Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czZa quiet firing se považuje snaha zaměstnavatele ukončit pracovní poměr zaměstnance, aniž by jej přímo vyhodil. Místo toho zaměstnavatel využívá nepříjemné praktiky jako psychologický nátlak, nedostatečné poskytnutí prostředků nezbytných k práci zaměstnance, nedostatečné proškolení zaměstnance nebo minimální komunikace či zpětná vazba. Tyto všechny kroky zaměstnavatel podniká v naději, že se daný zaměstnanec sám rozhodne pracovní poměr ukončit a on ho nebude muset vyhodit.
Quiet firing může mít různé podoby. Rozpoznáte ho však zejména podle toho, že o cokoli se v práci snažíte, prostě nejde. Možná jste zavaleni nadměrným množstvím povinností nebo vám naopak vzali úkoly i ze základní pracovní náplně a přesunuli je na někoho jiného. Nebo jste slíbené firemní benefity nedostali už přes rok. Možná se vás management intenzivně snaží přesunout na jinou pobočku. Jste ztraceni, protože máte pocit, že od nikoho nedokážete dostat jasnou odpověď. Jsou vám tyto situace povědomé? Tak se podívejte typické znaky quiet firingu:
Někdy se může stát, že má management pocit, že jejich zaměstnanec naplno nevyužívá svého potenciálu. Možná má vedení dojem, že daného zaměstnance práce nebaví, neprovádí ji plnohodnotně nebo mu prostě nesedla. Právě tyto situace bývají častým počátečním důvodem pro quiet firing a to obzvlášť tehdy, když se vedení bojí možného konfliktu. V mnoha případech manažera totiž slabý pracovní výkon zaměstnance trápí, jsou však situace, kdy není dostatečně špatný na to, aby byla výpověď zaměstnance oprávněná.
Někteří manažeři zkrátka nechtějí být za ty špatné, a tak upřednostní metodu quiet firingu před těžkou konverzací se zaměstnancem, který by byl s velkou pravděpodobností naštvaný a frustrovaný. Pokud má manažer osobní konflikt se zaměstnancem, je pro něj mnohdy výhodnější zbavit se ho prostřednictvím quiet firingu, aby se vyhnul jakékoli další konfrontaci, případně podezření, že byla výpověď neoprávněná a silně ovlivněna antipatií. Právě v těchto situacích se s quiet firingem můžeme setkat nejčastěji.
Je obtížné vyhodit zaměstnance, kterého ve skutečnosti vyhodit nechcete. Právě tato situace může nastat, když se firma rozhodne hromadně propouštět kvůli šetření výdajů. Hromadné propouštění zároveň vrhá negativní světlo na zaměstnavatele samotného, a proto se v tomto případě mnohé firmy raději uchýlí ke quiet firingu. Zároveň to firmám ušetří dodatečné výdaje na odstupné pro zaměstnance, kteří na něj mají nárok v případě, že byli propuštěni z organizačních důvodů.
Ne vždy musí být quiet firing úmyslným krokem ze strany zaměstnavatele. Možná si firma prochází problémy, o kterých nevíte, co na pracovišti vytváří obtížněji zvládnutelné podmínky. Pokud se firmě například nedaří finančně, výdaje na školení, benefity, ale i na některé nástroje potřebné k výkonu práce mohou být sníženy. To může zaměstnance vést k dojmu, že se je firma snaží z práce nenápadně vyštvat. Ve skutečnosti se však může jednat jen o špatnou komunikaci managementu v dané situaci. Chaotický a slabý management bývá zároveň také důvodem, proč se zaměstnanci častokrát uchylují k výpovědi, i když bývá tato forma managementu většinou neúmyslná.
Nejprve se vždy ujistěte, zda se náznaky quiet firingu dějí jen vám nebo je zpozorovali i vaši kolegové. Někdy může být quiet firing totiž snadno zaměnitelný se špatným vedením. Pokud však zjistíte, že jste jediní, kdo vnímá vaše pracovní prostředí jako negativní, zpozorněte a zkuste podniknout některé z následujících kroků:
Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czPlatí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.