Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czNejjednodušším způsobem, jakým můžete získat praxi v oboru bez předchozích pracovních zkušeností, jsou univerzitní praxe. Téměř všechny univerzity nabízejí studentské praxe s vyhrazenými místy přímo pro studenty jednotlivých oborů univerzity.
V některých studijních oborech jsou několikatýdenní praxe povinnou součástí studia a studentovi je tak nalezeno pracovní místo univerzitou. Pokud je to i váš případ, zkuste během vaší praxe získat cenné kontakty v pracovním prostředí a po skončení povinné praxe se informujte, zda by pro vás existovala možnost v praxi pokračovat, případně jestli vám zkušenější kolegové nemohou doporučit jiné pracovní místo.
Některé studijní obory sice nemají povinné praxe, avšak existují volná, většinou placená pracovní místa v rámci univerzity, která jsou také určená přímo pro studenty jednotlivých oborů. Zkuste se o této možnosti blíže informovat na webových stránkách vaší univerzity.
Pokud jste o něco odvážnější, máte rádi výzvy a nedělají vám problém cizí jazyky, můžete se ucházet o stipendium, které vám umožní práci v zahraničí. I když vás tato zkušenost obohatí především osobnostně, v životopisu rozhodně zaujme nejednoho budoucího zaměstnavatele. Kromě cenných pracovních zkušeností získáte navíc možnost cestovat a poznávat svět.
Mezi nejznámější programy nabízející zahraniční stipendia patří Erasmus+. O toto stipendium můžete požádat přímo přes vaši univerzitu, která vám navíc pomůže s veškerou potřebnou administrativou. V posledních letech se velké oblibě těší také program Work & Travel, který nabízí především letní stáže. Existují však i mnohé jiné programy, přičemž výběr toho pravého záleží hlavně na typu práce a preferované destinaci.
Pracovní zkušenosti můžete vyhledávat i mimo univerzitní prostředí. Mnohé společnosti dnes pravidelně nabízejí stáže a trainee programy určené studentům vysokých škol. Tyto programy obvykle trvají několik měsíců a jsou časově zvládnutelné při studiu.
Výhodou těchto programů je, že pokud se v průběhu stáže osvědčíte, je pravděpodobné, že vám ve společnosti později nabídnou pracovní místo. Podstatou trainee programů totiž není jen dát studentům možnost získat pracovní zkušenosti, ale také najít potenciální nové zaměstnance pro danou společnost. Kromě cenných pracovních zkušeností tak můžete získat také svou první kariérní příležitost.
Není jednoduché prosadit se na pracovním trhu jako student bez předchozích pracovních zkušeností, neboť soupeříte častokrát s již zkušenými uchazeči s ukončeným studiem. Jednou z příležitostí, kde lze získat potřebné zkušenosti, jsou proto dobrovolnické činnosti.
Ať už je řeč o dobrovolnictví v rámci univerzity nebo mimo ni, jedná se o skvělý způsob, jakým získáte nejen potřebné pracovní zkušenosti, ale také dokážete budoucím zaměstnavatelům, že máte upřímnou motivaci a snahu se ve vašem oboru rozvíjet. Výhodou dobrovolnictví je zároveň jeho dostupnost. Jelikož se jedná o neplacenou práci, počet přijatých uchazečů bývá zpravidla vyšší. V dobrovolnické činnosti navíc zaváží především motivace a chuť do práce, což může být velkou výhodou právě pro studenty, jimž zatím chybí předchozí pracovní zkušenosti.
Rozhodně nejoblíbenější možností mezi studenty v současnosti je právě práce na zkrácený úvazek. Výhodou práce na zkrácený úvazek je především možnost širokého výběru, díky jemuž máte příležitost zaměstnat se přímo na pracovní pozici, již byste se chtěli v budoucnu věnovat. Většina studentů si volí tuto možnost také kvůli finančnímu ohodnocení.
Nevýhodou práce na zkrácený úvazek je především náročnost časové organizace práce a studia zároveň. To, zda budete práci vedle školy zvládat, záleží do velké míry na pochopení vašeho zaměstnavatele a jeho ochotě vyhovět vašim časovým možnostem.
Další z nevýhod práce na zkrácený úvazek je, že na pracovním trhu soupeříte častokrát s uchazeči, kteří jsou zkušenější a více kvalifikovaní k výkonu dané práce. Hledání si práce vám proto může trvat výrazně déle než v případě univerzitních praxí či dobrovolnických aktivit.
Ať už si vyberete kteroukoli z možností, nezapomeňte vyzdvihnout své dosavadní znalosti a schopnosti ve strukturovaném životopisu, se kterým vám také rádi poradíme.
Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPlatí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.