7 zaručených tipů, jak zlepšit komunikační dovednosti v práci

7 zaručených tipů, jak zlepšit komunikační dovednosti v práci

28. 10. 2024 , foto: istockphoto.com/fizkes
Chcete zlepšit své komunikační dovednosti v práci? Správná komunikace je klíčem k úspěšné spolupráci a zvyšuje nejen vaši efektivitu, ale i celkovou atmosféru v týmu. V tomto článku vám ukážeme 7 jednoduchých a osvědčených tipů, jak lépe komunikovat, vyhýbat se nedorozuměním a budovat pozitivní vztahy na pracovišti. Získejte respekt a dosáhněte pracovních cílů díky efektivní komunikaci.

Proč jsou komunikační dovednosti v práci důležité?

Komunikační dovednosti bývají často prioritou mnoha zaměstnavatelů, protože umožňují lepší týmovou spolupráci a pomáhají efektivněji dosáhnout společných cílů. Když lidé jasně a srozumitelně vyjadřují své myšlenky a zároveň pozorně naslouchají, snižuje se riziko nedorozumění mezi kolegy, což pomáhá nejen k úspoře času, ale i k předcházení stresových situací. Dobrá komunikace ve firmě zároveň vytváří otevřené prostředí, ve kterém se každý cítí respektovaný. To nepochybně zvyšuje nejen motivaci, ale i celkovou spokojenost zaměstnanců. Když v týmu vládne důvěra a vzájemný respekt, zlepšuje se pracovní atmosféra, což vede k vyšší produktivitě a lepšímu výkonu celé firmy.

Tipy, jak zlepšit komunikační dovednosti:

1. Nejdříve přemýšlejte, pak mluvte

Zamyslete se dřív, než vyjádříte jakékoliv stanovisko, nad tím, co vlastně chcete říct. Jaký je záměr vašeho sdělení? Čeho jím chcete docílit? Jaký pocit chcete, aby z vás druhá strana měla? Dobře si odpovězte na tyto otázky a připravte si v mysli krátkou osnovu bodů, jež ve svém sdělení chcete zmínit. 

Při komunikaci vždy myslete hlavně na svůj komunikační záměr. Snažte se tuto strategii aplikovat vždy před tím, než se vyjádříte. Tato malá rutina vám totiž pomůže vyjadřovat se zřetelně a jasně, díky čemuž se nepochybně zlepší i vaše celkové komunikační dovednosti.

2. Předem se připravte

Efektivní komunikace není jen o krátkodobém zamyšlení nad tím, co v dané situaci řeknete. Pokud víte, že vás v práci čeká náročný dialog, předem se na něj připravte.

Pokuste se připravit si úvod, kterým konverzaci zahájíte. Připravte si v hlavě několik možných scénářů, jakými by se mohla daná konverzace vyvíjet, a zamyslete se nad tím, jak byste na ně mohli reagovat.

Vyhledejte si všechna potřebná fakta, kterými můžete svá tvrzení podpořit obzvlášť, pokud se chystáte jednat o tématech jako povýšení či zvýšení platu. Vysvětlete na konkrétních příkladech, proč daný názor zastáváte a proč dává váš požadavek smysl. Opírejte se však vždy o jasná fakta a nikdy ne o domněnky či drby, které uslyšíte v kanceláři.

Kromě faktů se připravte také na situaci, že budete muset některé věci lépe vysvětlit. Najděte různé způsoby, jakými můžete svá tvrzení druhé straně podat, přičemž zůstane váš komunikační záměr stejný.

3. Komunikujte jasně a zřetelně

Chcete-li skutečně zlepšit své komunikační dovednosti, zaměřte se na jasnou a zřetelnou komunikaci. Nepoužívejte příliš dlouhé a složité věty, ve kterých se druhá strana jednoduše ztratí. 

