Osobní rozvoj v práci: Tipy na nejlepší knihy o seberozvoji

Osobní rozvoj v práci: Tipy na nejlepší knihy o seberozvoji

25. 1. 2024 , foto: istockphoto.com/pogorelova
Rádi byste se kariérně či osobnostně posunuli, hledáte však ten správný impuls, který by vám poradil, jakým směrem byste se měli pohnout? Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře nebo si alespoň rádi přečtete dobrou knížku před spaním či cestou do práce, jste na správném místě. Vybrali jsme pro vás totiž několik motivačních knih o seberozvoji, díky kterým získáte novou perspektivu nejen ve vašem pracovním, ale také v osobním životě. Přejeme vám příjemné čtení.

1. Ještě to promysli (Adam Grant)

Cílem této knihy je především naučit čtenáře takzvané flexibilitě myšlení. Autor vybízí čtenáře k otevřené mysli a schopnosti uvědomit si, že se občas mýlíme, což je v pořádku. Každá chyba nás totiž posouvá a přibližuje k lepšímu poznání světa kolem nás. Tato kniha vám ukáže, jak se naučit přijímat i negativní názory a nebrat je přitom jako osobní útoky, ale jako možnost posouvat se dál. Díky této knížce podněcující k myšlení od organizačního psychologa Adama Granta se naučíte měnit svůj život a zažité zvyky, a to jen díky schopnosti přehodnocovat dosud ustálené závěry. Jedná se proto o knihu, která vám může rozšířit obzory nejen v pracovní, ale také v osobní sféře života.

2. Atomové návyky (James Clear)

Cítíte se líně, jste nečinní a máte problém najít motivaci? V tom případě je tato kniha pro vás jako stvořená. James Clear ve své knize ukazuje, jak překonat lenost a vybudovat si nové, produktivnější návyky prostřednictvím malých kroků, které jsou na cestě k dosažení dlouhodobého cíle mnohem důležitější než ty velké. Autor svůj návod navíc podporuje psychologickým pozadím, jelikož čtenáři představuje 4 zákony behaviorální změny, díky kterým mu překonávání lenosti nebude připadat náročné, ale naopak přirozené. Kniha vám zároveň pomůže vytvořit si silnější osobní identitu a vybudovat zdravé sebevědomí, což je opět velkým přínosem do pracovního i osobního života.

3. Radikální otevřenost – Jak být silným lídrem a přitom neztrácet lidskost (Kim Scott)

Stali jste se čerstvým lídrem ve vaší společnosti nebo byste se na tuto pozici rádi dostali, ale nevíte, jak na to? Zkušená manažerka Kim Scott vám přináší svoji strategii ze Sillicon Valley, kterou je takzvaná radikální otevřenost. Ta spočívá v tom, že se jako správný lídr o své zaměstnance zajímáte jak po pracovní, tak po osobní stránce. Zároveň je firemní kultura založena na vzájemné zpětné vazbě, kterou pravidelně poskytujete nejen vy vašim zaměstnancům, ale také oni vám. Právě tato otevřenost následně vytváří soudržný a jednotný tým schopný dosahovat společných cílů díky vzájemné spolupráci a podpoře. Podrobný návod, jak radikální otevřenosti dosáhnout, se dozvíte v této příručce.

4. Houževnatost: Síla vytrvalosti a vášně (Angela Duckworth)

Jaký je klíč k úspěchu? Podle psycholožky Angely Duckworth je to kombinace přetrvávající vášně a vytrvalosti dosáhnout vytouženého cíle. Tuto teorii autorka dokládá nejen svými dlouholetými zkušenostmi, opírá se i o množství vědeckých studií, které v knize prezentuje. Zajímavý prvek knihy tvoří rozhovory s několika úspěšnými osobnostmi, které popisují svou cestu k úspěchu, přičemž jim pomohla právě jejich houževnatost. Máte-li zájem o příjemné čtení doplněné o skutečné příběhy lidí, v této knize jej bezpochyby naleznete.

5. Tady a teď (Amy Cuddy)

Častokrát přemýšlíte o tom, co jste mohli udělat lépe, co se vám nepodařilo, ve které chvíli jste měli říct něco jiného? Nebo vás čeká důležité setkání (pracovní pohovor či obchodní schůzka) a v hlavě vám už běží různé katastrofické scénáře? Psycholožka Amy Cuddy vám ve své knize ukáže, proč je důležité žít tady a teď, plně se soustředit na přítomný okamžik a získat tak sebekontrolu nad svým jednáním. Podle ní se nám díky duchapřítomnosti zároveň buduje sebedůvěra a sebejistota v různých životních situacích. Tato kniha je navíc doplněna o poutavé příběhy, které nejen dokládají poznatky autorky, ale také vytvářejí poutavé a příjemné čtení.

6. Tak dobří, že vás nepřehlédnou (Cal Newport)

Cal Newport v této knize vyvrací známý mýtus, že bychom měli následovat svoji vášeň, a vědecky podloženými poznatky vytváří návod, jak si vysněnou práci dokážete vytvořit z jakékoliv práce. Vášeň k tomu, co děláme, podle Newporta totiž přichází až ve chvíli, kdy si prostřednictvím snahy a tvrdé dřiny vybudujeme něco, co má pro nás hodnotu. Pokud toužíte po práci snů, ale nevíte, jaká práce by to měla být, tato kniha vám ji pomůže získat, aniž byste museli měnit zaměstnání.

7. Dilema inovátora (Clayton M. Christensen)

Pokud vám název této knihy nic neříká, měli byste vědět, že se na ni odkazují velikáni jako Steve Jobs, Jeff Bezos, Andy Grove či Reed Hastings. Rozjíždíte nový byznys nebo jste v čele již úspěšného podnikání, v hlavě se vám však stále hemží myšlenky o dalších inovacích. Jsou však tyto inovace skutečně důležité? Co se stane, když se bude vaše společnost vyvíjet rychleji než potřeby zákazníků? Nebudou neustálé inovace příliš komplikované a drahé pro nové i věrné zákazníky? Tato kniha vám pomůže najít odpověď nejen na všechny tyto otázky, ale také na to, jak najít ten správný balanc mezi udržitelnými a převratnými inovacemi.

8. Umění psychické odolnosti (Jiří Kuchař, Marian Jelínek)

Na závěr vám ještě přinášíme jeden titul z české dílny. Jedná se o inspirativní knihu plnou příběhů známých postav současnosti i minulosti, které vás podnítí vystoupit z komfortní zóny, získat psychickou odolnost a naučit se vyrovnat se světem přesně takovým, jaký v danou chvíli je, bez ohledu na to, jaké okolnosti vás v životě právě potkávají. Poradí vám, jaké schopnosti jsou k získání psychické odolnosti zapotřebí a jak získáte určitou vnitřní vznešenost.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Tipy pro studenty: Jak získat pracovní zkušenosti?
9. 11. 2023

Tipy pro studenty: Jak získat pracovní zkušenosti?

Pracovní pohovor: Jak správně použít řeč těla?
24. 8. 2023

Pracovní pohovor: Jak správně použít řeč těla?

Online prezentace aneb jak na úspěšné online setkání
9. 9. 2024

Online prezentace aneb jak na úspěšné online setkání