Šikana na pracovišti: Na koho se obrátit?

Šikana na pracovišti: Na koho se obrátit?

22. 2. 2024 , foto: istockphoto.com/LiudmilaChernetska
Přestože žijeme v době, kdy na komfort a přátelskou atmosféru v pracovním prostředí klade důraz většina zaměstnavatelů, vždy může nastat nečekaná situace, ve které se setkáte s šikanou na pracovišti. Šikana na pracovišti se netýká jen asistentských a juniorských pozic, můžeme ji nalézt v jakékoli společnosti a na kterékoli pracovní pozici. Co se však skutečně pokládá za šikanu na pracovišti a kdy a jakým způsobem byste tuto situaci měli řešit? To se dozvíte díky našemu krátkému přehledu.

Co se chápe jako šikana na pracovišti?

Pod pojmem šikana na pracovišti standardně rozumíme jakoukoli formu fyzického, psychického nebo společenského útlaku. Ten může pocházet jak ze strany nadřízených, tak i ze strany kolegů. Šikana na pracovišti se vztahuje na všechny prostory, ve kterých se nacházíte během pracovní doby, ať už je to kancelář, kuchyňka, ale i restaurace, kavárny či jiné mimokancelářské prostory, ve kterých se během pracovní doby vyskytujete. I když se šikana na pracovišti nejčastěji spojuje s novými zaměstnanci nebo stážisty, ve skutečnosti může být terčem kterýkoliv zaměstnanec bez ohledu na věk, pracovní pozici nebo délku doby zaměstnání.

Projevy šikany na pracovišti mohou být různé, mezi ty nejběžnější však patří následující:

  • Urážení
  • Nucení zaměstnance do činnosti, kterou nemá v pracovní náplni a odmítá ji provádět
  • Zneuznávání a dehonestace snahy zaměstnance
  • Ponižování zaměstnance před jinými zaměstnanci, vedením či klienty
  • Zastrašování
  • Vyhrožování
  • Lhaní zaměstnanci
  • Úmyslné vylučování zaměstnance z kolektivu
  • Nemístná a neoprávněná kritika zaměstnance
  • Připisování si zásluh za práci jiného zaměstnance

Tyto projevy šikany jsou časté a poměrně otevřené, někdy však šikana může probíhat nenápadnějším způsobem, jakým může být například emocionální manipulace, úmyslné a pravidelné neakceptování názorů daného kolegy, vytváření soutěživého pracovního prostředí nebo vytváření si nesplnitelných či stupňujících se očekávání na zaměstnance. Pokud pozorujete tyto nebo podobně nepříjemné projevy na pravidelné bázi, měli byste zpozornět a začít situaci řešit.

Dejte si však pozor, protože ne každá pracovní situace, která je vám nepříjemná, automaticky spadá pod šikanu na pracovišti. Pokud váš zaměstnavatel jedná v souladu s podepsanou pracovní smlouvou a jeho činy jsou tak oprávněné, může vám uložit trest, předvolat k disciplinárnímu řízení, částečně pozměnit vaši pracovní náplň nebo vás z práce vyhodit. 

Jak může šikana v práci ovlivnit váš pracovní výkon?

Jelikož je šikana formou psychického útlaku a stresu, její dlouhodobé trvání může mít vážné následky na vaše duševní a fyzické zdraví. Zároveň negativním způsobem ovlivňuje váš pracovní výkon. Mezi nejčastější důsledky šikany na pracovišti patří:

  • Nedostatek sebevědomí v práci
  • Pocity stresu, strachu, úzkosti či deprese
  • Pasivní přístup k práci
  • Negativní vliv na osobní život
  • Pocit nedůvěry vůči zaměstnavateli a kolegům
  • Vyhýbání se pracovnímu prostředí
  • Fyzické příznaky způsobené stresem a úzkostí (bolesti hlavy, problémy se spánkem)

Co dělat v případě šikany v práci?

Pokud máte pocit, že prožíváte šikanu ze strany svých kolegů, obraťte se na HR specialistu, případně vedoucí osobu, například manažera. Vždy si dělejte detailní záznamy o tom, kde, kdy a za jakých okolností akt šikany proběhl. Máte-li možnost získat o šikaně přímé důkazy, rozhodně se pokuste sesbírat jich co nejvíce a předložit je příslušnému vedoucímu zaměstnanci. Připravte se však na to, že bude iniciátor šikany daný akt s největší pravděpodobností popírat.

Pokud máte pocit, že je šikanován někdo z vašich kolegů, pokuste se s daným kolegou o situaci popovídat o samotě, nenuceně a empaticky. Máte-li pocit, že máte možnost situaci změnit konstruktivně konfrontujte iniciátora šikany. Pokud byste měli pocit, že situace i nadále přetrvává, obraťte se na HR nebo vedení.

Pokud jste vedoucím zaměstnancem a pozorujete na pracovišti šikanu, případně vám šikana byla nahlášena, udělejte se svými zaměstnanci meeting, v rámci kterého jim připomenete zásady ohleduplného chování na pracovišti a vhodné metody řešení konfliktů. I nadále však pozorujte danou situaci a dejte svým zaměstnancům najevo, že u vás v podobné situaci vždy najdou podporu.

Jak zabránit šikaně v práci? 

K šikaně na pracovišti může bohužel dojít i v těch nejméně očekávaných situacích. Za každých okolností byste však měli umět stanovit si osobní hranice a dát kolegům jasně najevo, jaké druhy chování pokládáte za nevhodné a nerespektující. Pokud máte pocit, že vy nebo některý z vašich kolegů zažívá šikanu na pracovišti, otevřeně o této situaci mluvte, pokuste se situaci aktivně řešit a projevte podporu kolegovi, se kterým není správně zacházeno. Zároveň se vždy snažte uchovat jakýkoli záznam či důkaz o nevhodném chování, který pak můžete předložit vedení.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Je možné zvládnout multitasking v práci?
24. 10. 2024

Je možné zvládnout multitasking v práci?

Konstruktivní zpětná vazba: proč je důležitá a jak na ni?
29. 7. 2024

Konstruktivní zpětná vazba: proč je důležitá a jak na ni?

Přírodní dekorace: Tipy na vhodné kytky do kanceláře
1. 2. 2024

Přírodní dekorace: Tipy na vhodné kytky do kanceláře