a vysvětlete jim, že nebudete zvedat telefon ani odpovídat na e-maily. Díky jasně vyjádřenému nesouhlasu s tímto jednáním si na dovolené můžete ušetřit zbytečný stres.
V případě, že jste nemocní a jste na nemocenské, také nejste povinni odpovídat na telefonáty či vykonávat jiné pracovní činnosti. Účelem neschopenky je dát vám dostatek prostoru k tomu, abyste se mohli v klidu zotavit, což by vám stres z práce mohl značně zkomplikovat.
Máte-li obavy, že je zadaný úkol neetický nebo zdraví ohrožující, máte plné právo vyjádřit nesouhlas s jeho plněním. Před tím, než to uděláte, si však řádně zkontrolujte smluvní podmínky zaměstnavatele a zákoník práce. V případě podezření, že se jedná o zdraví a bezpečnost ohrožující úkon, vám doporučujeme prostudovat potřebné materiály BOZP.
Když zjistíte, že by zaměstnavatel zadáním daného úkolu porušil zákonná pravidla, zkuste nejprve slušně vyjádřit své obavy a nesouhlas. Nezapomeňte také připojit všechny potřebné argumenty. V případě, že by otevřená konverzace a upozornění nezabraly, doporučujeme vám obrátit se na vyšší vedení firmy a v krajním případě na příslušné instituce.
Ne vždy potřebujete k vyjádření nesouhlasu a vymezení vlastních hranic konkrétní důvod. Intuice nám často nelže, a pokud cítíte, že se zadanou povinností není něco v pořádku, máte plné právo se proti jejímu výkonu ohradit. Pokud máte pocit, že se jedná o příliš stresující nebo obtížně realizovatelnou práci, případně o pracovní činnost, která je mimo vaše spektrum znalostí a schopností, slušně vyjádřete svůj nesouhlas a vysvětlete situaci.
Říci „ne“ v pracovním prostředí je náročné, ale vymezení osobních hranic a získání si respektu kolegů a vedení je k nezaplacení.
Vyjádřit nesouhlas na pracovišti není nikdy snadné a často se zdá téměř nemožné najít vhodná slova, která by zachovala vaši profesionalitu, vztahy s kolegy a zároveň jasně vymezila vaše hranice. O to těžší je tento krok udělat, pokud máte obavy, že vaše odmítnutí může být vnímáno negativně.
Nejde přitom o to, abyste odmítali úkoly bez udání důvodu. Jedná se spíše o hledání řešení, která jsou přínosná pro všechny strany. Místo přímého „ne“ proto zkuste situaci vysvětlit. Můžete například zdůraznit, že vám záleží na kvalitním splnění úkolu, ale potřebujete více času, lepší zadání nebo podporu. Snažte se pokaždé přijít s alternativním návrhem, jehož splnění pro vás bude příjemnější nebo reálnější. Tento přístup vám pomůže nejen zachovat si respekt kolegů a vedení, ale také ukázat, že váš nesouhlas vychází z odborného názoru a zájmu o společný úspěch.
Říci „ne“ je náročné a vyžaduje odvahu. Možná budete mít pocit, že jdete proti proudu nebo že riskujete svou pozici. Právě proto je to ale tak důležité – každé odmítnutí, které zvládnete profesionálně a s rozvahou, vás posílí. Časem zjistíte, že to, co se nejprve zdálo jako obrovská výzva, vám přináší jasně dané osobní hranice, větší pracovní pohodu a respekt nejen od ostatních, ale také od vás samotných.
A co v případě, že byste nejraději řekli „ne“ vaší stávající práci? Přečtěte si, jak podat výpověď krok po kroku.
Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPlatí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.