Kdy akceptovat žádost zaměstnance o přidání?

Kdy akceptovat žádost zaměstnance o přidání?

10. 2. 2025 , foto: istockphoto.com/Dutko
Když za vámi zaměstnanec přijde se žádostí o zvýšení mzdy, může to být výzva. Jak poznáte, že nastal ten správný čas akceptovat jeho žádost o zvýšení mzdy? Které argumenty jsou dostatečně přesvědčivé k tomu, abyste tuto možnost zvážili? V dnešním článku vám přinášíme krátký přehled situací, ve kterých je vhodné se nad zvýšením platu zaměstnance alespoň zamyslet.

1. Když zaměstnanec podává skvělý výkon

I když je tento důvod na první pohled očividný, ne vždy se promítne do reality. Bohužel se v nejedné firmě stává, že když zaměstnanec postaví laťku příliš vysoko a pravidelně podává nadstandardní výkony, zaměstnavatelé to začnou vnímat jako samozřejmost. To může mít výrazně negativní dopad na zaměstnance, který se pak může cítit nedoceněný a neviditelný.

Pokud si chcete dobré zaměstnance udržet a zajistit jejich spokojenost, rozhodně zvýšení jejich mzdy zvažte. V případě, že je zvýšení mzdy v rozporu s vaším aktuálním rozpočtem, nabídněte jim alespoň jednorázový finanční bonus za odvedenou práci, díky kterému jim ukážete, že si jich vážíte.

Pokud chcete, aby vaši zaměstnanci zůstali motivovaní, dopřejte jim pravidelné ocenění a pozitivní zpětnou vazbu. Pokud jim projevíte vděčnost a ukážete, že pro vás nejsou samozřejmostí, máte možnost udržet si pozitivní kolegiální vztah i z dlouhodobého hlediska.

2. Když je zaměstnanec dobrým týmovým hráčem

Nejen samostatné výkony, ale také schopnost týmové práce se vyplatí ocenit. Je váš zaměstnanec skvělým týmovým hráčem, který dokáže tým povzbudit, efektivně zorganizovat pracovní činnosti a šířit pozitivní náladu? Nenechte tyto vlastnosti bez povšimnutí.

Možná se vám zdá, že je práce v týmu samozřejmostí, kterou jsou zaměstnanci povinni zvládat. Opak však bývá pravdou. I když se v mnoha pracích kontaktu a spolupráci s kolegy nevyhneme, neznamená to, že tato spolupráce všude probíhá tak, jak by měla.

Pokud tedy váš tým zaměstnanců spolupracuje organizovaně, efektivně a výsledky týmové práce jsou očividné, dejte to najevo pozitivní reakcí na žádost o zvýšení mzdy. Díky tomu ještě více posílíte týmového ducha a dáte zaměstnancům najevo, že si jejich aktivní spolupráce vážíte.

3. Když je zaměstnanec loajální

Loajalita je vzácností, zvláště na dnešním trhu práce, který je vždy plný nových pracovních příležitostí. Máte-li ve firmě dlouholetou stálici, má to nepochybně mnoho výhod. Loajální zaměstnanec se obvykle skvěle vyzná nejen ve svém odvětví, ale také v každodenních pracovních procesech spojených s chodem firmy.

Problém s loajálními zaměstnanci však nastává ve chvíli, kdy jejich platové ohodnocení nedrží krok se zvedajícím se standardem na trhu práce. Věděli jste, že podle průzkumů zaměstnanci, kteří zůstávají ve stejné firmě déle než 2 roky, dostávají průměrně až o 50% nižší plat? Tato statistika bohužel ukazuje odvrácenou stránku zaměstnanecké loajality, která se ne vždy vyplatí.

Pokud tedy nechcete riskovat, že ztratíte své nejvěrnější a výkonné zaměstnance, nebojte se akceptovat jejich žádost o zvýšení mzdy. I menším meziročním navýšením jim můžete dát najevo, že si jejich práce vážíte a nepokládáte ji za samozřejmost ani po letech.

