Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPokud zaměstnavatel neuvedl popis ideálního kandidáta v inzerátu na pracovní pozici, jedná se o otázku, kterou byste se rozhodně neměli bát položit. Odpověď na ni vám totiž pomůže lépe pochopit, které vlastnosti zaměstnance pokládá zaměstnavatel za klíčové.
Z odpovědi můžete například zjistit, že pracovní náplň, kterou ovládáte jen okrajově a nemáte v plánu se jí plně věnovat, pokládá zaměstnavatel za nejdůležitější část dané pozice. V tom případě rychle zjistíte, že se nejedná o pracovní pozici, kterou hledáte.
Možná naopak zjistíte, že si zaměstnavatel zakládá na vlastnostech, které máte, ale dosud jste je sami nepokládali za důležité. V takovém případě se ujistěte, že všechny vlastnosti, kterými disponujete a jsou pro potenciálního zaměstnavatele klíčové, dáte najevo ještě dřív, než pracovní pohovor skončí.
Tuto otázku byste nepochybně měli zařadit mezi důležité otázky k pohovoru. Podobně, jako v prvním případě, vám totiž pomůže zjistit, co přesně od vás budoucí zaměstnavatel očekává a co pokládá za důležité.
Každá pracovní pozice je složena z několika různých povinností, přičemž se priorita každé z nich může lišit. Je proto nezbytné zjistit, na co byste se při práci měli zaměřit a na co byste rozhodně neměli zapomenout, aby prosperovala nejen firma, ale i vy jako zaměstnanec na své nové pozici.
Jedna z častých otázek na pohovor, díky které zjistíte, zda jste na danou pracovní pozici skutečně připraveni. Každá firma má svá specifika a i když přecházíte na stejnou pracovní pozici do jiné firmy, výzvy, které na vás čekají, mohou být zcela odlišné.
Není proto špatné se již na pracovním pohovoru zeptat, jaké jsou nejčastější výzvy, se kterými zaměstnanci na uvedené pozici zápasí. Ať už se jedná o objem práce nebo její náročnost, je dobré mít představu o tom, co vás čeká a nemine v případě, že se pro danou pracovní nabídku nakonec rozhodnete.
I když vám možná přijde, že je tato otázka poměrně klišé, nepodceňujte její důležitost. Popis typického pracovního dne vám o pozici, o kterou se ucházíte, totiž prozradí nejvíc.
Díky odpovědi na tuto otázku nejen zjistíte, jaké každodenní pracovní úkony na vás čekají a se kterými kolegy budete nejvíce komunikovat, máte i možnost si uvědomit, jestli vám sedí dané pracovní tempo a styl práce. Pokud se pro uvedenou pracovní pozici nakonec rozhodnete, budete zároveň první den hned vědět, co vás přibližně čeká, což vás nepochybně ušetří nadbytečného stresu.
Odpověď na tuto otázku vám neřekne jen to, jací jsou vaši potenciální kolegové, kolikrát v roce můžete očekávat teambuilding a zda budete mít s kým jít na oběd. Do firemní kultury zařazujeme i pracovní morálku, časovou flexibilitu či dress code, a právě proto byste tuto otázku měli zařadit mezi své dotazy k pohovoru.
Položíte-li potenciálnímu zaměstnavateli tuto otázku, máte šanci zjistit, jak do firmy zapadnete. Má firma pevnou pracovní dobu, zatímco vy potřebujete více flexibility? Vyžaduje se od vás formální dress code, přičemž jste byli dosud zvyklí chodit do práce v džínách? Před tím, než uděláte finální rozhodnutí, se dobře zamyslete, jak byste do nového týmu zapadli a zda byste se v něm dokázali cítit příjemně.
I když se jedná o samozřejmost, která by na pohovoru měla zaznít ze strany zaměstnavatele, nikdy není na škodu se ujistit, jaké další kroky můžete po pohovoru očekávat.
Zjistěte především, za jak dlouho bude zaměstnavatel schopen vás kontaktovat s finálním rozhodnutím, případně pozvánkou na další kolo pohovoru. Je lepší si tyto informace zjistit s dostatečným předstihem, než každý den po pohovoru obsesivně kontrolovat e-mailovou schránku a domnívat se, že jste už měli obdržet odpověď. Pokud budete předem znát časový rámec zaměstnavatele, budete o něco klidnější a budete se moci soustředit na další pracovní pohovory.
Pracovní pohovor není jen o pokládání správných otázek. Chcete vědět,jak udělat dobrý dojem na pohovoru? Poradíme vám!
Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPlatí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.