Pracovní pohovor: Jak objevit vhodného kandidáta?

Pracovní pohovor: Jak objevit vhodného kandidáta?

11. 3. 2024 , foto: istockphoto.com/dragana991
Objevit toho správného kandidáta není vůbec snadným úkolem. Jste zavaleni hromadou životopisů uchazečů s bohatými i méně rozsáhlými zkušenostmi. Pravidelně pořádáte pracovní pohovory ve snaze najít ideálního uchazeče, vaše intuice vám však nepomáhá a máte problém si vybrat. Kde a jak můžete najít vhodného kandidáta? Máte pocit, že jste už zkusili všechno a docházejí vám možnosti? Přečtěte si našich pár tipů a možná zjistíte, že na vás přece jen čekají zatím nevyzkoušené alternativy.

Začněte průzkumem trhu

Když nevíte, jak správně naformulovat inzerát a co všechno požadovat od ideálního kandidáta, zkuste si udělat průzkum trhu. Podívejte se na pracovní portály, najděte si inzeráty na pracovní pozici, kterou se snažíte obsadit a inspirujte se. Díky tomuto malému průzkumu zjistíte, jaké jsou pro danou pozici nejčastější požadavky a nabízené platové ohodnocení. Můžete si zároveň odpozorovat, které ze zveřejněných inzerátů mají největší úspěch, následně zjistit, co mají společné, a inspirovat se.

Napište lákavý inzerát

Základem k tomu, abyste nalákali ty nejlepší uchazeče, je správně napsaný inzerát. Pro správné napsání inzerátu byste se měli držet těchto hlavních bodů:

  • Název pracovní pozice by měl být jasně pochopitelný už na první pohled. Nevymýšlejte si nová pojmenování ve snaze zaujmout a odlišit se od ostatních nabídek. Nazvěte pracovní pozici tak, aby si ji otevřeli přesně ti uchazeči, které hledáte.
  • V úvodu inzerátu v krátkém odstavci představte, čím se vaše společnost zabývá a jak dlouho na trhu působí. Můžete stručně zmínit i firemní kulturu, abyste zaujali uchazeče dočíst inzerát až do konce.
  • Stejně jasný by měl být i popis pracovní pozice. Napište tento popis v odrážkách, pište stručně a používejte správná klíčová slova. Nezapomeňte jasně napsat i vaše požadavky na hledaného uchazeče.
  • V inzerátu uveďte nabízený plat nebo alespoň platové rozmezí. Uchazeči mají větší důvěru vůči společnostem, které s nimi komunikují otevřeně a u kterých vědí, na čem jsou. Uvedením nabízeného platu zároveň usnadníte práci i sobě, protože se hned na začátku vyhnete uchazečům, kterým dané platové podmínky nevyhovují.

Nezapomeňte na firemní kulturu a benefity

Kvalitní uchazeči už obvykle mají něco za sebou a jsou žádaní ve více společnostech. Pokud si je chcete získat, nevynechejte v inzerátu informace o firemní kultuře a benefitech. Ať už můžete zaměstnancům nabídnout ovoce a nápoje na pracovišti, flexibilní pracovní dobu, částečný home office, 5 dní dovolené navíc, multisport kartu nebo neformální přátelské prostředí, zmiňte se v inzerátu o všem. Nikdy totiž nevíte, jestli se uchazeč nerozhoduje mezi dvěma nabídkami, přičemž k jeho finálnímu rozhodnutí přispějí právě maličkosti v podobě firemních benefitů.

Dejte přednost schopnostem a nadšení

Pracovní zkušenosti nepochybně patří mezi nejdůležitější části uchazečova životopisu. Pokud však pracovní pozice, kterou se snažíte obsadit, nevyžaduje rozsáhlé pracovní zkušenosti a je vhodná spíše pro juniory, nebojte se dát příležitost i uchazečům bez zkušeností. Při obsazování nižších pracovních pozic u uchazečů sledujte především motivaci pracovat a to, zda mají vhodné soft skills k tomu, aby zapadli do týmu. Myslete na to, že každý někde začínal. To, že si daný uchazeč zatím neprošel třemi obdobnými pracovními pozicemi, ještě neznamená, že nemůže být přesně tím, koho hledáte.

Obsaďte pozici interně 

Máte ve firmě spolehlivého pracovníka, o kterém víte, že by měl o obsazovanou pracovní pozici zájem, i když momentálně pracuje v jiném oddělení? Zkuste jej na danou pozici dosadit! Pokud víte, že se jedná o zaměstnance, který svou práci vykonává zodpovědně a má dobré vztahy s ostatními kolegy, můžete více získat, než ztratit. Jedná se totiž o zaměstnance, jež firmu už dobře zná. a proto mu zažité pracovní postupy nebudou cizí. Navíc nebudete riskovat, že o tohoto zaměstnance přijdete ve chvíli, kdy se definitivně rozhodne změnit svůj kariérní směr hledáním si nového uplatnění jinde.

Hledejte i offline 

I když nabízí online svět téměř nekonečné množství možností, nezapomeňte se po ideálním uchazeči rozhlédnout i mimo internet. Máte-li šikovné stálé zaměstnance, zkuste se jich zeptat, zda nemají známé, kterým by se obsazovaná pracovní pozice hodila. Je totiž pravděpodobné, že vám spolehlivý zaměstnanec doporučí podobně zodpovědného člověka. Pokud se snažíte obsadit nižší pracovní pozice, nebojte se rozhlédnout i na univerzitách s příslušným vzděláním a nabídnout práci studentům či čerstvým absolventům, kteří budou za první pracovní zkušenost určitě vděční, a tak můžete předpokládat, že se k práci postaví zodpovědně.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz

Také by vás mohlo zajímat:

Nový rok, nová kariérní předsevzetí: Najděte ty své!
1. 1. 2024

Nový rok, nová kariérní předsevzetí: Najděte ty své!

Pružná pracovní doba: Výhody a nevýhody
10. 10. 2024

Pružná pracovní doba: Výhody a nevýhody

Quiet firing aneb jak se nenechat nahradit
4. 4. 2024

Quiet firing aneb jak se nenechat nahradit