Svobodná cesta k práci snů: Kdo je freelancer a jak se jím stát?

Svobodná cesta k práci snů: Kdo je freelancer a jak se jím stát?

před 19 hodinami , foto: istockphoto.com/shironosov
Představte si práci, která vám nabízí svobodu – žádné pevné hodiny, žádný šéf, žádné omezení. To je realita freelancera. Jak se ale můžete stát tím, kdo si sám určuje pravidla? V tomto článku vám ukážeme, kdo je freelancer, proč je tento způsob práce tak atraktivní a jak začít svou vlastní cestu k práci snů.

Co je freelancer?

Pojem freelancer definuje člověka, který se věnuje určitému typu práce, ale nemá jednoho stálého zaměstnavatele. Freelancer nabízí své služby často více klientům, pro které pracuje externě. Může se přitom jednat o jednorázové krátkodobé spolupráce nebo dlouholetou práci pro stejného klienta.

Co dělá takový freelancer? V současnosti se freelanceři nejvíce uchytili právě v digitálním světě. Nejčastěji mezi nimi objevíme digitální marketéry, copywritery, grafické designéry, programátory, online lektory, účetní či projektové manažery. 

Freelance práce se však nemusí nutně vztahovat jen na oblast digitálních služeb. Pracovat touto formou mohou i umělci, fotografové, překladatelé, lidé věnující se kosmetickým službám či různým druhům poradenství. Pokud dokážete nabídnout služby, o které bude dostatečný zájem, kreativitě se meze nekladou.

Proč je freelance práce populární?

Freelance práce se stala populární zejména proto, že naproti běžnému zaměstnání nabízí flexibilitu a svobodu. Freelanceři si mohou sami řídit svůj čas, vybírat si projekty, které je baví, a pracovat z jakéhokoli místa na světe. Tento způsob práce  tak umožňuje lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, což je pro většinu freelancerů klíčové. 

Freelanceři mají také možnost vytvářet si vlastní značku a spolupracovat s různými zákazníky, což zvyšuje nejen jejich profesní růst, ale i možnost získat rozličné pracovní zkušenosti. Díky digitální době a online platformám se navíc stává tento způsob práce dostupným pro širokou veřejnost, což z něj dělá lákavou volbu pro všechny, kteří hledají ve své kariéře nezávislost a kreativitu.

Jak se stát úspěšným freelancerem?

1. Najděte oblast svého zájmu

Prvním zásadním krokem je identifikovat, jakou službu byste mohli nabízet. Zamyslete se nad tím, co vás baví, na co máte talent, profesní předpoklady, případně v čem máte pracovní zkušenosti.

Když víte, jaké pracovní činnosti byste se chtěli věnovat, najděte způsob, jak své schopnosti dokážete prodat. Zkuste si promyslet, kdo by byl vaším ideálním klientem, jaký typ lidí by mohl mít o vaše služby zájem a v čem dokážete být lepší než vaši konkurenti.

K úspěchu je nejdůležitější zaměřit se na správnou cílovou skupinu zákazníků. Vytvořte si proto pomyslný model zákazníka, který by vaše služby rád využil. Snažte se především vcítit do jeho problémů a efektivně prezentovat, jak je dokážete vyřešit.

2. Portfolio je základem úspěchu

Kvalitu svých služeb nejlépe odprezentujete prostřednictvím portfolia, které bude obsahovat konkrétní ukázky vaší práce. Do portfolia zahrňte malé i větší projekty, které budou rozmanité a ukáží klientům vaše schopnosti a zkušenosti.

Co když jste na začátku své freelance cesty, žádným projektům jste se nevěnovali a nevíte, z čeho si portfolio vytvořit? Vyskládejte si ho ze samostatných projektů, které jste vypracovali ve volném čase. I když jste v případě těchto projektů  pravděpodobně nepracovali pro konkrétní klienty, mohou se stát odrazovým můstkem k tomu, aby vás objevil váš první zákazník.

Pokud jste v začátcích kariéry, zvažte přijmout i několik menších neplacených zakázek. Berte tyto příležitosti jako přínos do vašeho portfolia, jež vám pak může nastartovat dlouholetou úspěšnou kariéru.

3. Mějte obchodní nabídku, která se neodmítá

Pokud si chcete získat věrné klienty, musíte jim nabídnout služby, které nebudou chtít odmítnout. Zamyslete se nad tím, jak nové klienty oslovíte. Připravte si krátký úvod, ve kterém představíte sebe, své dosavadní zkušenosti a vysvětlíte, proč jste právě vy tou nejlepší volbou. Dejte důraz na svůj vztah k práci a osobnostní kvality, které vás odlišují od ostatních freelancerů.

