Ideální pracovní playlist: Poradíme vám, jak ho sestavit!

Ideální pracovní playlist: Poradíme vám, jak ho sestavit!

21. 11. 2024 , foto: istockphoto.com/DrazenZigic
Hledáte způsob, jak zvýšit svou produktivitu a soustředění při práci? Správně sestavený pracovní playlist vám může pomoci lépe se koncentrovat, eliminovat rušivé vlivy a navodit pozitivní náladu. V tomto článku vám poradíme, jak vytvořit playlist, který podpoří vaši efektivitu, a nabídneme tipy na oblíbené playlisty, které vám usnadní pracovní den.

Proč vám dobře sestavený playlist může usnadnit práci?

Každý z nás pracuje v prostředí, které je charakteristické různými podněty. Některá pracovní prostředí jsou hlučná a nevyhnete se v nich neustálému zvonění telefonů či vzájemnému překřikování kolegů. Právě v tomto prostředí bývá soustředění se na práci téměř nadlidským úkolem.

Jiní jsou zase zvyklí pracovat převážně z domova, kde jsou vystaveni tichu a izolaci od ostatních kolegů. I když záleží na povaze, existuje mnoho lidí, pro které je neustálé ticho znepokojující a znemožňuje jim soustředit se na každodenní aktivity.

Ať už patříte do první, nebo druhé skupiny, případně se nacházíte kdesi uprostřed, hudba je něčím, co vás může na pracovní činnosti lépe připravit a pomoci vám soustředit se. Častokrát míváme tendenci asociovat si vizuální a zvukové vjemy s činnostmi a zážitky, které jsme vykonávali či zažívali v jejich přítomnosti. U správně zvoleného pracovního playlistu si určité skladby začnete automaticky spojovat s prací, díky čemuž máte šanci zvýšit svou každodenní produktivitu.

Tipy, jak sestavit ideální pracovní playlist:

1. Zvolte si písničky, které se vám líbí

To by vás zřejmě napadlo, i kdybyste si tento článek neotevřeli, že? Vybrat si písničky, jež ve vás vyvolávají dobrou náladu a pozitivní emoce, je pro tvorbu pracovního playlistu klíčové. V pozitivní náladě se totiž daleko snadněji pustíte do všech pracovních úkolů, které na vás čekají.

Nemyslete si ovšem, že výběrem oblíbených písní tvorba pracovního playlistu končí. Snažte se vybírat především skladby, které dobře znáte. Nové písničky by ve vás totiž mohly vyvolat pocit překvapení a jiné podněty, které by vás mohly odtrhnout od soustředění se na práci.

Myslete také na to, abyste písničky ze svého pracovního playlistu neposlouchali mimo vykonávání pracovních činností. Tato malá chyba by ve vás totiž mohla nechtěně vyvolat chuť relaxovat ve chvíli, kdy potřebujete pracovat. Opačným efektem by mohlo být to, že vám hudba z pracovního playlistu ve volném čase nedovolí plně se uvolnit a hodit pracovní myšlenky za hlavu.

2. Upřednostňujte instrumentální verze

Písničky s textem bývají často chytlavější, což může být v případě pracovního playlistu kontraproduktivní. Různé studie potvrzují fakt, že poslech hudby s textem nám brání v plnohodnotném vykonávání kognitivních úkolů. Na tyto poznatky poukazuje například práce psycholožky Alessandry S. Souza. I když všichni známe skvělý pocit, který zažíváme při zpívání svých oblíbených písniček, ve snaze soustředit se na práci nám může takový podnět značně uškodit.

Snažte se proto, aby váš pracovní playlist obsahoval převážně instrumentální verze písní. Můžete si klidně zvolit i své oblíbené písničky, pokud k nim naleznete ekvivalent bez textu. Kreativitě se v tomto případě meze nekladou.

Pokud nedokážete najít vhodné písně bez textu, můžete zkusit poslouchat písničky v jazyce, kterému nerozumíte. Je to skvělý kompromis, díky kterému nebudete odkázáni jen na instrumentální hudbu, ale zároveň nebudete mít nutkání si v práci prozpěvovat.

3. Rychlé a optimistické tempo je lepší než pomalé

I v případě výběru hudebního žánru se nám vyplatí odrazit od známých vědeckých poznatků. Jak poukazuje studie Marylandské Univerzity v Baltimoru, rychlejší hudební tempo nejen zlepšuje náladu posluchače, ale také zvyšuje jeho produktivitu.

Co ovšem znamená pojem rychlejší tempo? I na to mají vědci z Marylandské Univerzity odpověď. Pro zlepšení koncentrace byste měli poslouchat hudbu, jejíž tempo se pohybuje v rozmezí 50-80 úderů za minutu.

Jak ale zjistit tempo vašich oblíbených písniček, když nejste zrovna hudebním géniem? I na to již existují šikovné online nástroje, které vám s tím hravě pomohou. Zkuste použít nástroje jako Tunebat nebo SongBPM, do kterých jednoduše zadáte název skladby a zjistíte všechny potřebné informace.

4. Vytvořte si různé playlisty podle potřeby

Ne všechny naše pracovní činnosti jsou stejné a ne všechny vyžadují stejnou míru soustředěnosti. Zatímco při některých úkolech se musíte maximálně koncentrovat a dbát na přesnost, u jiných se můžete více uvolnit a projevit svoji kreativitu.

Vytvořte si proto playlisty pro různé pracovní činnosti, které budete střídat podle potřeby. Nejen že se vám díky tomu možná podaří nastartovat ty části mozku, které zrovna potřebujete, zároveň se vyhnete tomu, že by se vám jeden pracovní playlist po čase přeposlouchal a začal vás nudit.

Náš výběr pracovních playlistů

Pokud se chcete nechat inspirovat, vybrali jsme pro vás několik pracovních playlistů, mezi kterými si možná najdete ten pravý:

  1. Work Music – Focus Playlist
  2. Concentration Music for Work
  3. Work Focus
  4. Productive Work Lofi
  5. Creative Focus

Hledáte další způsoby, jak zlepšit produktivitu práce? Vyzkoušejte naše techniky pro zlepšení produktivity práce.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Pružná pracovní doba: Výhody a nevýhody
10. 10. 2024

Pružná pracovní doba: Výhody a nevýhody

Kreativita v práci bez hranic: 6 zaručených tipů, jak ji zlepšit
7. 11. 2024

Kreativita v práci bez hranic: 6 zaručených tipů, jak ji zlepšit

Pracovní cesta je tady – jak se na ni připravit?
3. 10. 2024

Pracovní cesta je tady – jak se na ni připravit?