Myslete také na přiměřenou volbu slov, která je vhodná pro danou komunikační situaci. Slovní zásoba, kterou ve svém vyjadřování používáte, by měla být jasně srozumitelná pro všechny účastníky komunikace. Komunikujte přímočaře a dejte jasně najevo svůj záměr, aniž byste někoho urazili či vyvíjeli nátlak.

4. Pozor na řeč těla

Správná řeč těla přiměřená komunikační situaci nepochybně patří mezi nejdůležitější komunikační dovednosti. Věděli jste, že až 55 % komunikace je ve skutečnosti neverbální? Nepodceňujte proto její sílu a dejte si pozor, aby byla vždy v souladu s tím, co se snažíte vyjádřit prostřednictvím slov.

Pokud se snažíte vyjádřit svůj názor, dejte si pozor, abyste udržovali pravidelný oční kontakt. Vyhýbejte se také zkříženým rukám na prsou, které jsou jasným neverbálním znakem nesouhlasu či diskomfortu. Snažte se působit sebevědomě a otevřeně vůči konverzaci. Pokud nebude vaše neverbální komunikace v souladu s tou verbální, budete působit rozporuplně a méně přesvědčivě.

5. Mějte pochopení pro stanovisko druhé strany

Klíčem ke zlepšení komunikačních dovedností je schopnost vyvinout si dostatek empatie a pochopení pro názor druhé strany, a to v každé komunikační situaci. Snažte se pochopit, v jaké situaci se druhý účastník komunikace nachází a proč pravděpodobně zastává názor, který vám prezentuje.

Zároveň se v každé komunikační situaci snažte najít společné stanovisko. Najděte bod, ve kterém se vaše názory shodují, a od něj rozvíjejte další argumenty či závěry. Tato technika nejen uvolní napětí a zabrání otevřenému konfliktu, zároveň vám také pomůže přiblížit se k závěru, s nímž budou spokojeni všichni účastníci konverzace.

6. Oddělte názory od faktů

Chcete-li být bráni vážně a dosáhnout svého komunikačního cíle s respektem, snažte se v komunikaci jasně prezentovat, které z prezentovaných informací jsou fakta a které jsou vaše osobní názory či domněnky.

Pokud totiž budete nepodložené názory prezentovat jako jasně daná fakta, může se stát, že to druhá strana velmi rychle odhalí a vaše argumenty budou pokládány za přikrášlenou realitu, nebo dokonce lži. I když je v pořádku vyjádřit svůj názor, základem dobrých komunikačních dovedností je umět dát jasně najevo, kdy prezentujete svůj osobní pohled na věc a kdy ověřená fakta.

7. Aktivně poslouchejte

Chcete-li mít skutečně dobré komunikační schopnosti, musíte se naučit především aktivně naslouchat. Soustřeďte se na to, co vám druhá strana říká, vnímejte volbu jejích slov a pozorujte řeč těla. Snažte se pochopit, jakým způsobem uvažuje a čeho se snaží v rámci dané komunikace docílit. V žádném případě monolog nepřerušujte, zůstaňte klidní a pozorní. Snažte se zároveň zachytit klíčové informace, od kterých pak budete odvíjet svou odpověď i stanovisko.

Zlepšení komunikačních dovedností vám nepochybně pomůže v nejedné pracovní situaci. Naučíte-li se našich pár tipů postupně používat v každodenních komunikačních situacích, stanou se vaše pracovní jednání mnohem jednodušší a efektivnější. Co však v případě, že se potýkáte s konfliktem na pracovišti? Poradí vám náš malý návod, jak ustat konflikt v práci.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Jak přežít první den v nové práci?
14. 10. 2024

Jak přežít první den v nové práci?

Všechno nejlepší! Co dát k narozeninám kolegům?
30. 10. 2023

Všechno nejlepší! Co dát k narozeninám kolegům?

Tipy pro úspěšný návrat do práce po rodičovské dovolené
5. 9. 2024

Tipy pro úspěšný návrat do práce po rodičovské dovolené