4. Když má zaměstnanec výjimečné schopnosti

Na trhu práce obvykle platí kruté pravidlo, že je každý nahraditelný. To však neznamená, že někteří zaměstnanci nevynikají výjimečnými schopnostmi. Ať už se jedná o nadprůměrné schopnosti v oboru nebo o specifické jazykové znalosti či osobnostní předpoklady, které firmě pomáhají v každodenním fungování, nenechte je bez povšimnutí.

Máte i vy zaměstnance s výjimečnými schopnostmi? Nebojte se ho dostatečně finančně odměnit. Z dlouhodobého hlediska je pro vás totiž mnohem výhodnější mít ve firmě člověka, který své práci dobře rozumí a přináší nadprůměrné výsledky než riskovat jeho ztrátu s vědomím, že za něj jen stěží najdete náhradu na stejné úrovni. Není nic lepšího, než mít v týmu spokojeného zaměstnance, jehož talent je patřičně rozpoznán a doceněn.

5. Když plat zaměstnance neodpovídá standardu na trhu práce

Jak jsme již zmínili výše, v této nešťastné situaci se nejčastěji ocitnou právě loajální zaměstnanci. To ovšem neznamená, že nemůžete nevědomky podhodnocovat i poměrně nové zaměstnance.

Zvláště při najímání nové posily do týmu si dobře zjistěte, v jakém platovém rozmezí se daná pracovní pozice pohybuje. Přihlédněte přitom i na léta praxe a region, ve kterém se nacházíte. Pokud si totiž tyto informace nezjistíte vy, s největší pravděpodobností vás předběhnou sami uchazeči, kteří z vaší pracovní nabídky nebudou zrovna nadšeni.

TIP: Zajímá vás, v jakém platovém rozmezí se pohybuje vaše pracovní pozice? Ověřte si to na PrůmernéPlaty.cz!

Občas se stává, že jsou zvláště junioři ochotni akceptovat pracovní nabídku s nižším ohodnocením, zejména kvůli nedostatku zkušeností a vysoké konkurenci na trhu práce. S novými zkušenostmi se však zvyšuje i hodnota juniorních zaměstnanců na pracovním trhu.

Máte-li juniorní zaměstnance, kteří podávají skvělé pracovní výkony, jejich mzda však neodpovídá běžnému standardu, zvažte jejich žádost o zvýšení mzdy. Myslete i na to, že mnoho juniorů neví, jak si o zvýšení platu říct. Buďte proto první a dejte jim najevo, že si jejich práce vážíte. Pokud to totiž neuděláte včas, riskujete, že vás předběhne jiný zaměstnavatel.

6. Když se firmě daří  

Když se firmě daří, zaměstnanci o tom vědí. A nejen že o tom vědí, obvykle k úspěchu sami svou prací přispívají. Pokud se proto vaší firmě daří dlouhodobě, zvažte možnost dostatečně ocenit zaměstnance, jejichž skvělé pracovní výkony na tom mají podstatný podíl.

I zvyšování platů však dokáže být výzvou. Rozhodnete-li se akceptovat žádost o zvýšení mzdy svých zaměstnanců, myslete na to, aby vám tento výdaj nezpůsobil dlouhodobý problém v rozpočtu.

Dobře si spočítejte, jaké procento ze zisku si můžete dovolit svým zaměstnancům přidat tak, aby bylo navýšení mezd udržitelné. Je samozřejmě v pořádku, pokud přidáte některým zaměstnancům o něco více než jiným, a to na základě jejich zásluh. Nezapomínejte však na to, že mezi sebou kolegové komunikují a nikdy nevíte, jaké informace si vzájemně sdílejí. Právě proto by rozdíly mezi navýšením platů jednotlivých zaměstnanců neměly být přehnané.

Dostali jste za úkol ohodnotit své zaměstnance a nevíte si s ním rady? Poradíme vám, jak na správné hodnocení zaměstnanců.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz

Také by vás mohlo zajímat:

Práce a sociální sítě: Některé příspěvky je lepší nesdílet
18. 9. 2023

Práce a sociální sítě: Některé příspěvky je lepší nesdílet

Vyšší plat? Návod, jak si požádat o zvýšení platu
16. 11. 2023

Vyšší plat? Návod, jak si požádat o zvýšení platu