Máte sedavé zaměstnání? Naučte se správně sedět!

Máte sedavé zaměstnání? Naučte se správně sedět!

2. 10. 2023 , foto: iStock.com/DmitriiSimakov
V dnešním světě internetu a práce na dálku se čím dál tím víc lidí ocitá v sedavém zaměstnání. I přesto, že mnoho lidí oceňuje jeho pohodlí, je potřeba si uvědomit, že se s ním pojí také různá zdravotní rizika. Tato rizika bývají nejčastěji spojena s nesprávnou pozicí při několikahodinovém sezení. Jak správně sedět a vyvarovat se všem zdravotním komplikacím? Naučte se s námi správně sedět díky pár jednoduchým tipům.

1. Udržujte pánev v neutrální pozici a hýždě směřujte k opěradlu židle

Správné sezení začíná u pánve, a proto byste ji měli udržovat v neutrální pozici. Pro dosažení této pozice potřebujete nejdřív najít sedací kosti a přenést na ně váhu, přičemž udržíte rovnou páteř. V momentě, kdy budete váhu vašeho těla koncentrovat do sedacích kostí, zkuste podsadit pánev a posunout ji mírně vpřed. V této pozici se váha vašeho těla koncentruje do sedacích kostí a stehen, díky čemuž nezatěžujete vaše záda.   

2. Udržujte uši, ramena a kyčle v jedné linii

Chcete-li zachovat zdravé a přirozené zakřivení páteře, měli byste si dávat pozor na udržování uší, ramen a kyčlí v jedné linii. Časté odklonění se od této linie totiž způsobuje deformaci přirozeného zakřivení páteře, což může vést k bolesti zad, případně k riziku vážnějších komplikací či zranění.

3. Snažte se o zachování přirozené křivky zad

Zdravá páteř se vyznačuje malou křivkou ve spodní části. Přestože je přítomnost této křivky přirozená, u většiny lidí má páteř tendenci vytáčet se opačným směrem. To může následně vést k poruchám jako podvrtnutí nebo vyhřeznutí ploténky. K udržení této křivky ve zdravém stavu vám při sedu stačí malá opora, například polštář, kterým si zónu této křivky podepřete. Můžete si pořídit i ergonomickou židli, která bývá zpravidla konstruována tak, že je v této oblasti již vhodně zakřivená.

4. Kolena a kyčle udržujte v 90stupňovém úhlu

Jednou ze zásad správného sezení je udržování přibližně 90stupňového úhlu mezi koleny a kyčlemi. K udržování této pozice je důležitá správná výška židle, jelikož příliš vysoko nebo nízko položená židle způsobuje nadbytečnou námahu vaší páteře, což může vést k jejím bolestem nebo zatuhnutí.

5. Dbejte na rovnováhu a nenaklánějte se na stranu

Během dlouhého sezení je přirozené mít sklon ke zvolnění vyvážené pozice a naklánění se na jednu ze stran. Tento sklon však způsobí, že bude jedna strana vaší páteře nést více váhy než ta druhá. To může z dlouhodobého hlediska vést kromě bolesti zad a vykloubení i ke skolióze páteře. Měli byste proto dbát na to, aby byla váha mezi vašimi kyčlemi rovnoměrně rozložena.

6. Chodidla mějte položená na zemi

Jednou z nejčastějších tendencí mnoha lidí je překřížení nohou při sezení. Při překřížení nohou přenášíte nepřirozeně vysokou váhu na vaši spodní páteř, přičemž se zároveň mírně nakláníte na jednu stranu, což způsobuje nepřirozené zakřivení pánve. Sezení s překříženýma nohama zároveň omezuje pravidelný průtok krve. Doporučenou pozicí nohou při sezení je proto jejich rovnoměrné položení na zem, a to celou plochou chodidel.

7. Ruce ve volné pozici mějte na stole 

Volně položené ruce na stole pomáhají ke snížení napětí v horní části páteře, a proto byste měli tuto pozici udržovat pokaždé, když nemusíte vykonávat nějakou činnost rukama. Při práci s počítačem byste měli mít vhodně umístěnou myš a klávesnici - ideálně tak, abyste mohli mít ruce položené na stole, ale zároveň se nemuseli po tyto nástroje příliš natahovat. Při přehnaném natahování totiž dochází k napětí v horní části páteře, které může následně vést k jejím bolestem.

8. Monitor počítače mějte ve vzdálenosti 40-60 cm od očí

Vhodné umístění monitoru počítače bývá zpravidla spojováno s ochranou zraku. Ve skutečnosti může mít nevhodně umístěný počítač vliv i na vaše krční svalstvo, které se přehnaně namáhá v případě, že jste nuceni se k monitoru naklánět nebo se na něj dívat směrem nahoru. Vhodně umístěný monitor by měl být ve vzdálenosti 40-60 cm od očí, přičemž by měl být váš zrak v přirozené pozici zaměřen na horní třetinu monitoru.

9. Pozor na sklon hlavy

Průzkumy ukazují, že se ke každému centimetru naklonění krku přidá hned několik gramů zátěže na krční svalstvo. To může vést nejen k problémům, jakými jsou shrbený postoj, bolesti páteře či artritida krku, ale také k problémům s dýcháním, migrénám, nespavosti, chronické únavě či dokonce bolesti spodní čelisti. Máte-li sedavé zaměstnání, snažte se této pozici krku vyhýbat co nejvíce.

10. Pravidelně se protahujte

I přesto, že víte, jak správně sedět, byste neměli zapomínat na občasné protahování. Doporučeno je postavit se od pracovního stolu alespoň jednou za hodinu a několik vteřin si protahovat nohy, lýtka, ruce, záda i krk pomocí rotačních cvičení. Pokud máte možnost opustit během přestávky budovu, krátká procházka na čerstvém vzduchu může být také vhodným cvičením pro opětovné rozproudění pravidelného průtoku krve.

Michaela Bobková
Michaela Bobková
michaela.bobkova@personalka.cz
Reklama
Jaký je průměrný plat?

Jaký je průměrný plat?

Platí vás dobře? Porovnejte svůj plat s průměrem v oboru a zjistěte, jak na tom doopravdy jste.

Také by vás mohlo zajímat:

Fenomén quiet quitting a jak mu předejít
15. 8. 2024

Fenomén quiet quitting a jak mu předejít

TOP 5: Vybrali jsme pro vás nejlepší aplikace pro zvýšení produktivity
14. 11. 2024

TOP 5: Vybrali jsme pro vás nejlepší aplikace pro zvýšení produktivity

Porady mimo kancelář: Kde je pořádat a jaké jsou výhody
18. 4. 2024

Porady mimo kancelář: Kde je pořádat a jaké jsou výhody