Práce v zahraničí: Vše, co potřebujete vědět

Práce v zahraničí: Vše, co potřebujete vědět

6. 2. 2025 , foto: istockphoto.com/vitaliymateha
Plánujete životní změnu a troufáte si na práci v zahraničí? Ať už hledáte zaměstnání bez znalosti jazyka, nebo byste se rádi nechali zaměstnat ve svém dosavadním oboru, správný výběr povolání je klíčem k úspěchu. Připravte se na nové výzvy, zjistěte, jaké jsou vaše možnosti, a začněte budovat kariéru v cizí zemi. Tento článek vám poradí, jak začít, co si promyslet a na co rozhodně nezapomenout.

Pro začátek je důležitý výběr povolání

Pokud vás láká práce v zahraničí, je důležité, abyste měli představu o tom, jaké povolání byste mohli v cizí zemi vykonávat. Ne vždy totiž platí, že se v zahraničí dostanete práci hned v oblasti, které se věnujete doma.

I přes perfektní jazykovou znalost je totiž pravděpodobné, že budou na různé práce vyžadovány trochu jiné kvalifikace specifické pro danou zemi. Jestli se tedy chcete v zahraničí skutečně živit svou dosavadní prací, pořádně si zjistěte, co vše k jejímu výkonu potřebujete a zda pro vás doplnění všech potřebných certifikátů či vzdělání nebude příliš časově a finančně náročné.

Co v případě, že nemáte zájem o konkrétní práci a jste ochotni se přizpůsobit možnostem? Nejprve se zkuste zamyslet nad svými silnými stránkami a nad tím, jaký typ práce by se hodil k vašemu vzdělání a osobnostním předpokladům. Zamyslete se hlavně nad otázkami typu:

  • Jsem introvert, nebo extrovert? Chci pracovat s lidmi?
  • Dokážu si představit manuální práci, nebo preferuji intelektuálnější činnosti?
  • Dokážu zvládat stresové situace?
  • Vyhovuje mi práce na směny, nebo chci mít volné víkendy?
  • Chci se v práci učit nové věci a získávat nové zkušenosti, nebo upřednostňuji rutinu?
  • Je pro mě důležitý kariérní růst?

Když zhodnotíte své schopnosti a předpoklady, začněte se dívat po pracovních odvětvích, ve kterých máte v cizině největší šanci uspět. To, ve kterých odvětvích se vám vyplatí se rozhlédnout, záleží především na zemi, do které se chystáte. Každá destinace je něčím specifická, což se nepochybně odrazí i v pracovních příležitostech.

Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů oblíbených odvětví pro práci v zahraničí:

  • Služby a turismus – Pokud patříte mezi extroverty, rádi poznáváte nové lidi, znalost angličtiny vám nedělá problém, práce v turismu může být pro vás tou pravou. Od restauračních služeb a kaváren, přes animační programy až po práci na recepci – práce ve službách nabízí rozmanitý výběr nejen sezónních prací.
  • Manuální práce – Upřednostňujete spíše fyzickou práci? Mezi oblíbené práce v zahraničí často patří práce na stavbách, ve skladech, úklidových firmách či v dopravních službách. Kromě jejich manuální povahy je výhodou také to, že při nich často nemusíte dokonale ovládat cizí jazyk. Pokud tedy hledáte práci v zahraničí bez znalosti jazyka, mohou být pro vás právě manuální práce skvělým začátkem.
  • Au pair – Máte rádi děti, nebojíte se komunikace a cizích jazyků? Práce au pair (jinak řečeno chůvy) s sebou přináší spoustu výhod. Nejen že je vhodná jako sezónní zaměstnání, kromě práce získáte také možnost bydlet přímo v rodině dětí, o které se stáráte. To pro vás může být jedinečnou příležitostí poznat autentickou domácnost a kulturu země, do které se vypravíte. Budete-li mít s rodinou dobré vztahy, vaše přátelství pokračovat i poté, co se rozhodnete práci ukončit.

Lektorství – Bez ohledu na to, do jaké země se vydáte, učitelů není nikdy a nikde dost. Máte-li jazykovou znalost na vysoké úrovni, snadno se v cizině můžete stát jazykovým lektorem i bez předchozích zkušeností. Co však v případě, že ovládáte angličtinu, ne však na úrovni hodné učitele? Můžete se stát online lektorem a vyučovat cokoli, v čem se vyznáte. Od matematiky, účetnictví, IT až po marketing – zjistěte, po jakých online kurzech je největší poptávka. Kreativitě a znalostem se meze nekladou!

iStock-1413757764.jpg 919.63 KB

Vyberte si svoji vysněnou zemi

Už máte představu o tom, jaké jsou vaše možnosti práce v zahraničí. Do jaké země se ale vydat? To záleží především na tom, co si od své cesty slibujete a jaká jsou vaše očekávání.