Máte zkušenosti hned v několika oblastech spojených s vaším pracovním odvětvím? Pokuste se je vzájemně propojit a vytvořit tak výhodné balíčky služeb, které z vás udělají jedničku na trhu. Nejen že tak získáte příležitost realizovat se ve více směrech, máte šanci získat i konkurenční výhodu.

4. Kolik by vaše služby měly stát?

Stanovit cenu svých freelance služeb dokáže být těžkým oříškem, zvláště když jste na začátku kariéry. Jak určit svým službám tu správnou cenu tak, abyste byli konkurenceschopní a zároveň vydělávali?

Cena vašich služeb by se měla odvíjet od situace na trhu, ale také od vašich zkušeností, schopností a referencí. Chcete-li si získat první zákazníky, je v pořádku určit si o něco nižší cenu, než je oborový standard. Právě díky nižší ceně máte totiž šanci si zákazníky získat a ukázat jim, co ve vás je.

S přibývajícími zkušenostmi a dobrými referencemi se nebojte ceny postupně zvyšovat, a to i stálým zákazníkům. Pokud jsou s vašimi službami opravdu spokojeni, nepochybně si za ně rádi o trochu připlatí. Důležité je, abyste znali vlastní hodnotu a nebáli se ji přiměřeně ocenit.

5. Rozvíjejte se ve své kariéře

I když si najdete stálé klienty a vašemu podnikání se bude dařit, nezapomeňte se nadále vzdělávat v oboru. Pravidelně se hlaste na různé kurzy či konference, které vám pomohou nejen prohloubit znalosti, ale i poznat další profesionály z oboru. Vzdělávací akce jsou skvělým prostředkem, který vám upevní postavení na pracovním trhu. Právě proto by se měly stát nedílnou součástí vašich pracovních aktivit.

6. Hledání klientů nikdy nekončí

Práce na volné noze je pro mnohé lákavá hlavně proto, že nejsou vázáni na jednoho šéfa. Odvrácenou stranou tohoto modelu je však nestabilní objem práce. Zatímco v jednom měsíci může mít freelancer dostatek klientů na to, aby si vydělal i na výdaje v dalším měsíci, jindy se mu zakázky zas tak nehrnou.

Je pravděpodobné, že se vám v průběhu kariéry podaří získat věrné klienty. Nespoléhejte však na to, že budou vždy počítat s vašimi službami. Je možné, že se jednoho dne rozhodnou najmout interního zaměstnance nebo si uvědomí, že pro firmu již vaše služby nejsou prioritou. Vždy se  proto snažte oslovovat nové lidi a získávat potenciální zákazníky. Zajistíte si tak větší stabilitu v případě, že se některý z vašich stálých klientů rozhodne spolupráci náhle ukončit.

7. Nezapomeňte na networking s ostatními freelancery

Freelancerů je dnes mnoho a každý z nich se vyznačuje unikátním stylem, talentem i nabídkou služeb. To ovšem neznamená, že si musíte ve všem konkurovat. Pravidelný networking s jinými freelancery vám může pomoci získat cenné informace, nové kontakty, ale také navázat potenciální spolupráce.

Mnoho freelancerů jednou za čas spojí síly s kolegy z oboru ve snaze vytvořit co nejatraktivnější balíček služeb a přilákat tak nové zákazníky. Ať už se jedná o kombinované služby, nebo naučné kurzy či webináře, podobná spolupráce vás může představit nové cílové skupině zákazníků. Nepodceňujte proto různé networkingové akce či sociální sítě a otevřete se příležitostem získat známosti z oboru.

Láká vás freelance práce, protože patříte mezi introverty a raději byste se vyhnuli celodennímu sezení s kolegy v kanceláři? V tom případě vám doporučujeme podívat se na náš žebříček nejlepších prací pro introverty.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Konstruktivní zpětná vazba: proč je důležitá a jak na ni?
29. 7. 2024

Konstruktivní zpětná vazba: proč je důležitá a jak na ni?

Zdravý spánek jako klíč k pracovnímu úspěchu
23. 5. 2024

Zdravý spánek jako klíč k pracovnímu úspěchu

Máte sedavé zaměstnání? Naučte se správně sedět!
2. 10. 2023

Máte sedavé zaměstnání? Naučte se správně sedět!