5 Novoročních předsevzetí, kterým se raději vyhněte!

5 Novoročních předsevzetí, kterým se raději vyhněte!

30. 12. 2024 , foto: istockphoto.com/LanaSweet
Vánoce jsou za námi a nový rok je doslova za rohem. Právě teď je pro mnohé ideální čas na životní změny. Některá novoroční předsevzetí vám ovšem mohou spíš uškodit než pomoct. Pokud do nového roku již plánujete kariérní změny, zamyslete se, zda vaše předsevzetí nejsou příliš ambiciózní nebo nerealistická. V tomto článku vám poradíme, jakým novoročním slibům se raději vyhnout a čím je nahradit, abyste dosáhli skutečného pokroku.

1. Budu produktivnější

Patří mezi vaše novoroční předsevzetí i snaha být produktivnější, pracovat více a dosáhnout tak kariérního růstu? I když na samotné snaze kariérně růst není nic špatného, ​​zamyslete se nad tím, proč máte pocit, že musíte být produktivnější.

Máte pocit, že se v práci flákáte, prohlížíte si sociální sítě, zatímco nestíháte deadliny a vámi vypracované úkoly bývají pravidelným terčem kritiky? V tom případě je váš zájem zlepšit produktivitu a věnovat se práci důsledněji zřejmě na místě.

Pokud si však svou práci děláte poctivě, stíháte všechny termíny a kolegové jsou s vaší prací spokojeni, zamyslete se nad tím, zda na sebe nemáte příliš vysoké nároky. Ve snaze kariérně se vyvíjet občas zapomínáme na to, že se jedná o dlouhodobý proces, ke kterému krok po kroku přispívá naše každodenní úsilí.

Chcete-li se v novém roce kariérně posunout, věnujte své práci patřičnou pozornost a snažte se ji dělat co nejlépe umíte. Můžete si také přečíst naučné knihy nebo se zúčastnit vzdělávacích kurzů, které vám pomohou získat nové poznatky. Nesnažte se však násilím dosáhnout co nejvyšší pracovní produktivity, protože můžete riskovat nepříjemnosti jako přepracovanost, jež může v horším případě přerůst až do syndromu vyhoření.

2. Nebudu se stresovat z práce

I když stres z práce rozhodně nikomu neprospívá a je dobré se mu vyvarovávat co nejvíc, ne vždy se stresovým situacím v práci vyhneme. Právě proto by mezi vaše novoroční předsevzetí neměl patřit závazek, že se v práci prostě jen tak přestanete stresovat.

Pokud vás trápí, že jste v práci často ve stresu a pod tlakem, zkuste se naučit se svým stresem pracovat a postupně jej lépe zvládat. Můžete například zlepšit svoji časovou organizaci, dávat si při práci pravidelné přestávky a podpořit svou psychickou pohodu zdravým životním stylem.

3. Letos mě povýší

Jak jsme už zmínili, snaha o kariérní růst je přirozená a zdravá. Stanovit si ale jako novoroční předsevzetí povýšení vám může způsobit spíše frustraci než motivaci. Povýšení totiž nezávisí pouze na vašem pracovním výkonu a schopnostech – svou roli hrají také okolnosti, jako je aktuální situace ve firmě nebo organizační změny.

Místo soustředění se na povýšení si proto stanovte obecnější kariérní cíle, jako je zdokonalení určitých dovedností, navázání lepších pracovních vztahů nebo aktivní účast na projektech, které vám mohou pomoci získat větší uznání. Těmito kroky se nejen přirozeně přiblížíte k vytouženému povýšení, ale především posílíte svůj profesní růst bez zbytečného tlaku.

4. Budu sebevědomější

Zlepšit sebevědomí je nepochybně skvělým osobním cílem, ale není reálné čekat, že se v něm výrazně posunete během jednoho roku – natož že se z vás díky tomuto předsevzetí stane sebejistý jedinec přes noc. Budování sebevědomí je dlouhodobý proces, který vyžaduje nejen zdokonalování svých schopností, ale i  postupné posilování pozitivního vnímání sebe sama.

Namísto slibu „budu sebevědomější“ si proto zkuste stanovit konkrétní kroky, jež vás k tomuto cíli přiblíží. Můžete si například dát za cíl pravidelně vystupovat na poradách, přijímat v práci více odpovědnosti nebo se naučit lépe zvládat zpětnou vazbu kolegů. Sebevědomí se buduje malými kroky, nikoli nerealistickými očekáváními.

5. Konečně dám výpověď

Cítíte se ve své práci nespokojeni a novoroční předsevzetí „konečně dám výpověď“ pro vás představuje příležitost vykročit z komfortní zóny? Dát výpověď může být někdy skutečně správným rozhodnutím, ale mělo by být výsledkem dobře promyšleného plánu, ne unáhleného rozhodnutí, které si dáte na přelomu roku.

Namísto přímého závazku si raději položte otázky: Proč chci odejít? Co od nové práce očekávám? Jaké kroky musím podniknout, aby přechod na novou pozici proběhl hladce? Zároveň se zamyslete se nad tím, co můžete udělat pro to, aby vaše změna zaměstnání proběhla bez zbytečných komplikací. Můžete si například zpracovat lepší životopis, udělat si průzkum pracovního trhu nebo se vzdělávat a získat tak nové dovednosti. Díky těmto krokům se budete cítit připraveni na změnu a vyhnete se pocitu zklamání i v případě, že váš plán nepůjde přesně podle vašich představ.

Teď už víte, kterým novoročním předsevzetím je lepší se vyhnout. Které z nich vám však mohou pomoci ke spokojenému pracovnímu životu? Poradíme vám, jak najít ta správná kariérní předsevzetí!

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Jak si najít práci bez zkušeností?
26. 9. 2024

Jak si najít práci bez zkušeností?

Práce v létě: Zatočte s letním vedrem v kanceláři!
11. 7. 2024

Práce v létě: Zatočte s letním vedrem v kanceláři!

I v práci to jde zdravě! Tipy na zdravé svačiny do práce
17. 10. 2024

I v práci to jde zdravě! Tipy na zdravé svačiny do práce