Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPokud vás láká práce v zahraničí, je důležité, abyste měli představu o tom, jaké povolání byste mohli v cizí zemi vykonávat. Ne vždy totiž platí, že se v zahraničí dostanete práci hned v oblasti, které se věnujete doma.
I přes perfektní jazykovou znalost je totiž pravděpodobné, že budou na různé práce vyžadovány trochu jiné kvalifikace specifické pro danou zemi. Jestli se tedy chcete v zahraničí skutečně živit svou dosavadní prací, pořádně si zjistěte, co vše k jejímu výkonu potřebujete a zda pro vás doplnění všech potřebných certifikátů či vzdělání nebude příliš časově a finančně náročné.
Co v případě, že nemáte zájem o konkrétní práci a jste ochotni se přizpůsobit možnostem? Nejprve se zkuste zamyslet nad svými silnými stránkami a nad tím, jaký typ práce by se hodil k vašemu vzdělání a osobnostním předpokladům. Zamyslete se hlavně nad otázkami typu:
Když zhodnotíte své schopnosti a předpoklady, začněte se dívat po pracovních odvětvích, ve kterých máte v cizině největší šanci uspět. To, ve kterých odvětvích se vám vyplatí se rozhlédnout, záleží především na zemi, do které se chystáte. Každá destinace je něčím specifická, což se nepochybně odrazí i v pracovních příležitostech.
Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů oblíbených odvětví pro práci v zahraničí:
Lektorství – Bez ohledu na to, do jaké země se vydáte, učitelů není nikdy a nikde dost. Máte-li jazykovou znalost na vysoké úrovni, snadno se v cizině můžete stát jazykovým lektorem i bez předchozích zkušeností. Co však v případě, že ovládáte angličtinu, ne však na úrovni hodné učitele? Můžete se stát online lektorem a vyučovat cokoli, v čem se vyznáte. Od matematiky, účetnictví, IT až po marketing – zjistěte, po jakých online kurzech je největší poptávka. Kreativitě a znalostem se meze nekladou!
Už máte představu o tom, jaké jsou vaše možnosti práce v zahraničí. Do jaké země se ale vydat? To záleží především na tom, co si od své cesty slibujete a jaká jsou vaše očekávání.
Při výběru krajiny se kromě počasí, přírodních krás a historických památek zamyslete i nad tím, jestli si v dané zemi dokážete představit každodenní život. Znáte kulturní zvyky vybrané země? Víte, jaké jsou tam pracovní podmínky, jak vysoké jsou daně, jaká je dostupnost bydlení, kolik stojí potraviny či jak se místní obyvatelé chovají k cizincům? Se všemi těmito faktory se totiž budete denně potýkat. Zvláště životní náklady jsou něčím, o čem byste měli mít přehled dřív, než vycestujete. Poraďte se se známými, případně zkuste internetová fóra, na kterých lidé žijící v cizině často sdílejí zkušenosti, tipy a rady pro nováčky.
Pokud plánujete pracovat v zahraničí krátkodobě, budou pro vás výše zmíněné informace důležité o něco méně. Přesto vám však doporučujeme zjistit si, jak to v dané zemi chodí, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím či nesplněným očekáváním.
I když je získání práce v zahraničí bez znalosti jazyka možné, z dlouhodobého hlediska zřejmě zjistíte, že vám komunikace v jazyce dané země může být nápomocná. Ať už se jedná o každodenní komunikaci ve službách, na úřadech nebo běžné hledání si přátel, znalost místního jazyka vám otevře spoustu dveří k lepšímu začlenění do společnosti. Pokud se v zahraničí chystáte pracovat dlouhodobě, zvažte možnost postupně se jazyk dané země naučit a získat tak nejen osobní, ale také kariérní bonus.
Kromě jazykových znalostí nepodceňte ani kulturní zvyky země, do které se chystáte. Do této kategorie totiž nepatří jen státní svátky a typické jídlo, ale také přístup lidí k práci, životu či společenským otázkám. Víte, jaké kulturní zvyky jsou typické pro zemi, do které se chystáte? Pokud si nejste úplně jisti, udělejte si přehled. Kromě stereotypních online článků se nebojte podívat na různá diskusní fóra, kde mnohdy narazíte na pohled reálných lidí, kteří vycházejí ze svých vlastních zkušeností.
Sbalit se a odejít? Než to uděláte, věnujte pozornost logistickým záležitostem, kterým se nevyhnete, ať už se vaše práce v zahraničí nachází kdekoliv. Co byste měli zvládnout co nejdříve, abyste se vyhnuli komplikacím v cizí zemi?
Nikdy nevíte, kdy mohou nabrat věci nečekaný spád a náhle se ocitnete v obtížné situaci. Ztráta práce je výzvou i doma, o něco náročnější to však bývá v cizí zemi. Pokud se ve své vybrané destinaci plánujete zdržet déle, připravte si před odjezdem dostatečnou finanční rezervu, která vám pomůže zvládat každodenní náklady v jiném státě alespoň po dobu 2 měsíců. Díky tomu se můžete vyhnout nejen problémům, ale také zklamání ze své zahraniční zkušenosti.
Nabídka práce v zahraničí nebo práce s častými služebními cestami do jiných zemí na tebe čekají i na našem webu Personálka.cz!
Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPlatí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.