Práce a sociální sítě: Některé příspěvky je lepší nesdílet

Práce a sociální sítě: Některé příspěvky je lepší nesdílet

18. 9. 2023 , foto: istockphoto.com/golubovy
Sociální sítě dnes hýbou světem a existuje jen velmi malý počet lidí, který nemá vytvořený profil na žádné z nich. I když jsou sociální sítě skvělým prostředkem pro sdílení tvorby, nápadů či radostných chvil s rodinou a přáteli, s těmito možnostmi přichází i zodpovědnost. Průzkumy ukazují, že až 37 % zaměstnavatelů si prochází profily svých zaměstnanců na sociálních sítích. Náš krátký žebříček vám napoví, jaké příspěvky byste měli sdílet na sociálních sítích, abyste zůstali v očích zaměstnavatele i nadále vhodným a zodpovědným kandidátem, a které nevhodné příspěvky by vám mohly naopak zničit kariéru.

1. Informace z pracovního prostředí

Na svých profilech na sociálních sítích byste nikdy neměli sdílet informace související s chodem a každodenním fungováním společnosti, ve které pracujete nebo u které se ucházíte o práci. Obchodní, ekonomické a marketingové strategie patří mezi vysoce citlivé informace společnosti, stejně tak jako zažité pracovní postupy. Sdílením těchto informací byste zároveň s největší pravděpodobností porušili vaši pracovní smlouvu, jelikož v ní bývá klauzule o sdílení citlivých informací zpravidla zahrnuta.

2. Informace o vztazích na pracovišti

I když informace o mezilidských vztazích v práci nespadají pod důvěrné informace, rozhodně není v pořádku je komentovat v příspěvcích na sociálních sítích. Sdílení informací o sporech s kolegy nebo vedením společnosti je nevhodné, neprofesionální a může vás připravit nejen o upřímné vztahy na pracovišti, ale také o kariéru samotnou.

3. Radikální názory na společenská a politická témata

I přesto, že je v pořádku mít svůj názor na aktuální společenské a politické dění, přičemž na něj máte plné právo, doporučujeme vám vyvarovat se prezentování těchto názorů na sociálních sítích, zvláště pokud víte, že by mohly způsobit kontroverzi. Nikdy totiž nevíte, jaké názory na tyto otázky zastává váš šéf, kolegové či budoucí zaměstnavatelé, a tedy byste se mohli nechtěně připravit o kariérní šanci.

​4. Podvodné soutěže a pozvánky

Obvykle nikoho nepotěší, když se ocitne označen spolu s dalšími více než 50 lidmi v příspěvku s pofidérní soutěží o nejnovější iPhone nebo víkendový zájezd do Paříže. Pokud se rádi účastníte soutěží přes sociální sítě, dejte si pozor, aby dané soutěže pocházely z ověřených stránek a zdrojů. Vyhýbejte se také posílání pozvánek a označování vašich kolegů v podobných příspěvcích.

5. Nevhodný humor

I sdílení humorných obrázků může spadat do kategorie nevhodných příspěvků na sociálních sítích, zpravidla pokud sdílíte příliš sarkastické a ofenzivní vtipy. Zvláště byste se měli vyvarovat veřejnému sdílení humoru, který se dotýká otázek etnické příslušnosti, náboženství či politických ideologií. Nikdy totiž nevíte, komu z vaší pracovní sféry mohou tyto vtipy připadat urážlivé a přes čáru.

6. Sociální život

Všichni rádi sdílíme fotografie s radostnými momenty spolu s našimi přáteli na sociálních sítích. Měli byste se však vyvarovat sdílení nevhodných příspěvků, jakými jsou například fotografie z akcí, na kterých jste viditelně společensky unaveni, riskantně pózujete, případně jste nevhodně oblečeni. Přestože se může jednat o vtipné fotografie z vašeho soukromého mimopracovního života, váš profil na sociálních sítích je vaší vizitkou. Proto by podobné příspěvky mohly být pro některé zaměstnavatele odrazující.

7. Příliš osobní informace

Soukromé informace o vašem partnerském životě, rozchodu, rozvodu, rodinné či finanční situaci skutečně nepatří do kategorie vhodných příspěvků na sociální sítě. Ať už se jedná o perspektivu zaměstnavatele nebo vašich známých, nikdy byste neměli sdílet novinky z těchto osobních sfér s celým světem. Pokud se potřebujete v těchto záležitostech poradit, bude lepší, pokud osobně kontaktujete rodinu a přátele.

Tip na závěr: Neaktualizujte si svůj profil v průběhu pracovní doby

Můžete si být jisti, že stejně vaši kolegové i váš šéf velmi dobře znají začátek a konec vaší pracovní doby. Během pracovní doby byste proto neměli sdílet žádné příspěvky na sociální sítě, stejně jako byste si neměli aktualizovat váš profil. Mohli byste se totiž nepřímo usvědčit z neproduktivity a věnování se aktivitám, kterým byste se během práce rozhodně věnovat neměli.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Pracovní pohovor online: Jak zaujmout přes internet
14. 9. 2023

Pracovní pohovor online: Jak zaujmout přes internet

Pracovní pohovor: Jak objevit vhodného kandidáta?
11. 3. 2024

Pracovní pohovor: Jak objevit vhodného kandidáta?

Jak se vyrovnat s drby v práci a kdy je to problém?
10. 6. 2024

Jak se vyrovnat s drby v práci a kdy je to problém?