Při výběru krajiny se kromě počasí, přírodních krás a historických památek zamyslete i nad tím, jestli si v dané zemi dokážete představit každodenní život. Znáte kulturní zvyky vybrané země? Víte, jaké jsou tam pracovní podmínky, jak vysoké jsou daně, jaká je dostupnost bydlení, kolik stojí potraviny či jak se místní obyvatelé chovají k cizincům? Se všemi těmito faktory se totiž budete denně potýkat. Zvláště životní náklady jsou něčím, o čem byste měli mít přehled dřív, než vycestujete. Poraďte se se známými, případně zkuste internetová fóra, na kterých lidé žijící v cizině často sdílejí zkušenosti, tipy a rady pro nováčky.

Pokud plánujete pracovat v zahraničí krátkodobě, budou pro vás výše zmíněné informace důležité o něco méně. Přesto vám však doporučujeme zjistit si, jak to v dané zemi chodí, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím či nesplněným očekáváním.

Nepodceňte jazyk a kulturu

I když je získání práce v zahraničí bez znalosti jazyka možné, z dlouhodobého hlediska zřejmě zjistíte, že vám komunikace v jazyce dané země může být nápomocná. Ať už se jedná o každodenní komunikaci ve službách, na úřadech nebo běžné hledání si přátel, znalost místního jazyka vám otevře spoustu dveří k lepšímu začlenění do společnosti. Pokud se v zahraničí chystáte pracovat dlouhodobě, zvažte možnost postupně se jazyk dané země naučit a získat tak nejen osobní, ale také kariérní bonus.

Kromě jazykových znalostí nepodceňte ani kulturní zvyky země, do které se chystáte. Do této kategorie totiž nepatří jen státní svátky a typické jídlo, ale také přístup lidí k práci, životu či společenským otázkám. Víte, jaké kulturní zvyky jsou typické pro zemi, do které se chystáte? Pokud si nejste úplně jisti, udělejte si přehled. Kromě stereotypních online článků se nebojte podívat na různá diskusní fóra, kde mnohdy narazíte na pohled reálných lidí, kteří vycházejí ze svých vlastních zkušeností.

Dobře si rozmyslete logistiku

Sbalit se a odejít? Než to uděláte, věnujte pozornost logistickým záležitostem, kterým se nevyhnete, ať už se vaše práce v zahraničí nachází kdekoliv. Co byste měli zvládnout co nejdříve, abyste se vyhnuli komplikacím v cizí zemi?

  • Vytvořte si síť kontaktů – Dříve, než se rozhodnete vycestovat, se ujistěte, že se v cizí zemi máte na koho obrátit. Nemáte ve vybrané zemi žádné přátele či rodinu? Přidejte se do internetových skupin Čechů žijících v zahraničí, kteří vám s každodenními výzvami rádi pomohou! V těchto skupinách bývá navíc běžné, že se členové nebojí se svými krajany v zahraničí seznámit osobně v rámci skupinových akcí.
  • Najděte si práci – Lepší, než vycestovat a zkoušet štěstí v zahraničí, je vycestovat s vědomím, že máte jistou práci. Zkuste se proto porozhlédnout po zaměstnání ještě dřív, než se definitivně rozhodnete odejít do cizí země. K hledání práce se také nebojte využít svých kontaktů na lidi, kteří jsou v dané zemi již nějakou dobu zabydleni.
  • Myslete také na bydlení – Kromě práce je důležité si před vycestováním zajistit bydlení. Hledání podnájmu je dnes problematické ve většině zemí, přičemž se tento problém netýká jen cizinců. Pokud tedy nechcete první dny či týdny svého pobytu v zahraničí trávit v předražených hotelích a nejistotě, doporučujeme vám myslet na bydlení dostatečně včas.
  • Mějte jasno v byrokratických povinnostech – Byrokracii se nevyhnete ani v nejrozvinutější zemi světa. Právě proto byste před vstupem do cizí země měli vědět o všech povinnostech, které vás neminou. Od registrace na cizinecké policii, přes víza až po získání povolení k práci - podmínky se v každé zemi pro pobyt a práci liší. Zjistěte si proto vše potřebné na stránkách Ministerstva vnitra České republiky, případně na stránkách příslušných státních institucí vybrané země. Opět vám mohou pomoci i uživatelská fóra, na kterých ostatní přistěhovalci sdílejí své zkušenosti.

Mějte záložní finanční plán

Nikdy nevíte, kdy mohou nabrat věci nečekaný spád a náhle se ocitnete v obtížné situaci. Ztráta práce je výzvou i doma, o něco náročnější to však bývá v cizí zemi. Pokud se ve své vybrané destinaci plánujete zdržet déle, připravte si před odjezdem dostatečnou finanční rezervu, která vám pomůže zvládat každodenní náklady v jiném státě alespoň po dobu 2 měsíců. Díky tomu se můžete vyhnout nejen problémům, ale také zklamání ze své zahraniční zkušenosti.

Nabídka práce v zahraničí nebo práce s častými služebními cestami do jiných zemí na tebe čekají i na našem webu Personálka.cz!

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Tipy pro úspěšný návrat do práce po rodičovské dovolené
5. 9. 2024

Tipy pro úspěšný návrat do práce po rodičovské dovolené

Práce v létě: Zatočte s letním vedrem v kanceláři!
11. 7. 2024

Práce v létě: Zatočte s letním vedrem v kanceláři!

Jak se obléct na pracovní pohovor?
4. 12. 2023

Jak se obléct na pracovní pohovor?