Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.czHledání práce je náročným úkolem a mnozí kandidáti si musí projít hned několika pohovory, než se dostanou k vysněné práci. Podle statistik minimálně polovina pracovních pohovorů pro kandidáta končí neúspěšně. I v současnosti existuje mnoho společností, jež po obsazení pracovní pozice neúspěšné kandidáty již nekontaktují. Ti následně zůstávají několik dní či týdnů v nejistotě, což jim znemožňuje pohnout se dál a pokračovat v hledání práce.
Proto je důležité, abyste nezapomněli o finálním verdiktu informovat i neúspěšné kandidáty. Nejenže se zachováte seriózně a přispějete k budování dobrého jména vaší společnosti, budete zároveň féroví a lidští vůči nadějným uchazečům, kteří vynaložili své úsilí přípravou na pracovní pohovor právě u vás.
Odmítnout kandidáta, který netrpělivě čeká na vaši odpověď a doufá, že se mu podařilo získat novou práci, je opravdu nesnadný úkol. Nabízíme vám proto několik tipů, jak to udělat co nejvíce profesionálně:
Ideální je, když všechny neúspěšné kandidáty kontaktujete hned poté, co úspěšně obsadíte danou pracovní pozici. Není vhodné nechat neúspěšné kandidáty čekat na odpověď příliš dlouho, protože většina z nich potřebuje co nejdříve vědět, zda na pohovoru uspěli, nebo se mají pohnout dál. Příliš pozdní odpověď zároveň působí nedůstojně a může přispět k budování negativní pověsti vaší společnosti.
Pracovní pohovory bývají pro kandidáty stresující záležitostí. Většina kandidátů se snaží udělat co nejlepší dojem, pochopit firemní kulturu, poslání společnosti a přitom co nejlépe prodat své vlastní znalosti a zkušenosti. Proto byste jim v úvodu měli především poděkovat za jejich čas a zájem, aby bylo jasné, že si vážíte snahy, kterou vynaložili na pracovní pohovor ve vaší firmě.
Většina uchazečů by ráda věděla důvod, proč jste upřednostnili jiného kandidáta, aby věděli, v čem je chyba na jejich straně a v čem by se případně mohli dále zlepšovat. Ať už se jedná o nedostatek zkušeností, chybějící soft skills, nebo jste zkrátka upřednostnili vhodnějšího uchazeče, uveďte odmítnutým kandidátům důvod jejich neúspěchu.
Buďte při tom však profesionální a taktní, abyste je nijak neurazili. Pokud se jedná o mladší kandidáty, můžete jim dát i nějaká doporučení, jež pak mohou využít ve svůj prospěch na dalších pohovorech. V případě, že jste naopak narazili na zkušeného kandidáta a finální výběr byl těsný, nabídněte mu možnost setrvat v kontaktu pro případ možné budoucí spolupráce.
Kromě nedostatků zkuste ve zpětné vazbě poukázat i na kladné vlastnosti daného uchazeče. Oceňte například jeho zkušenosti, schopnost sebeprezentace nebo znalosti v oboru. Nejen, že tím poukážete na to, že jste si vědomi jeho kvalit i přesto, že se mu při pohovoru nepodařilo uspět, prokážete také, že máte osobní přístup vůči kandidátům.
Odmítnutí není nikomu příjemné, a proto se snažte být co nejvíc empatičtí a taktní s tím, že si zachováte svoji profesionalitu, případně poskytnete kandidátovi konstruktivní kritiku. Vyhýbejte se formulacím, které by mohly působit neohleduplně či nevhodně, a zpravidla nekritizujte osobnostní vlastnosti uchazeče.
Věnuje se copywritingu a redaktorské činnosti se zaměřením na témata týkající se pracovního prostředí a seberozvoje. Jako vystudovaná hispanistka má zkušenosti s editorskou činností, překladem do angličtiny a španělštiny. Ve volném čase je jejím koníčkem čtení a cestování.
michaela.bobkova@personalka.cz